Goste je zanimala i provedba Lokalne razvojne strategije 2014. - 2020. LAG-a Sjeverna Istra kao i Lokalne razvojne strategije u ribarstvu FLAG-a "Pinna nobilis" za isto programsko razdoblje
Transfer znanja i iskustava u razvoju kontinentalnog turizma i primjeri dobre prakse istarske regije, bili su u fokusu trodnevnog studijskog posjeta Istri kojeg je LAG Slavonska ravnica organizirao u suradnji s LAG-om Sjeverne Istre. Goste iz Slavonije zanimala je provedba Lokalne razvojne strategije 2014. - 2020. LAG-a Sjeverna Istra kao i Lokalne razvojne strategije u ribarstvu FLAG-a "Pinna nobilis" za isto programsko razdoblje.
Određena su četiri cilja
- S obzirom da smo se osnovali još 2016. godine kao FLAG nama su već u ovom programskom razdoblju do 2020. godine omogućena financijska sredstva za provođenje određenih projekata. Započeli smo s objavom natječaja i to smo iskustvo podijelili s kolegama iz LAG-a Slavonska ravnica što će im pomoći da se oni bolje pripreme za naredno razdoblje. Iz našeg ureda u Novigradu vode se LAG Sjeverna Istra i FLAG "Pinna nobilis". Cjelokupna strategija LAG-a u ovom programskom razdoblju vrijedna je 7,7 milijuna kuna, a FLAG-a 12 milijuna kuna, znači za ribarstvo su na raspolaganju puno veća sredstva. Četiri su cilja, među ostalim jedan usmjeren na gospodarski sektor, a drugi na razvoj turizma koji je povezan s ribarstvom, izjavila je Ana Žužić, voditeljica LAG-a Sjeverna Istra.
LAG-u Slavonska ravnica, rekao je njegov voditelj Josip Glavačević, posebno su zanimljivi upravo FLAG-ovi u ribarstvu jer oni na kontinentu u ovom programskom razdoblju tu mogućnost nemaju.
- Došli smo u Istru najviše zbog toga da vidimo koja je to razlika između LAG-a i FLAG-a, odnosno što nas očekuje ukoliko se i nama kao kontinentu ukaže takva mogućnost u idućem programskom razdoblju. Na našem je području relativno dosta malih ribnjaka, a da ne govorimo o rijeci Savi koja je duž cijeloga LAG-a, znači graniči s minimalno četiri jedinice lokalne samouprave, i gdje su veliki potencijali razvoja slatkovodnog ribarstava, rekao je Glavačević te dodao da su im zanimljiva i istarska iskustva u kontinentalnom turizmu s obzirom da je kod njih taj segment turizma još u začecima.
Tartufi, sir, ulje, vino
Slavonce su zanimali primjeri dobre prakse u razvoju kontinentalnog turizma na sjeveru Istre pa su terenski obilazak započeli posjetom obitelji Karlić u naselju Paladini čija se tvrtka GIR d.o.o. bavi otkupom i prodajom svježih i smrznutih tartufa te preradom i plasiranjem na domaćem i stranom tržištu kao i turističkim "lovom na tartufe". Posjetili su OPG Radošević u Brtonigli koji je registrirao prvu siranu na istarskom poluotoku, specijaliziranu za proizvodnju ovčjeg sira, skute i sira s tartufima. Obišli su i obitelj Ipša koja se već dugi niz godina bavi proizvodnjom ekstra djevičanskih maslinovih ulja i vina te je danas prepoznata na hrvatskoj i svjetskoj gastronomskoj karti. Posjetili su i destileriju Aura u Buzetu, prepoznatljivu po proizvodnji tradicionalnih rakija, likera i džemova od samoniklog bilja te divljeg voća ubranog u ekološki čistom okolišu. Predstavljeni su im i projekti aktivnog turizma u Gradu Buzetu gdje ih je dočekao gradonačelnik Siniša Žulić. Obišli su i obrt "Helicikultura" za uzgoj, otkup i preradu puževa iz Matulji koji se prvi u Hrvatskoj počeo baviti uzgojem gastronomskih puževa u kompletnom biološkom ciklusu.
Primjer dobre prakse korištenja sredstava Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske, u LAG-u "Sjeverna Istra", prikazali su gostima obilaskom tematske edukativne staze "Put tartufa" kod naselja Vrh, financirane sredstvima Europske unije iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj, podmjera 8.5. "Potpora za ulaganja u poboljšanje otpornosti i okolišne vrijednosti šumskih ekosustava", tip operacije 8.5.2. "Uspostava i uređenje poučnih staza, vidikovaca i ostale manje infrastrukture".