Cilj je ove godine ne prekoračiti količinu od 1.427 tona proizvedenog i prikupljenog komunalnog otpada, kako ne bismo bili primorani plaćati poticajnu naknadu, odnosno želimo dostići 52 posto odvojenog otpada od ukupnih količina, kaže pročelnik Upravnog odjela Grada Buje za komunalne djelatnosti Elvis Glavičić
Poduzete mjere na gospodarenju otpadom na području Grada Buja u posljednjim godinama, unatoč određenim poteškoćama, daju rezultate u pogledu smanjenja ukupne količine proizvedenog komunalnog otpada. Lani su, naime, prikupljene 1.963 tone proizvedenog komunalnog otpada, čime je dostignut planirani cilj smanjenja ukupnih količina prikupljenog komunalnog otpada utvrđenih u petogodišnjem Planu gospodarenja otpadom do 2022. godine. Međutim, to je ipak nešto manje od plana koji je bio usvojen za 2019. godinu.
Lani plan nije ostvaren
Količine prikupljenog komunalnog otpada u ovoj bi se godini mogle i dalje smanjivati jer se u drugom dijelu godine očekuje početak rada reciklažnog dvorišta koje se gradi u Momjanskoj ulici. Završetkom tog projekta sigurno će se ubrzati prikupljanje odvojenog komunalnog otpada, kako bi se dostigao planirani cilj da se odvaja 60 posto prikupljenog otpada.
U prošloj godini plan nije ostvaren, prikupljeno je samo 366 tona odvojenog otpada, a do 2022. godine ta bi se količina trebala povećati na nešto više od 1.500 tona. U ovoj i sljedećoj godini bit će potrebno poduzeti i veće mjere u cilju većih količina odvojenog prikupljanja biootpada, kao sastavnog dijela komunalnog otpada, te za ostvarivanje ostalih utvrđenih ciljeva u planu gospodarenja otpadom.
Inače, glavni je cilj smanjiti ukupnu količinu proizvedenog komunalnog otpada i odvojeno prikupiti 60 posto ukupne mase proizvedenog komunalnog otpada te odvojeno prikupiti 40 posto mase proizvedenog biootpada.
Nužna edukacija i akcije
Prikupljanje komunalnog otpada na području Grada Buja obavlja komunalno poduzeće "6. maj" iz Umaga, a sav prikupljeni otpad s bujskog područja, s površine od oko 103 kvadratna kilometra, odvozi se na odlagalište Donji Picudo. Reciklažno dvorište na bujskom području ne postoji, trebalo je biti izgrađeno u prošloj godini, ali je sve bilo usporeno predugom procedurom i postupcima javne nabave za izvođenje radova. Natječaj je ponavljan nekoliko puta, pa su i rokovi izgradnje pomicani.
Nedostatak stalnog reciklažnog dvorišta donekle je nadoknađivan funkcioniranjem mobilnih kontejnera na 16 lokacija na cijelom području, na 92 lokacije postavljeni su "zeleni otoci" za odvojeno prikupljanje stakla, plastike, metala i kartona (papira). U narednom je razdoblju planirano postavljanje nekoliko setova polupodzemnih spremnika otpada, što će povećati količine odvojenog komunalnog otpada.
Jedna od stalnih mjera je edukacija te razne akcije zajedničkog prikupljanja otpada iz prirodnog okoliša. Edukativne aktivnosti naročito su pojačane i proširene u pripremanju gradnje reciklažnog dvorišta.
- I u ovoj smo godini nastavili sve aktivnosti u cilju ostvarivanja Plana gospodarenja otpadom. Cilj je ove godine ne prekoračiti količinu od 1.427 tona proizvedenog i prikupljenog komunalnog otpada, kako ne bismo bili primorani plaćati poticajnu naknadu, odnosno želimo dostići 52 posto odvojenog otpada od ukupnih količina. Mogućnosti da se to postigne ima, naročito što se gradi reciklažno dvorište koje će, nadamo se, biti u funkciji od kolovoza. U ovoj ćemo godini provoditi i druge mjere, na pet lokacija stavit će se pet novih setova komunalnih spremnika za komunalni otpad, papir, plastiku i staklo, a prema njima će se mjeriti odvajanje otpada. Želimo građanima što više približiti spremnike i potaknuti ih na selektivno odvajanje otpada, kako bismo dostigli planirane ciljeve u gospodarenju otpadom, kaže pročelnik Upravnog odjela Grada Buje za komunalne djelatnosti Elvis Glavičić.