Izgled Butonige za vrijeme velike suše 2012. godine (Snimio Milivoj Mijošek)
Nepovoljne hidrološke prilike tijekom prošle i ove godine, a samim time i stanje u akumulaciji Butoniga, potaknule su Istarski vodovod Buzet da početkom godine intenzivno krene s pripremama za osiguranje dodatnih količina vode za potrebe uredne distribucije, naročito tijekom ljetnih mjeseci.
Godišnji prosjek padalina na akumulaciji Butoniga iznosi 1.021 milimetara po četvornom metru da bi tijekom 2021. godine ta količina bila 826 milimetara po kvadratu. U siječnju, koji je inače mjesec s najmanje oborina, zabilježeno je svega 6,5 milimetara po četvornom metru, a u veljači 48,5 milimetara. Dugoročne prognoze su hidrološki izuzetno nepovoljne što znači nastavak sušnog razdoblja uz temperature više od prosjeka.
Ovakva situacija je rezultirala nedostatnim količinama vode u akumulaciji Butoniga. Početkom godine nivo akumulacije Butoniga bio je tek 20 centimetara viši u odnosu na 2012. godinu kada je u Istri zabilježena zadnja redukcija vode. To je bio signal Istarskom vodovodu da hitno osigura dodatne količine vode u akumulaciji Butoniga.
Godišnje se na postrojenju Butoniga preradi od 4,5 do 6 milijuna kubika vode. Raspoložive količine u akumulaciji Butoniga do biološkog minimuma početkom ove godine iznosile su manje od 4 milijuna kubika. Stoga su sredinom siječnja počele pripremne aktivnosti oko punjenja akumulacije Butoniga vodom iz izvora Bulaž, a krajem siječnja počelo je i samo punjenje i to količinom od 170 do 300 litara vode u sekundi. Do danas je u akumulaciju upušteno oko 1.000.000 kubika vode, a prihranjivanje akumulacije vodom iz Bulaža nastavlja se i dalje.
Trenutno je razina akumulacije 37 metara nad morem, što je 1,18 metara više, odnosno za preko dva milijuna kubika vode više nego ekstremno sušne 2012. godine.
Raspoložive količine vode u akumulaciji do biološkog minimuma tako iznose gotovo pet milijuna kubika. Ove godine se ponovno pokazala svrsishodnost značajnih ulaganja u povezivanju resursa u dolini rijeke Mirne upravo kako bi se mogli preventivno reagirati u ovakvim nepovoljnim hidrološkim prilikama.
Ono što daje optimizam je stanje izdašnosti ostalih resursa koji se koriste za potrebe vodoopskrbe. Tako je izdašnost izvora Gradole 1.750 litara vode u sekundi. Usporedbe radi, ekstremno sušne 2012. godine iznosila je tek 450 litara vode u sekundi, a izvora Sveti Ivan 470 litara vode u sekundi.
- S obzirom na trenutno stanje izvora, uz dodatne količine koje će se osigurati u akumulaciji Butoniga, možemo sa sigurnošću reći da će vodoopskrba i ove godine biti sigurna te da će količine vode biti dostatne za podmirivanje potreba svih potrošača, naglašava direktor Istarskog vodovoda Mladen Nežić.
Značaj Butonige do posebnog izražaja dolazi u ljetnim mjesecima kada je kapacitet ostalih izvorišta vode za vodoopskrbu smanjen zbog suše ili povećane potrošnje. Višenamjenska akumulacija s dvije osnovne namjene, za obranu od poplava u središnjem toku rijeke Mirne te za vodoopskrbu Istre, formirana je 1987. godine, u gornjem tijeku rječice Butonige.
Akumulacija ima tri kraka, u smjeru glavnih pritoka, a puni se vodom iz slivnog područja od 73 četvorna kilometra površine. Površina vodenog lica je oko 2,5 četvornih kilometara, prosječna dubina sedam metara. Brana je od nasutog materijala, a dužina u kruni je oko 600 metara.
Na Postrojenju za kondicioniranje vode Butoniga, kapaciteta 1.000 litara vode u sekundi, koji je u funkciji punih dvadeset godina, proces pročišćavanja odvija se u četiri glavne faze i osigurava pitku vodu na izlazu iz procesa uvijek ujednačene kvalitete, bez obzira na promjene u kvaliteti vode jezera Butoniga.
Posebno se vodi računa o brizi za okoliš. Otpadni plin koji sadrži ozon uništava se termički. Tehnološke vode od pranja filtra obrađuju se do kvalitete prihvatljive za ispuštanje u prirodni vodotok. Vode od prolivenih kemikalija prikupljaju se i neutraliziraju. Mulj iz flotacije, mulj od obrade voda od pranja filtra i mulj od pripreme vapnene vode prešaju se na komornoj filtar preši, nastaje inertni otpad koji se odlaže na komunalnom odlagalištu.
Na postrojenju se, osim vode iz akumulacije Butoniga, od 2012. godine može koristiti i voda iz izvora Bulaž. Povezivanju tog izvora s postrojenjem Butoniga, prethodila je izgradnja cjevovoda do postrojenja 2012. godine i rekonstrukcija crpne stanice Bulaž 2013. godine. Povezivanjem se omogućilo da se eventualni nedostatak vode u akumulaciji, uslijed ekstremne suše, nadoknadi vodom iz izvora Bulaž.
Inače, izvorište Bulaž kod Istarskih Toplica, koristi se ne samo za prihranjivanje akumulacije Butoniga, već i izvora Gradole te sustava Sv. Ivan.