Skandalozno je da se na zdravlje i sigurnost radnika gleda kao na trošak i da se na ljudskim životima štedi. Radnici imaju pravo na sigurno i zdravo radno mjesto, a odgovornost je države da osigura efikasan nadzor poštivanja prava radnika iz područja zaštite na radu. Ljudski životi i zdravlje moraju biti na prvom mjestu, rekao je Mladen Novosel, predsjednik SSSH
Ilustracija (Pixabay)
U povodu Nacionalnog dana zaštite na radu i Svjetskoga dana zaštite zdravlja i sigurnosti na radu, Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) održao je online konferenciju pod nazivom "Mentalno zdravlje na radnom mjestu: kako je pandemija utjecala na radnike?"
Izneseni su podaci koji govore o lošem stanju na području zaštite zdravlja i sigurnosti na radu, a prezentirani su i rezultati istraživanja koje je SSSH proveo na uzorku od 429 ispitanika. Rezultati su indikativni i ukazuju na zabrinjavajući utjecaj pandemije na mentalno zdravlje radnika i uvjete rada. To dokazuju i podaci HZZO-a, u kojima je primjetan ubrzani rast prijava profesionalnih bolesti na radnom mjestu, kao i rast smrtno stradalih radnika u prostorima poslodavca. U 2018. godini taj je broj iznosio 44, u 2019. na radnom mjestu smrtno su stradale 53, a 2020. čak 72 radnika.
Unatoč sve goroj statistici, broj inspekcijskih nadzora mjera zaštite na radu drastično pada, kažu iz SSSH. Sa 1.700 inspekcijskih nadzora tijekom 2018. godine, taj broj je u 2019. pao na 952, a 2020. obavljeno je samo 782 nadzora. I najnoviji podaci Europske konfederacije sindikata pokazuju da je broj inspekcijskih nadzora u Hrvatskoj pao za čak 35 posto.
- Skandalozno je da se na zdravlje i sigurnost radnika gleda kao na trošak i da se na ljudskim životima štedi. Radnici imaju pravo na sigurno i zdravo radno mjesto, a odgovornost je države da osigura efikasan nadzor poštivanja prava radnika iz područja zaštite na radu. Ljudski životi i zdravlje moraju biti na prvom mjestu, rekao je Mladen Novosel, predsjednik SSSH.
Više od 77 posto ispitanika izrazilo je različiti stupanj nezadovoljstva svojim životom u odnosu na vrijeme prije pandemije, a 69 posto ispitanih smatra da se zbog pandemije povećala količina stresa koju izaziva rad. U najvećoj mjeri, na njihovo psihičko zdravlje utječe strah da će donijeti zarazu kući, zatim promjena radne atmosfere ili promjene u načinu rada, te strah za vlastitu sigurnost. Oko 55 posto ispitanih tvrdi da se o mentalnom zdravlju na njihovu radnu mjestu nikada ne raspravlja, a 15 posto ispitanika izjavilo je da je na njihovu radnom mjestu tema mentalnog zdravlja predmet šale. Promjene u radnom okruženju dogodile su se i događaju se još uvijek doslovno preko noći, no čak 50 posto ispitanika smatra da njihov poslodavac nije na primjeren način pružio podršku i upravljao promjenama u njihovu radnom okruženju.
- Naravno da su okolnosti u kojima živimo više od godinu dana utjecale na radnike, u svakom pogledu. Radnici su bili više pod stresom i više su nam se žalili, pogotovo u početku epidemije. Mnogi radnici u profesijama u kojima je bilo nemoguće izbjeći neki fizički kontakt s drugim osobama, na primjer odgajateljice u vrtićima ili turistički djelatnici, osjećali su se ugroženijima u odnosu na neke druge radnike. Dosta se zbog toga razgovaralo s osnivačima vrtića kako da se uredi rad u vrtiću, a da se smanje mogućnosti za zarazu. Međutim, osim što im sam stres povećava činjenica da su zaraženi ili da moraju biti u samoizolaciji zbog kontakta sa zaraženim, ljudi su gubili i po 50 posto svoje mjesečne plaće, odnosno za samo 10 dana su dobivali 4.200 kuna naknade. Naravno da to nije dovoljno za normalan život i plaćanje svih troškova, a svaki udarac na materijalnu sigurnost građana izaziva dodatan stres i psihički napor. Zato smo dogovarali s poslodavcima da im ipak isplate onakvu plaću kakvu bi dobili da su bili 10 dana na bolovanju zbog neke duge bolesti, a ne covida, kaže Marina Cvitić, predsjednica Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije.
Epidemija je mnoge natjerala da rade kod kuće, što je također dovelo do značajnijih teškoća kod samih djelatnika.
Zbog svega toga ne čudi što su mnoge osobe depresivne i očajne. S obzirom na crne brojeve i negativne trendove u području zaštite zdravlja radnika, predsjednik SSSH Mladen Novosel istaknuo je potrebu za boljom i kvalitetnijom zakonskom regulativom u kontekstu mentalnog zdravlja, kao i potrebu za uključivanjem medicinskih stručnjaka i psihologa koji mogu pomoći u smanjivanju i prevenciji stresa na radnom mjestu. SSSH stoga, među ostalim, traži hitno usvajanje Nacionalne strategije mentalnog zdravlja i priznavanje zaštite zdravlja i sigurnosti na radnom mjestu kao ljudskog prava u međunarodnim radnim propisima.