SVJETSKI DAN HOSPICIJSKE SKRBI

Kod pulske tržnice nudile su se informacije, a medicinske sestre istaknule su da palijativna skrb nije isključivo za starije osobe

Volontera kronično nedostaje pa su sestre u palijativi uputile apel svima koji mogu i žele pomoći, biti uz bolesnika, pričuvati djecu, otići po lijekove ili kod liječnika, prošetati psa… Tečaj za volontere održat će se 16. studenog

| Autor: Lara BAGAR
Medicinske sestre Suzana Knežević, Bosiljka Kovačević i Nada Tadić (snimila Lara BAGAR)

Medicinske sestre Suzana Knežević, Bosiljka Kovačević i Nada Tadić (snimila Lara BAGAR)


Svjetski dan hospicija i palijativne skrbi ove je godine obilježen pod geslom "Liječimo srca i zajednicu", a jučer su se akciji pridružili i Istarski domovi zdravlja s Ligom protiv raka, Općom bolnicom Pula, volonterima i njegovateljima. Na štandu kod središnje pulske tržnice koji je nudio pregršt informacija, medicinske sestre Bosiljka Kovačević i Suzana Knežević iz IDZ-a i Nada Tadić iz pulske bolnice istaknule su da palijativna skrb nije isključivo za starije osobe i bolesnike u terminalnoj fazi.

- Palijativna skrb, s individualnim pristupom, gdje se zadovoljavaju fizičke, psihičke i duhovne potrebe, pruža se populaciji od djece pa do gerontološke dobi, rečeno je.

Kontroliranje simptoma

U Istarskoj županiji situacija je bolja nego što je bila budući da unazad nekoliko godina volonteri odlaze u kuće a ne isključivo u staračke domove. No, unatoč boljoj organizaciji i proširenju spektra pružanja pomoći i skrbi, volontera kronično nedostaje pa su sestre u palijativi uputile apel svima koji mogu i žele pomoći, biti uz bolesnika, pričuvati djecu, otići po lijekove ili kod liječnika, prošetati psa i na druge načine pomoći. Tečaj za volontere održat će se 16. studenog.

Učenici Medicinske škole mjerili su tlak i šećer u krvi (snimio Danilo MEMEDOVIĆ)Učenici Medicinske škole mjerili su tlak i šećer u krvi (snimio Danilo MEMEDOVIĆ)

- Palijativna skrb je i krenula od volontiranja, da bismo došli do organiziranog sustava s mobilnim palijativnim timovima, s koordinatorima, s bolničkom palijativom te obiteljskim njegovateljima koji djeluju u kućama bolesnika. Osim obiteljske skrbi, važno je i kontroliranje simptoma što je naša primarna zadaća, mi ne skraćujemo niti produžavamo život, već povećavamo kvalitetu života tako što kontroliramo simptome kao što su bol, mučnina, povraćanje, opstipacija, rečeno je.

Istaknuta je velika uloga obiteljskih njegovatelja za koje IDZ u sjedištu Lige protiv raka organizira grupe podrške, a poticaj je bio upitnik kojim je obuhvaćeno 46 njegovatelja tijekom kućnih posjeta mobilnog palijativnog tima. Upitnik je pokazao da njegovatelji trebaju psihološku, emocionalnu, socijalnu i duhovnu podršku, i u žalovanju nakon smrti pacijenta, zatim trebaju informacije, pomoć oko osobne i zdravstvene njege te medicinske skrbi za pacijenta, podršku izvan radnog vremena mobilnog tima i noću, skrb radi predaha te financijsku pomoć. Da bi to ostvarili, potrebna nam je podrška cijele zajednice, ističe sestra Bosiljka Kovačević.

Svjetski dan stome

- Moramo pomoći obiteljskom njegovatelju jer oni su nam stup skrbi, samo uz njih bolesnik može ostati u svom domu, bez nepotrebnih odlazaka u bolnicu, istaknula je.

Istovremeno je na štandu obilježen i Svjetski dan stome. Cilj je motivirati građane da se odazovu Nacionalnom programu ranog otkrivanja raka debelog crijeva koji se provodi za populaciju od 47 do 52 godine. U akciji su sudjelovali i učenici Medicinske škole koji su građanima mjerili tlak i šećer u krvi te odgovarali na razna pitanja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter