Snimio M. MIJOŠEK
„Ministarstvu je važno svako radno mjesto. U tom smislu treba pronaći način i rješenje da BAT sa svojom tvornicom duhana u Kanfanaru ostane u Hrvatskoj“. To nam je jučer poručeno iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja na upite koje smo im poslali vezano uz najavu da bi BAT vrlo vjerojatno mogao zatvoriti svoju tvornicu duhana te proizvodnju prebaciti na neko drugo mjesto u svijetu. Takva odluka BAT-a doslovno visi u zraku, a rezultat je njihovog nezadovoljstva nedovoljno poduzetničkom klimom u Hrvatskoj i nepravednom porezno-trošarinskom politikom. Zbog svoje važnosti za hrvatsko gospodarstvo, tema tvornice duhana, koja iscrpno puni državni i lokalni proračun s oko 3 milijarde kuna godišnje, trebala bi biti visoko na listi prioriteta ove Vlade. Premijer Andrej Plenković tu je situaciju prepoznao. Iz njegovog je ureda, uostalom, ovaj ponedjeljak došla službena vijest da će u rujnu početi razgovori s predstavnicima BAT-a. U ime Vlade za pregovore je zadužen ministar financija Zdravko Marić čiji je zadatak kontrola i punjenje državnog proračuna.
Zašto šuti ministar Marić?
Kao ministru koji je zbog toga najdirektnije zainteresiran da tvornica ostane u Hrvatskoj i nastavi puniti poluprazan proračun, umanjen zbog dramatičnih posljedica korona krize, njemu bi trebalo odgovarati da se s BAT-om što prije sjedne za pregovarački stol. Još više bi mu odgovaralo, iz istih razloga, da se pronađe adekvatno rješenje koje će zadovoljiti sve strane u ovoj situaciji: i državu, i zaposlenike, kojih je s proizvođačima duhana iz Podravine oko 2000 i, naravno, vlasnike. I dok ministar Ćorić jasno artikulira stav svojeg ministarstva koje zaduženo za gospodarstvo očito prepoznaje značaj tvornice duhana u sektoru domaće proizvodnje i izvoza, još nije potpuno jasno zašto ministar Marić kalkulira sa zakazivanjem sastanka. Kao da ne uzima u obzir da je vremena sve manje, čime se sužava manevarski prostor za što brže postizanje win-win situacije, kao imperativa obje pregovaračke strane.
Saborski zastupnik IDS-a Marin Lerotić, s kojim smo dodatno razgovarali o toj temi, jučer je u Saboru rekao da Vlada ima odličnu šansu da na konkretnom primjeru tvornice u Kanfanaru pokaže dobru volju i dokaže da može biti dio rješenja, a ne kao obično dio problema.
Vlada, reformator ili ubojica
„Riječ je, naravno, o poslovanju tvornice u Kanfanaru koja je u vlasništvu BAT-a, velike multinacionalne kompanije. Ta tvornica godinama posluje uspješno, zapošljava više od 500 radnika i na nju su vezani brojni kooperanti. Međutim, zbog nedovoljne pravne sigurnosti, čestih izmjena propisa i trošarina, jednostavno su dovedeni u situaciju da moraju ozbiljno razmisliti isplati li im se uopće ostati u Hrvatskoj. Dakle, problem nije u poslovanju tvornice nego u preprekama koje postavlja država. Vlada mora imati sluha za proizvodni sektor kako radna mjesta i ovo malo proizvodnje što je ostalo u Hrvatskoj ne bi bilo izgubljeno. Na Vladi je velika odgovornost da osigura uvjete koji će tvornici u Kanfanaru omogućiti da ostane u Hrvatskoj te da i dalje uspješno posluje. Zato HDZ i Vlada moraju odlučiti hoće li biti zapamćeni kao reformatori ili ubojice proizvodnje i poduzetništva“, kazao nam je Lerotić. Njegovo je generalno mišljenje da Vlada mora smanjiti poreze i ukinuti parafiskalne namete ako se želi očuvati kakva takva gospodarska aktivnost te kako bi se privukla direktna inozemna ulaganja u RH. Također je, kaže Lerotić, potrebno smanjiti birokraciju i digitalizirati javnu upravu te ponuditi jeftine kredite koji će gospodarstvenicima omogućiti likvidnost.