ŽMINJ

Nagrađeni za "Očuvanje tradicijskih lokalnih običaja": "ARMONIKE ZAD KAŠTELA" SU SIMPLY THE BEST


Nagradu koja se dodjeljuje za kreativnost, inovativnost, razvoj i unapređenje turističke ponude destinacije je u Varaždinu primio umjetnički ravnatelj "Armonika Zad kaštela" Daniele Pernić

Manifestacija "Armonike Zad kaštela" u Žminju dobitnik je nacionalne godišnje nagrade Simply the Best u kategoriji "Očuvanje tradicijskih lokalnih običaja - Jadranska Hrvatska." Za kreativnost, inovativnost, razvoj i unapređenje turističke ponude destinacije, desetu godinu za redom dodjeljuju ju Udruga hrvatskih putničkih agencija i turistički časopis Way to Croatia. Nagradu je u Varaždinu primio umjetnički ravnatelj "Armonika Zad kaštela" Daniele Pernić.

Četvrt stoljeća u Žminju

Pernić je sin muzikologa Renata Pernića, koji je sredinom devedesetih, u srcu Istre okupio samouke svirače ovih toplih instrumenata. Otada su prošle 24 godine, i sljedeće 2019., Armonike slave četvrt stoljeća u Žminju. Manifestacija okuplja samouke svirače, isključivo na kromatskim harmonikama. One, naime, omogućavaju sviranje punih tonova i polutonova, koji su jednaki, neovisno o tome uvlači li se ili izvlači mijeh harmonike. Sudionici susreta nekad su bili zvijezde istarskih vjenčanja, koja su 50-ih, 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća bila višednevna, predvođena harmonikašem. Svirala se u tim prigodama istarska tradicijska glazba, zabavna glazba i "meksikanske" pjesme.

Program počinje mimohodom harmonikaša žminjskim ulicama, na čelu s vrtićkom djecom u narodnim nošnjama i članovima folklora. Zvuci harmonika ispune žminjsku starogradsku jezgru, da bi pojedinačno njihovi svirači nastupili u hladu stabala, Zad kaštela, kako stoji i u nazivu manifestacije. Otada ga vodi ista voditeljica, Dorina Tikvicki, koja je rasla s programom, koja svirače "zna u dušu" što se reflektira u intimnu i duhovitu druženju na pozornici, prepunom anegdota što su nastajale u zajedničkoj memoriji minulih godina. Samouki svirači na susretu sviraju mahom polke, valcere, balun i mazurku (istarske tradicionalne plesove), kao i hitove zabavne glazbe. Uvertira u njihov nastup je kulturno-umjetnički program Folklornog društva Cere, OŠ Vladimira Gortana iz Žminja i polaznika Dječjeg vrtića Rapčići. Oni poetski kazuju stihove na čakavštini, pjevaju narodne pjesme, sviraju mih i roženice; istarska tradicijska glazbala, te naravno; harmoniku, zvijezdu večeri.

Učenje harmonike "po sluhu"

Kako susret daje mogućnost prijave u posljednji tren, tik pred nastup, posljednjih se godina harmonikašima pridružuju i turisti koji za vrijeme manifestacije borave u Žminju. Tradicionalno, Armonike se održavaju drugu subotu u srpnju. Ove je godine najmlađi sudionik bio jedanaestogodišnjak Deny Folo, a najstariji Mario Batagelj - u osamdeset je petoj godini života.

Kao gosti nastupili su učenici profesora Valtera Bašića, polaznici Glazbene škole u Žminju. Sudionici svake godine dobivaju prigodne poklone, a jubilarci posebne nagrade. Ove se godine susret održao 14. srpnja, dan pred finale Svjetskog prvenstva u nogometu, pa su jubilarci dobili srebrne, zlatne i brončane medalje, u duhu nogometne euforije. Zanimljivo, u Istri čak stasaju radionice učenja harmonike "po sluhu", bez notnog zapisa, pa su i njihovi polaznici nastupili na ovogodišnjim Armonikama. Bili su to svirači iz radionice koja djeluje u sklopu tinjanske Kumpanije Kosirići. Četvrt stoljeća kontinuiteta, velik broj posjetitelja, zaljubljenika u tradicijsku glazbu i instrumente, te jučer primljena nagrada, velika su obaveza organizatorima koji srebrni pir Armonika 2019. godina namjeravaju posebno obilježiti. (A. DAGOSTIN)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter