Za to je na pojedinim lokacijama potrebno skrenuti s rute Parenzane te voziti do najviše pet kilometara u jednom smjeru, ovisno o atrakciji. Biciklisti i pješaci koji obiđu Parenzanu sa svim atrakcijama te kreiraju profil bit će navedeni na službenoj stranici kao "Prijatelji Parenzane". Ovisno o fizičkoj formi pojedinca, obilazak je moguće napraviti u jednom danu, ali i višekratnim posjetima po uzoru na, primjerice, Istarski planinarski put
(Snimio Milivoj Mijošek)
Jedna od najatraktivnijih biciklističko pješačkih staza Istre dobila je svoju mobilnu aplikaciju koju izdaje Upravni odjel za turizam Istarske županije u suradnji s IT stručnjakom i rekreativnim biciklistom Tomom Krajinom. Napravljena je za hrvatski dio Parenzane, od Poreča do graničnog prijelaza Plovanija-Sečovlje, a dostupna je na engleskom jeziku i može se besplatno preuzeti na svim Android i iOS uređajima. Mobilna aplikacija nadogradnja je postojeće ponude, a kako bi korisnicima bila zanimljivija. Izdavači aplikacije su postavili i jedan izazov.
Zadatak je obići točke od značaja odnosno atrakcije i sadržaje. Za to je na pojedinim lokacijama potrebno skrenuti s rute Parenzane te voziti do najviše pet kilometara u jednom smjeru, ovisno o atrakciji. Biciklisti i pješaci koji obiđu Parenzanu sa svim atrakcijama te kreiraju profil bit će navedeni na službenoj stranici kao "Prijatelji Parenzane". Ovisno o fizičkoj formi pojedinca, obilazak je moguće napraviti u jednom danu, ali i višekratnim posjetima po uzoru na, primjerice, Istarski planinarski put. Aplikacija će doprinijeti dodatnoj popularizaciji biciklističke i pješačke staze te valorizaciji mjesta uz nju, te na taj način dodatno potičemo korisnike na posjet mjestima te kulturnim i prirodnim ljepotama uz trasu. Uz svaku atrakciju nalazi se fotografija i kratak opis.
- Također, aplikacija sadrži i korisne informacije za bicikliste i cikloturiste poput popisa specijaliziranih usluga Bike & Bed objekata, servisera za bicikle, punionice za e-bicikle, najam, te agencija koje nude usluge prijevoza i nalaze se neposredno uz trasu. Jednostavnom pretragom mogu se odabrati i željeni restorani, konobe, agroturizmi, istarski vinari, proizvođači maslinovog ulja te ekoloških poljoprivrednih proizvoda. Navedeni su svi subjekti koji su udaljeni najviše pet kilometara od trase. Time se objedinjuje turistička ponuda uz Parenzanu i pruža kvalitetna informacija korisnicima. Jako nam je važno da svakom aktivnošću vezanom uz Parenzanu podižemo razinu kvalitete, proširujemo ponudu i jačamo atraktivnost staze, a uvođenjem mobilne aplikacije dodatno si otvaramo prostor za promociju Parenzane i njezinih sadržaja. Do kraja mjeseca kolovoza 2022 godine Parenzanom je prošlo preko 65.000 tisuća biciklista/pješaka, rekla je pročelnica Nada Prodan Mraković.
Sjeverozapadna Istra poznata je po brojnim znamenitostima: uređenim plažama Poreča i Umaga, slavnoj Eufrazijevoj bazilici i savudrijskom svjetioniku, jami Baredine i zvjezdarnici u Višnjanu, dražesnim srednjovjekovnim gradićima koji krase brežuljke istarske unutrašnjosti, kao i fantastičnom istarskom vinu, maslinovom ulju i tartufima. Međutim, u novije vrijeme, pažnju putnika, izletnika, turista i avanturista sve više privlači tanka, vijugava nit koja povezuje sve te znamenitosti - Parenzana.
Bila je to uskotračna željeznica koja je od 1902. do 1935. godine prometovala sjeverozapadnom Istrom, povezujući luke Trst i Poreč s mjestima u unutrašnjosti poluotoka. U svega 33 godine prometovanja, značajno je pridonijela gospodarskom napretku tog dijela Istre, prevozeći vino i maslinovo ulje Bujštine i Motovunštine, sol iz solana Pirana i Sečovlja, istarski kamen, vapno, ugljen i drvo, razne poljoprivredne proizvode i, naravno, putnike.
Na svom 123 km dugom putu, malena je željeznica povezivala 33 istarska mjesta od Trsta do Poreča, tako da bi u današnje vrijeme prolazila teritorijem triju država: Italije, Slovenije i Hrvatske.
Iako je relativno kratko prometovala, malena je željeznica ostavila neizbrisiv trag u cijelome kraju. Kameni lukovi njenih vijadukata nastavili su premošćivati kanjone šumnih rječica, a tamni otvori tunela kao da su zauvijek urasli u šumovite bokove strmih obronaka. Uz trasu su ostali razbacani karakteristični međaši i miljokazi s oznakom kilometara udaljenosti od Trsta i kraticom TPC (Trieste- Parenzo-Canfanaro) koja ukazuje na težnje graditelja da produže prugu od Poreča sve do Kanfanara, gdje bi se spojila s važnom prugom za Pulu. I ljudi su nastavili živjeti s Parenzanom: u većini staničnih zgrada ostale su stanovati obitelji namještenika željeznice, a s vremenom su se uselili i drugi stanari. Neki dijelovi trase nastavili su se koristiti kao lokalni kolni putovi, a u hladovitim tunelima poduzetni su mještani našli idealne uvjete za uzgoj gljiva.
Na stotu obljetnicu otvorenja pruge, pokrenuta je inicijativa za svojevrsnu obnovu ove jedinstvene željeznice koja je početkom 20. stoljeća povezivala ljude i narode. 2002. godine, Istarska županija i Upravni odjel za turizam, zajedno s Udrugom za obnovu željeznice Poreč-Kopar-Trst, udarili su temelje budućeg projekta "Parenzana - put zdravlja i prijateljstva", kako bi se cijela trasa pruge uredila za kretanje šetača i biciklista. Od tada do danas, cijela je trasa uređena i označena karakterističnim putokazima, izgrađene su zaštitne ograde na mostovima i vijaduktima, osvijetljeni su tuneli, te su postavljeni prateći sadržaji koji posjetiteljima pripovijedaju priču o Parenzani.
Projekt Parenzana - put zdravlja i prijateljstva započeo je 3. travnja 2006., a završen je 3. lipnja 2008. godine. Glavni cilj projekta bio je revitalizacija trase nekadašnje željezničke pruge Parenzane, integriranje turističke ponude i dugoročna prekogranična suradnja. Ciljevi su realizirani osposobljavanjem 60-ak kilometara trase koja do tada nije bila u funkciji, od slovensko-hrvatske granice do Vižinade, na području općina Vižinada, Karojba, Motovun, Oprtalj, Grožnjan, te gradova Buje i Umag.
Trasa je tom prilikom prenamijenjena u pješačku i biciklističku stazu, vijadukti i mostovi su osigurani ogradama, a tuneli osvijetljeni solarnom rasvjetom. U Livadama je uređen mali multimedijalni muzej posvećen Parenzani, a pruga je dobila i svoju neobičnu istraživačku igru - Parenzana Kod. Istovremeno, slovenski partneri su uredili 20-ak kilometara trase na području Republike Slovenije.
Godine 2009. nastavak projekta je kandidiran i odobren u okviru programa IPA CBC SI-HR 2007.-2013. pod nazivom PARENZANA II - Ponovno oživljavanje Puta zdravlja i prijateljstva. U sklopu projekta obnovljene su dionice Vižinada-Poreč i Lama-Dekani, izgrađen je most u Livadama, a u Vižinadi je postavljena maketa lokomotive Parenzane u prirodnoj veličini. Uz trasu su postavljene replike miljokaza, višejezične informacijske, signalizacijske i tematske table, te je izgrađeno nekoliko odmorišta. Osposobljena su četiri bike-vodiča, uspostavljene info-bike točke te info-kiosci s ciljem pružanja servisnih informacija. U sklopu projekta također je proširen i obnovljen multimedijalni muzej Parenzane u Livadama, koji se nalazi neposredno uz trasu.
Zbog odličnih rezultata u prethodna dva projekta i značaja Parenzane kao žile kucavice aktivnog turizma u sjeverozapadnoj Istri, nekadašnja željeznica ponovo je kandidirana na Operativni program IPA Slovenija-Hrvatska 2007.-2013., pod nazivom Parenzana Magic. Provođenje projekta započelo je u siječnju 2014. godine, a završilo u listopadu 2015. godine. Ciljevi projekta su prvenstveno stvaranje turističke destinacije Parenzana spajanjem postojeće ponude prirodne, kulturne i tehničke baštine u zajednički turistički proizvod te jačanje biciklističke infrastrukture u svrhu razvoja Parenzane kao kulturno-sportske destinacije. U sklopu projekta obnovljena je zgrada nekadašnje škole u Tribanu te uređena u prenoćište za bicikliste i sportaše.
Očišćena je i obnovljena trasa na potezu Poreč-Vranići, uređena su vježbališta na otvorenom (u Motovunu, Poreču, Izoli i Piranu), postavljeno je nekoliko odmorišta s informativnim pločama, izrađena su 3 samonavodeća biciklistička paketa, te su sadržajno i vizualno nadopunjeni muzeji Parenzane u Livadama i Izoli. Uz već tradicionalnu prekograničnu biciklijadu, Parenzana je u sklopu ovog projekta dobila još dvije manifestacije: Wine Run prekogranični maraton i Dan Parenzane - history on site.