(M. MIJOŠEK)
Poreč je grad koji bilježi gotovo 600.000 kWh električne energije i 20.000 kWh toplinske energije proizvedene iz obnovljivih izvora energije. Prvi je grad u Istri koji je još 2015. godine postavio prvu javnu i besplatnu punionicu za električna vozila i na čijem području se danas nalazi sedam takvih punionica
U povodu obilježavanja 100. godišnje obljetnice Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu, održana je konferencija pod nazivom ''Strojarstvo u energetskoj tranziciji'' na kojoj je, u sklopu panel predavanja pod nazivom ''100 posto obnovljiva Hrvatska'', Grad Poreč, kao primjer dobre prakse, predstavila direktorica gradskog poduzeća Parentium Gordana Lalić. Grad Poreč drugi je grad po veličini u Istri. Grad pozitivnog prirodnog prirasta, grad iznimno niske stope nezaposlenosti, grad iznadprosječne infrastrukturne opremljenosti i komunalne uređenosti, područje kontinuiranog rasta i doseljavanja stanovništva.
Po mnogočemu prednjači u državi
- Poreč je grad koji bilježi gotovo 600.000 kWh električne energije i 20.000 kWh toplinske energije proizvedene iz obnovljivih izvora energije. Prvi je grad na području Istre koji je još 2015. godine postavio prvu javnu, potpuno besplatnu punionicu za električna vozila i na čijem području se danas nalazi sedam punionica za vozila na električni pogon, što ga, u prosjeku, po glavi stanovnika, stavlja u sam vrh Hrvatske. Poreč je grad koji je u proteklih pet godina implementirao više od 30 projekata iz područja energetske učinkovitosti, održivog razvoja, zaštite okoliša i e-mobilnosti, te prijavom istih na različite dostupne izvore sufinanciranja, kako nacionalnih, tako i Fondova Europske unije, ostvario stopu sufinanciranja nešto veću od 60 posto, istaknula je Lalić.
Također Poreč je jedan je od prvih šest gradova u Hrvatskoj koji je izradio Strategiju i pripadajući Akcijski plan prilagodbe klimatskim promjenama, jedan od osnovnih preduvjeta za kandidiranje novih projekata i povlačenje bespovratnih sredstava Europske unije u slijedećem programskom razdoblju, od 2021. do 2027. godine. Na konferenciji je rečeno kako je Poreč u sklopu konferencije Pametni gradovi u Republici Hrvatskoj, dvije godine za redom, 2017. i 2018. godine, dobitnik nagrade Pametni grad i to u kategoriji pametnije energetike i okoliša, te grad koji je dvije godine za redom, 2018. i 2019. godine proglašen gradom s najboljom kvalitetom života u Hrvatskoj.
Vozni park s 20 posto elektrovozila
Predstavnica Grada Poreča je također istaknula kako ova jedinica lokalne samouprave u Istri u vlastitom voznom parku električna vozila sudjeluju s udjelom od 22 posto.
- Poreč je grad koji postavlja temelje konceptu implementacije sustava električnog javnog prijevoza i grad koji je, unatoč svom rastu, u proteklih šest godina uspio smanjiti sveukupne emisije CO2 za četiri posto. Imajući na umu, sve gore navedeno, Grad Poreč, kao svijetao primjer u Hrvatskoj, primjer je Grada koji odlučno, te vrlo čvrsto kroči putem energetske tranzicije i dekarbonizacije, rekla je Lalić predstavivši ulogu gradova i općina u provođenju tranzicijskih projekata.
Grad Poreč prijavio se ljetos na javni poziv za sufinanciranje provedbe EU projekata na regionalnoj i lokalnoj razini za 2019. godinu prema Programu sufinanciranja provedbe EU projekata na regionalnoj i lokalnoj razini za 2019. godinu, koje je raspisao Ministarstvo regionalnog razvoja i EU fondova. Sredstava Programa su bespovratna i namjenska, a usmjeravaju se za sufinanciranje provedbe EU projekata na regionalnoj i lokalnoj razini korisnicima koji imaju sklopljen Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava iz fondova EU za programsko razdoblje 2014.-2020.
Za EU projekte gotovo 200 tisuća kuna
Grad je uspješnom prijavom za dva EU projekta u provedbi – Usefall I Sutra ostvario sufinanciranje u iznosu od gotovo 200 tisuća kuna. Ova se dva projekta realiziraju u okviru programa Interreg Italija-Hrvatska. Projekt Usefall odnosi se na promoviranje dostupnosti Unesco-ve baštine osobama s posebnim potrebama, zahvaljujući kojem je uređen porečki Lungomare, a uređuje se pristupi za osobe s invaliditetom.. Projekt Sutra odnosi se na poticanje i promocije ekološki prihvatljivog javnog prijevoza, a trenutno je u provedbi.
Kako navodi specijalizirani portal gradonačelnik.hr, na javni poziv otvoren početkom srpnja u kratkom roku pristiglo je više od 800 prijava, pa je zatvoren već početkom kolovoza. Sredstva su odobrena za 300 projekata na regionalnoj i lokalnoj razini, a dodjeljuju se po principu ‘najbržeg prsta’, pa je uz, naravno, zadovoljavanje propisanih uvjeta, ključna bila brzina podnošenja zahtjeva, odnosno datum/minuta/sekunda predaje pošiljke u poštanskom uredu. Upravo zato je i većina zahtjeva predana već u prvim minutama 2. srpnja nakon 10 sati, kada je poziv otvoren.
Sredstva za sufinanciranje EU projekata dodjeljuju se već pet godina i u razdoblju 2015.-2018. ukupno je sufinancirano 913 EU projekata u vrijednosti 642 milijuna kuna.