HRVATSKA GORSKA SLUŽBA SPAŠAVANJA

PAZIN: Na stijenama Pazinske jame održana vježba potražnih timova HGSS

Jedan od ciljeva u radu s timovima je navikavanje potražnih pasa na visinu (kretanje po užetu uz vodiča, vertikalno podizanje i spuštanje psa), vježba traganja u urbanom području (ruševine), dok je pas na povodcu te vježba traganja bez povodca

| Autor: Anđelo DAGOSTIN
(Foto HGSS)

(Foto HGSS)


U sklopu međunarodnog projekta "Razmjena iskustva između Hrvatske i Norveške u potrazi i spašavanju u ruševinama" od četvrtka do nedjelje u Pazinu je održan speleološki trening. Cilj je bio podizanje znanja, stručnosti i spremnosti Hrvatske gorske službe spašavanja u vidu traganja i spašavanja u ruševinama.

Na stijenama Pazinske jame održana je vježba potražnih timova u pogledu tehničke spremnosti za rad na stijeni te rada s kranovima (podizanje i spuštanje teških tereta). Jedan od ciljeva u radu s timovima je navikavanje potražnih pasa na visinu (kretanje po užetu uz vodiča, vertikalno podizanje i spuštanje psa), vježba traganja u urbanom području (ruševine), dok je pas na povodcu te vježba traganja bez povodca.

Neke od navedenih tehnika pretraživanja predstavio je norveški partner na projektu. Sudionicima su predstavljene razne tehnike podizanja teških tereta koje gorski spašavatelji koriste u speleospašavanju, a koje također mogu poslužiti za pomicanje smaknutih dijelova građevina koje su pogođene razornim potresom.

Inicijativa za ovu obuku nastala je nakon što su se HGSS-ovci susreli sa sličnim intervencijama na području Banovine u 2021. godine, gdje su pomoću autodizalica i tehnika pristupa užetom uklanjali višetonske dimnjake sa zgrada. Prilikom rukovanja spasilačkim manevrima pomoću dinamometra mjerili su sile koje nastaju u sustavima spašavanja.

Osim terenskog dijela treninga, analizirali su standardne operativne postupke koje koriste potražni timovi u Hrvatskoj i Norveškoj te različite postupke za izvedbe tehničkih zadaća prilikom spašavanja iz skučenih prostora. Za navedeno im je poslužio kamenolom u Kanfanaru gdje su imali vježbe traganja s psima tijekom dana s tehničkim izvlačenjem te traganja kako tijekom dana, tako i u noćnim uvjetima te pomoću bespilotnih sustava. Sudionici su posjetili Zip Line Pazin, Pazinsku jamu te znamenitosti u Humu i Roču.

- Ishod projektnih aktivnosti je izraditi okvire i smjernice za razvoj modula lake kategorije za traganje i spašavanje iz ruševina i potresa koji bi pokrili četiri zone u Hrvatskoj (Zagreb, Rijeka, Osijek i Split) te koji bi prilikom ustrojavanja, opremanja i osposobljavanja vodio računa o INSARAG metodologiji i smjernicama, kaže Marko Rakovac iz Komisije za speleospašavanje HGSS-a.

Projekt je financiran od Bilateralnog fonda kojeg su osnovali financijski mehanizam Europskog gospodarskog prostora i Norveški financijski mehanizam za razdoblje od 2014. do 2021. godine. Bilateralni fond namijenjen je financiranju projektnih aktivnosti koje jačaju bilateralne odnose zemlje korisnice sa zemljama donatorima, Norveškom, Islandom i Lihtenštajnom.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter