Kada je 2018. godine postavljen kamen temeljac za izgradnju hospicija u Puli, rečeno je da će biti izgrađen tijekom 17 mjeseci, pa je rok prolongiran zbog korone, da bi se rokovi pomicali s početka jedne na početak iduće godine, sve do danas. A onda je nastupila šutnja: šuti i apostolski administrator Porečke i pulske biskupije mons. Dražen Kutleša, šuti biskupski kancelar
Hospicij za palijativnu skrb čeka dan otvaranja
Suvremeni hospicij, zdravstvena ustanova za palijativnu skrb u Puli, koja nosi ime istarskog blaženika Miroslava Bulešića, kada bude u funkciji, bit će jedina takva ustanova u Hrvatskoj, uz onu u Rijeci. Obje su u okrilju Crkve, Caritasa Riječke nadbiskupije, odnosno Caritasa Porečke i pulske biskupije.
Kada bude… jer s crkvene, biskupijske strane u Istri na djelu je silenzio stampa, nekakav zavjet šutnje, nedavanje informacija o događaju od javnog interesa. A hospicij je od javnog interesa. Ako Crkva u komunikacijama primijeni silenzio stampa, to će pojačano negativno odzvanjati upravo zbog njezina iskonska poslanja: širenje Radosne vijesti, Evanđelja. Hospicij doduše nije Evanđelje, ali je evanđeosko djelo. Crkva je nepotrebnom šutnjom na opasnom rubu da izgubi, što bi rekao narod, dobar glas i obraz, ali je i zasluženo na meti kritike javnosti. A Crkva u Istri sada i danas nije potrebno da se na nju lijepi etiketa "nerazumna". Ta etiketa zapravo u konačnici pripada crkvenim službenicima, pa treba reći da nerazumna šutnja stanuje u porečkom i pulskom Biskupskom ordinarijatu.
Dakle, u vezi s pulskim hospicijem poslali smo biskupskom kancelaru nekoliko upita, ali odgovor nismo dobili. To se dogodilo i događa i ostalim medijima. Kako sada stvari stoje: kada će hospicij u Puli biti u funkciji, zna samo dragi Bog, a možda ni On.
Prisjetimo se kako je tijekom vremena teklo ostvarenje ovoga značajnog projekta. Ministrica regionalnog razvoja i fondova EU-a Gabrijela Žalac, čija je ministarska karijera trajala tri godine, kada ju je premijer Andrej Plenković 2019. smijenio, potpisala je u Puli 27. srpnja 2018. ugovore vrijedne sto milijuna kuna i to za obnovu prirodne baštine, nabavu autobusa i izgradnju hospicija, ustanove za palijativnu skrb Porečke i pulske biskupija.
Izgradnja hospicija počela je simboličkim polaganjem kamena temeljca 26. studenog 2018. Prisutni su bili istarski župan Valter Flego, gradonačelnik Pule Boris Miletić, biskup porečki i pulski Dražen Kutleša te ministrica Gabrijela Žalac. Na ploči koja je postavljena na gradilištu pisalo je da je investitor Porečka i pulska biskupija, odnosno biskupijski Caritas, da je projektant arhitekt Robert Rabac, izvođač radova labinska tvrtka De Conte, nadzor je povjeren Učki konzalting iz Pazina, a građevinska dozvola izdana je 12. travnja 2018.
"Kada govorimo o državnom novcu, drago mi je da je potpisan ugovor za izgradnju hospicija, što smo dogovorili prije godinu dana", rekla je tada ministrica Žalac o ugovoru s Porečkom i pulskom biskupijom. Napomenula je da su u dogovoru s Ministarstvom financija u tri proračunske godine osigurali deset milijuna kuna. Župan Flego tada je podsjetio da je u Istri još 2011. pokrenut prvi mobilni palijativni tim, 2017. drugi, a u međuvremenu su 2015. Grad, Županija i Biskupija potpisali Pismo namjere o gradnji i opremanju hospicija.
"Danas se to i događa i vjerujem da ćemo nakon 17 mjeseci, koliki je rok gradnje, krenuti s opremanjem, a odmah nakon toga i operativnim funkcioniranjem toliko nam potrebnog hospicija. Ponosan sam i što je upravo istarski model palijativne skrbi prepoznat, ne samo kao jedinstven, već i najkvalitetniji u Hrvatskoj. Raduje me to što će bolesnici, ali i članovi njihovih obitelji imati svu potrebnu skrb u novoj ustanovi u našoj županiji. Ovim smo projektom pokazali da zajednički možemo rješavati izazove na dobrobit bolje budućnosti naših građana", istaknuo je župan Flego.
"Iznimna mi je čast biti ovdje danas i položiti kamen temeljac za ustanovu od velike važnosti za sve palijativne bolesnike i članove njihovih obitelji, jer će im se omogućiti adekvatni smještaj koji je nedostajao. Zahvalan sam ministrici Žalac i Ministarstvu na odličnoj suradnji, Porečkoj i pulskoj biskupiji na čelu s biskupom Kutlešom te Istarskoj županiji za ovaj vrlo važan projekt koji će dodatno oplemeniti skrb za one najpotrebitije", izjavio je gradonačelnik Miletić.
Porečki i pulski biskup Dražen Kutleša istaknuo je da je tim projektom učinjeno mnogo u prepoznavanju potreba građana kojima je, osim zdravstvene skrbi, nužna dodatna potpora i snaga, koju će im spremno pružiti educirano osoblje novog centra. Posebno je zahvalio dr. Julijani Franinović Marković, koja je bila inicijator, pokretač i motivator projekta.
Hospicij je izgrađen na površini od 1.259 četvornih metara, na Gregovici, u neposrednoj blizini nove bolnice i Medicinske škole. Radovi su vrijedni, rečeno je tada, 16 milijuna kuna od čega 10 milijuna osigurava Ministarstvo regionalnog razvoja i EU fondova iz državnog proračuna, a preostali dio sredstava za izgradnju Porečka i pulska biskupija, dok opremanje financiraju Županija, Grad Pula i Biskupija (2015. godine, 2,5 milijuna kuna u jednakim omjerima).
Hospicij će se sastojati od stacionarnog dijela s 14 kreveta u jednokrevetnim ili dvokrevetnim sobama za pacijente kojima liječenje u bolnici nije potrebno, a za koje skrb kod kuće nije moguća, te posebnog prostora gdje će svim pacijentima i njihovim obiteljima na raspolaganju biti socijalno-psihološka, duhovna i volonterska pomoć. Uz pružanje palijativne skrbi, u hospiciju će, u suradnji sa Sveučilištem u Puli, biti organizirana i edukacija osoblja. Ustanova će na godišnjoj razini moći primiti 220 terminalnih bolesnika. Broj potrebnih kreveta procijenjen je na temelju broja umrlih osoba u Istarskoj županiji, koji varira od 2.300 do 2.500 godišnje.
Hospicij će biti nadopuna postojećeg i već dobro uhodanog sustava palijativne skrbi u Istri. Županijski sustav uključuje kućnu skrb za palijativne bolesnike koje obilaze dva mobilna medicinska tima, što bi bila razina primarne zdravstvene zaštite. Zatim je tu sekundarna, odnosno bolnička skrb pa potom stacionarni kreveti, do sada u općim stacionarima Istarskih domova zdravlja u Pazinu, Labinu i Umagu, uz čitavu mrežu educiranih volontera.
- To je čitav sustav koji ćemo zaokružiti otvaranjem hospicija u Puli, zajedno s Biskupijom, kaže dr. Julijana Franinović Marković. Ovoj pulskoj liječnici, koja je godinama glavni pokretač palijativne skrbi u Istri, također nije poznat datum otvaranja hospicija. Izjavila je da je trenutno sve na Biskupiji, koja ima završnu riječ, a po svemu sudeći, čeka se izbor novog biskupa.
- Činjenica je da to sve stoji već dugo, predugo. Duboko se nadam da će se novi biskup, kada jednom stupi na dužnost, odmah prihvatiti toga posla, jer to nije mali posao organizirati hospicij. Problem je naći ljude, ali to treba početi rješavati. Da se sada krene, trebat će godina dana da sve profunkcionira, a zgrada već propada, kaže predsjednica pulskog Gradskog vijeća Marija Marković Nikolovski. Predstavnici Grada, dodaje, bili su na sastanku u Županiji, dogovarali se, ali se bez Biskupije ne može ništa pokrenuti. "Čekamo biskupa i papu", zaključila je Marković Nikolovski.
Po mom sudu, u ovome slučaju nije bitan biskup ordinarij, jer Porečka i pulska biskupija ima apostolskog upravitelja u osobi dr. Dražena Kutleše, nadbiskupa splitsko-makarskog. On je potpisnik Pisma namjere o izgradnji hospicija, on i dalje mora administrirati, što god to značilo, voditi poslove Biskupije do imenovanja biskupa. Crkva u Istri nema biskupa ordinarija i, kao što je više puta rečeno, predugo se čeka da ga papa Franjo imenuje. A ako je nužan biskup da bi se pulski hospicij otvorio, to je još jedan razlog da ga Papa konačno imenuje.
Spomenimo da je planirani završetak gradnje bila sredina 2020., što se nije dogodilo s obrazloženjem da je uzrok koronavirus, pa je prolongirano do početka 2021., ali, znamo, hospicij nije ni tada otvoren. Neslužbeno, zgrada je prošla tehnički pregled i u nekoliko navrata rečeno je da se "čeka samo opremanje". I to je to.