Načelnik Općin Medulin, Ivan Kirac i predsjednica Udruge Fido, Dijana Bekić (Snimila Jelena Milović)
U vijećnici Općine Medulin danas je održano još jedno potpisivanje sporazuma i susret, ovoga puta s predstavnicom Udruge Fido, udruge za zaštitu životinja koja svoje sjedište ima na Kaštijunu. Potpisivanje sporazuma podrazumijevalo je i uručenje donacije budući da Općina Medulin podržava duži niz godina rad ove Udruge. I u 2025. godini ta se praksa nastavlja te je u tijeku ugovaranje sufinanciranja programa zbrinjavanja životinja na području općine, donacijom sredstava iz ovogodišnjeg proračuna Općine Medulin.
Udruga Fido u svom radu pokriva izraženu potrebu skrbi i brige za nezbrinute životinje u svim naseljima općine, a njihovi volonteri primjer su požrtvovnog rada s velikom općekorisnom društvenom vrijednošću, te se ovim susretom željelo ukazati na njihov rad.
- Općina Medulin pomaže i sufinancira rad ove Udruge od 2019. godine, kada je sufinanciran iznos od 660 eura, a danas je taj iznos 2.500 eura. Ovakav iznos bio je doniran i protekle godine. Udruga broji devet volontera, od koji je četvero stalno aktivnih i u svakodnevnoj brizi za životinje. U 2024. godini Udruga je zbrinula 19 pasa s područja Općine Medulin, a preuzela je 62 mačke, od kojih je njih četiri na skrbi. Iz godine u godinu kontinuirano organiziraju akciju sterilizacije slobodnoživućih mačaka na našem području. Protekle je godine tako sterilizirano preko 20 mačaka i vraćene su natrag u prirodu. Općina također plaća sterilizaciju mačaka koje su prikupljene, a one su prikupljaju s adekvatnim zamkama, odnose se u veterinarsku stanicu te nakon obavljenog zahvata slijedi povratak u njihovo prirodno stanište, rekao je načelnik Općine Medulin, Ivan Kirac i najavio daljnju potporu radu Udruge od strane Općine Medulin.
Ovaj vid podrške Udruzi je neizmjerno važan, bez obzira na iznos, jer jednostavno ovisi o tim sredstvima.
- S tim novcima će se postići puno; prvenstveno sterilizirati ulične mačke. Imamo dobru suradnju sa općinom, a ona ima sluha za naše potrebe na terenu. Također, pomažemo ljudima koji nemaju financijska sredstva za sterilizaciju mačaka, a tavih je većina onih koji ih hrane. I trenutno je kod nas 60-ak mačaka, dok je pasa 12. Većina pasa je udomljeno i s obzirom da se u međuvremenu otvorilo gradsko sklonište za životinje, više ne preuzimamo te životinje na skrb, već to čini sklonište, što nam je uvelike olakšalo posao.
Budući da je kontrola populacije mačaka, jedan od ključnih načina kako smanjiti pritisak na sve udruge ovog tipa, nikad nije dovoljno naglasiti koliko je važna njihova sterilizacija, premda je situacija bolja nego nekih prijašnjih godina.