PROJEKT "MLADI ZA MEDULIN – DJELUJ LOKALNO"

MEDULINCI POKAZALI DA ŽELE KREIRATI SVOJU BUDUĆNOST: Mladi žele donositi odluke i samostalno odlučivati, ali moraju steći povjerenje u općinsku upravu

| Autor: Sandra ZRINIĆ TERLEVIĆ
Ilustracija (Dejan ŠTIFANIĆ)

Ilustracija (Dejan ŠTIFANIĆ)


Načelnik Goran Buić istaknuo je kako su ovakvi projekti iznimno važni za Općinu Medulin iz razloga što će upravo mladi reći što im nedostaje u općini, kakve projekte žele da Općina provodi, gdje će se utrošiti sredstva te zajedno s Općinom planirati sve projekte, aktivnosti i infrastrukturu za mlade

Prvi Informativni event projekta "Mladi ZA Medulin - djeluj lokalno" koji je održan u multimedijalnom centru 3mc u Medulinu, okupio je iznimno veliki broj mladih od 15 do 30 godina s područja općine. Želja je otvoriti raspravu i u konačnici doći do vrijednog dokumenta, a to je Lokalni program za mlade u čijoj će izradi sudjelovati upravo oni kojima će biti namijenjen i u kojem će biti sadržano niz kvalitetnih programa prema njihovim željama.

Zašto je važno sudjelovanje mladih

- S ponosom možemo reći kako je već prvi event pokazatelj činjenice da mladi žele sudjelovati u procesu donošenja odluka, žele utjecati na razvoj svoje općine, mladi imaju što reći, znaju što im treba, a na općinama i gradovima je žele li to čuti. Općina Medulin pokazala je da želi čuti i još važnije, želi djelovati! Fokus prvog susreta bio je na predstavljanju projekta, njegovih ciljeva, aktivnosti, ali i na motiviranju mladih da se uključe u kreiranje općine po mjeri mladih, istaknuli su organizatori.

Predavači i panelisti zanimljivih predavanja bili su načelnik Općine Medulin Goran Buić, predsjednik Općinskog vijeća Marko Zlatić, ravnatelj Gimnazije Pula Filip Zoričić, upraviteljica Zaklade za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva Helga Može, savjetnik u Udruzi gradova Republike Hrvatske Mario Žuliček, pročelnica Upravnog odjela za EU projekte, opću upravu i gospodarstvo Suzana Racan Stern i viša stručna suradnica za EU projekte i medije, ujedno i voditeljica ovog projekta te predsjednica Savjeta mladih Ana Žufić, dok je moderatorica eventa i panela bila Nina Žufić s radija Medulin FM.

Program je bio zamišljen kao niz od tri predavanja, a nakon svakog uslijedila je panel rasprava svih panelista, uz slobodu i poziv na uključivanje svih mladih iz publike. Prvo predavanje održala je voditeljica projekta, viša stručna suradnica za EU projekte i medije Ana Žufić koja je predstavila projekt "Mladi ZA Medulin – djeluj lokalno" u sklopu kojeg je pružen uvid u sve buduće aktivnosti na projektu. Nakon panel rasprave započelo je drugo predavanje na temu "Zašto je važno uključiti mlade i zašto je važno da se mladi uključe" na kojem je savjetnik Udruga gradova Mario Žuliček istaknuo koji su razlozi zbog kojih bi Općini bilo u interesu uključit mlade u donošenje odluka te, s druge strane, zašto je u interesu mladih da sami žele odlučivati na koji način će se razvijati njihova lokalna sredina i utjecati na svoju budućnost.

Financiranje programa iz proračuna

Nakon panel rasprave na temu predavanja Žuličeka uslijedila je pauza za kavu tijekom koje se nastavila pozitivna debata svih prisutnih, mladi su već isticali ideje, Općina je vrijedno pamtila i pozivala na sve nadolazeće aktivnosti gdje će mladi iznositi konkretne ideje, a Općina zapisivati i o svakoj ideji zajednički s njima razgovarati.

Treće predavanje održala je upraviteljica Zaklade Helga Može na temu "Razumijevanje politika za mlade i što je Lokalni program za mlade" gdje je na konkretnim primjerima objasnila kako mladi mogu i trebaju reći što im je potrebno. Lokalni program za mlade alat je za iniciranje svih projekta i sve ideje koje budu uvrštene u Lokalni program imati će osnovu da se financiraju iz proračuna Općine Medulin. Stoga je nastupila jednostavna poruka "Sada je vrijeme reći!"

Načelnik Goran Buić istaknuo je kako su ovakvi projekti iznimno važni za Općinu Medulin iz razloga što će upravo mladi reći što im nedostaje u općini, kakve projekte žele da Općina provodi, gdje će se utrošiti sredstva te zajedno s Općinom planirati sve projekte, aktivnosti i infrastrukturu za mlade. Dio projekata moguće je uvrstiti već u proračun za 2021. godinu te je poručio mladima da su ključni njihovi dolasci na nadolazeće fokus grupe kako bi Općina mogla saznati što mladi žele. Načelnik Buić izrazio je iznimno zadovoljstvo velikim odazivom mladih na ovaj prvi event što je najbolji pokazatelj da mladi žele sudjelovati u kreiranju općine, žele donositi odluke i samostalno odlučivati o svojoj budućnosti, a na Općini i Općinskom vijeću je da ih posluša, usmjeri i podrži.

Bolje biti vjetar nego list

Predsjednik Općinskog vijeća Marko Zlatić istaknuo je da Općinsko vijeće na svojim sjednicama donosi razne odluke te najčešće, ne ulazeći u polemiku dodatnog uključivanja mladih osim Savjeta mladih, smatraju kako mladi najbolje znaju što im je potrebno. Nakon panela i druženja s mladima mišljenja je kako se Općinsko vijeće treba više baviti pitanjima mladih, više slušati i uključivati mlade prije nego što donesu neku odluku, ali i motivirati mlade da se sami uključuju, a, kako je istaknuo, spreman je na pozitivne promjene. Ravnatelj Gimnazije Pula Filip Zoričić smatra da je Općina Medulin primjer kako treba raditi s mladima na lokalnoj razini, a pohvalio je i iznimno veliki odaziv mladih. Tijekom svih panel rasprava vrlo je pristupačno i s konkretnim primjerima pristupao mladima i na samom kraju im poručio neka se odazovu svim nadolazećim aktivnostima i iskoriste priliku da budu aktivni i ambiciozni, a istaknuo je i floskulu "Mladi su budućnost" s naglaskom kako su mladi - sadašnjost!

S njim se složila i Helga Može rekavši da je važno da mladi upravo sada, u nadolazećem periodu, istaknu svoje potrebe. Istaknula je važnost povjerenja koje mladi moraju steći u općinsku upravu kako bi zaista shvatili namjere Općine da posluša mlade i kreira općinu po mjeri mladih. Motivirajući mlade da budu društveno aktivni i počnu samostalno pristiskati općinu pozvala ih je da kažu što im je potrebno i ako treba i "provociraju", ali ne skrivajući se iza profila na društvenim mrežama, već dolaskom na nadolazeće evente i davanjem konkretnih prijedloga i ideja.

Pročelnica Suzana Racan Stern naglasila je kako je iznimno važno da dobiveni novac mladi iskoriste maksimalno u svoju korist i iskažu svoje potrebe, naprave lokalnu sredinu s kojom će biti ponosni i u kojoj će sa zadovoljstvom živjeti. Na kraju je kao zaključak panela vrlo srčano poručila mladima "Bolje biti vjetar nego list!".

Ana Žufić je istaknula da je polazišna motivacija za kreiranje ovoga projekta proizašla iz činjenice kako je Općina svjesna da mladi nisu dovoljno uključeni u donošenje odluka koji se tiču njih samih, ali i mišljenja mladih da ne mogu utjecati na unapređenje svoje općine, iz razloga što mladi smatraju kako samo političari mogu donijeti odluke. Na tragu toga pozvala je mlade da na svim nadolazećim eventima pokažu da žele sami odlučivati, imaju znanje, želju i motivaciju.

Projekt je financiran u stopostotnom iznosu sredstvima Europske unije programa Erasmus +, a ukupna vrijednost projekta je 12.785 eura.

 

ANTERFILE

Općinsko vijeće treba slušati mlade

Predsjednik Općinskog vijeća Marko Zlatić mišljenja je kako se Općinsko vijeće treba više baviti pitanjima mladih, više slušati i uključivati mlade prije nego što donesu neku odluku, ali i motivirati mlade da se sami uključuju

Termini održavanja fokus grupa

Idući susret čelnika općine s mladima bit će 19. rujna u Medulinu, a potom, dan kasnije, u Pomeru. U Premanturi će biti 26. rujna, 27. rujna u Banjolama, 10. listopada u Pješčanoj uvali i 11. listopada u Vinkuranu. Točne satnice i detalji najaviti će se naknadno.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter