REZOLUCIJA

NACISTI NISU BILI ISTI KAO KOMUNISTI: Ne može se uljepšavati prošlost i umanjiti odgovornost nacifašizma

| Autor: Mirjan RIMANIĆ
General Ivan Misković Brk na Titovim danima u Fažani (Zvjezdan STRAHINJA)

General Ivan Misković Brk na Titovim danima u Fažani (Zvjezdan STRAHINJA)


Indikativno je da se uz nacističke, komunističke i zločine totalitarnih režima u rezoluciji Europskog parlamenta nigdje ne navode zločini talijanskih fašista, primjećuju istarski antifašisti * Prijetnju danas predstavlja pohlepni kapital koji diktira tempo producirajući socijalnu nepravdu i uništava samu bit demokracije

Predsjedništvo Saveza antifašista Istarske županije očitovalo se o Rezoluciji Europskog parlamenta "Važnost europskog sjećanja za budućnost Europe" u kojem su, kako kažu, iskrivljena stajališta o uzrocima i posljedicama stradanja stanovništva u Drugom svjetskom ratu. Na taj se način očito želi "prošvercati" neprihvatljivu tezu o izjednačavanju fašizma i komunizma kao jednakog zla, kažu iz predsjedništva SAIŽ-a.

- Ne može se na taj način poljepšavati prošlost ili umanjiti odgovornost nacifašizma za stravične posljedice Drugog svjetskog rada, smatra Tomislav Ravnić, predsjednik Saveza antifašista Istarske županije.

Kriminalna nacifašistička ideologija

Prema očitovanju istarskih antifašista apsolutno je nemoguće povijesno i vrijednosno, a nije ni etično niti moralno, izjednačiti ideologije fašizma i komunizma. Za budućnost Europe sjećanja se moraju temeljiti na objektivnoj povijesnoj istini i iznad svega na socijalnoj pravednosti, a politička stabilnost i uspješno poželjno zajedništvo ne može se graditi na socijalnim nepravdama i povijesnom revizionizmu, rasizmu i ksenofobiji, koji su ozbiljno zastupljeni u današnjem svijetu iako nema komunizma.

Istarski antifašisti ističu da je Drugi svjetski rat proizvod kriminalne nacifašističke ideologije.

Zbog njihovih patoloških ideja zasnovanih na mržnju prema drugima i drugačijima ubijeni su milijuni ljudi. Zahvaljujući tim bolesnim umovima Drugi svjetski rat vođen je na tri kontinenta, a u sukobima je sudjelovala 61 država, od tadašnjih 67, s time da je 51 država bila u sastavu antifašističke koalicije. Ratovalo se na teritoriju 40 zemalja, ratom je bilo obuhvaćeno 81 posto čovječanstva, a pod oružjem je bilo 110 milijuna vojnika. Ovaj je najveći rat u povijesti čovječanstva prouzročio 56 milijuna žrtava, od toga 32 milijuna civila. Bilo je zatočeno u koncentracijske logore i odvedeno 25 milijuna ljudi, od toga 16 milijuna civila, a osam milijuna ljudi je nestalo. U logorima je ubijeno 11 milijuna ljudi, a među njima šest milijuna Židova i milijun Roma. Uz to došlo je do velikih razaranja i ogromnih šteta u gospodarstvu, infrastrukturi i kulturi, podsjećaju iz Saveza antifašista Istarske županije.

Neofašizam kamufliran iza antikomunizma

Unatoč vojnoj pobjedi antifašističke koalicije fašizam nažalost nije nestao, pa se i danas primjećuju pojave neofašizma i neonacizma koji kamuflirani iza antikomunizma, kojeg poistovjećuju s antifašizmom, nastoje ponovo afirmirati fašizam. Stoga danas svjedočimo eskalaciji revizionističkih i populističkih strati dijela europskog društva koji baštini neofašističke ideologije i na najgrublji način želi demonizirati borce antifašističkog otpora tijekom Drugog svjetskog rata, notirali su iz predsjedništva SAIŽ-a.

- Indikativno je da se uz nacističke, komunističke i zločine totalitarnih režima u rezoluciji Europskog parlamenta nigdje ne navode zločini talijanskih fašista, primjećuju istarski antifašisti i napominju kako se ne smije dopustiti negiranje ničijih ratnih i poratnih zločina, iako nisu svi isti, jer nisu ni svi režimi bili isti, kao što ni sve žrtve rata nisu nevine. Stoga poručuju da se nitko ne može skrivati iza "komunističkih zločina", jer današnjim generacijama ta ideologija ne prijeti. Prijetnju danas, poručuju istarski antifašisti, predstavlja pohlepni kapital koji diktira tempo producirajući socijalnu nepravdu i uništava samu bit demokracije stvarajući apsolutističku političku moć manjeg broja privilegiranih pojedinaca.

Tekst rezolucije istarskih antifašista objavit će se na internetu, na stranicama SABA RH, stoga je sa sjednice u Pazinu upućen poziv javnost da se očituje o tekstu rezolucije. Predsjedništvo Saveza antifašista Istarske županije uputilo je bezrezervnu podršku hrvatskim prosvjetarima u borbi za ostvarenje radničkih prava, a izražena je podrška predsjedničkom kandidatu Zoranu Milanoviću.

Radikalni šovinistički pokreti

U Italiji se nakon Prvog svjetskog rata, rađa fašizam, a u Njemačkoj nacizam, koji diskriminiraju ostale narode i rase iz čega su se izrodili genocidni zakoni, strahovlada, teror, masovna ubojstva i osvajački pohodi. Uz podršku nacifašističke ideologije razvili su se radikalni šovinistički pokreti u Norveškoj, Francuskoj, Belgiji, Austriji, Rumunjskoj, Mađarskoj, Španjolskoj, Poljskoj, Čehoslovačkoj, Portugalu, te u Hrvatskoj (ustaše), Srbiji (četnici) i Sloveniji (belogardejci).

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter