BUZET

Mještani starogradske jezgre apeliraju na komunalac "Park": Iako se spremnici redovno peru SMRAD IZ KONTEJNERA JE NEIZDRŽIV

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO

Najveći problem vidimo u namjernom odlaganju miješanog komunalnog otpada, posebice ostataka hrane u spremnike za reciklabilni otpad, a sve kako bi se izbjeglo plaćanje, čime se nanosi višestruka šteta i zajednici i prirodi, kaže direktorica gradskog komunalca Ervina Kisiček

 

Pojedini mještani starog grada Buzeta učestalo se žale na smrad iz kontejnera u starogradskoj jezgri te pitaju kada će ih gradski komunalac "Park" oprati i dezinficirati. Na lokaciji eko otoka u starogradskoj jezgri dva su polupodzemna spremnika s otpadomjerima zapremine pet kubika za odlaganje miješanog komunalnog otpada, potom polupodzemni spremnici za papirnatu i kartonsku ambalažu, plastičnu, metalnu i tetrapak ambalažu, te nadzemni spremnici za staklenu ambalažu i tekstil.

 Odvoz svakog tjedna

Direktorica gradskog komunalca Ervina Kisiček kaže da se spremnici za miješani komunalni otpad prazne redovito svakog tjedna, bez obzira na količinu otpada i, prilikom pražnjenja, tretiraju posebnim namjenskim sredstvima koja sprječavaju neugodne mirise, razvoj muha, osa i drugih insekta.

- Radi se o preparatima koji primjenjuju biotehnologiju za higijensko tretiranje spremnika i oplošja jame polupodzemnih kontejnera, djeluju kao biološki aktivator razgradnje organskog otpada pomoću smjese određenih mikroorganizama, enzima i drugoga čije zajedničko djelovanje doprinosi sanitaciji i razgradnji. Osim toga, otpadomjeri i ručke se redovito čiste i dezinficiraju, izjavila je Kisiček.

Za razliku od prethodnih godina kada se otpad odlagao na istoj lokaciji, ali u niz uobičajenih plastičnih kontejnera koji su često bili dijelom otvoreni, te su se oko njih znale pojavljivati muhe, ose i drugi insekti, u "Parku" su mišljenja da je u tom smislu situacija danas znatno bolja. Tome u prilog, kaže Kisiček, ide i činjenica da su se u neposrednoj blizini tih spremnika odvijale i večernje projekcije filmova u drugoj polovici srpnja ove godine, bez primjedbi na njih. 

Ostaci ribe u papiru

- Najveći problem vidimo u namjernom odlaganju miješanog komunalnog otpada, posebice ostataka hrane u spremnike za reciklabilni otpad, a sve kako bi se izbjeglo plaćanje, čime se nanosi višestruka šteta i zajednici i prirodi. Primjerice, nakon odlaganja ostataka od priprema ribe u spremnik za papirnatu i kartonsku ambalažu, a što je bio nedavni slučaj na toj lokaciji, onečistila se velika količina vrijedne ambalaže koje su ostali građani propisno odložili. Moram naglasiti da djelatnici gradskog komunalca u sortirnici i prešanju papira i kartona svakodnevno doživljavaju velike neugodnosti. Dakle, šteta je višestruka, napominje Kisiček.

Direktorica "Parka" napominje da ovo nije jedina problematika. Učestalo se onečišćuje i ostali ambalažni otpad do te mjere da, primjerice, i pelene završavaju u staklenoj ambalaži, ili u spremnicima na groblju, zbog čega su nedavno postavljene dodatne obavijesti upozorenja.

- Na žalost, nije neuobičajeno ni paljenje otpada u stanovima i obiteljskim kućama i usred ljetnih mjeseci, pa se sredinom kolovoza u centru grada mogao uočiti dim iz dimnjaka i osjetiti neugodni mirisi. Oni koji smatraju da time "štede", odnosno da je njihov čin zanemariv u smislu štete po zdravlje i okoliš i bez ikakvih posljedica, definitivno griješe. A posljedice ostaju i nama i budućim naraštajima. U konačnici, vjerujemo u porast odgovornog, savjesnog i civiliziranog postupanja. Sav otpad koji produciramo, danas zahtjeva veliki angažman, a time i značajan financijski teret koji uvijek netko treba platiti. A pošteno bi bilo da onečišćivač propisno i plati, a ne zajednica i okoliš, zaključila je Kisiček.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter