KRESINI:

KRVOLOČNA BANDA PALILA KUĆE I UBIJALA ŽENE, STARCE I DJECU - Zločin koji danas još uvijek budi jezu u Istri

| Autor: Elio VELAN

Sedmog listopada 1943. godine u popodnevnim satima Rommelove SS postrojbe upale su u malo selo Kresini nedaleko Žminja i pobile 57 nedužnih građana i spalile sve kuće. Ta je tužna obljetnica na dostojan način obilježena i ove godine, nakon 76. godina od stradanja Kresinskih žrtava

  

Sedmog listopada 1943. godine u popodnevnim satima Rommelove SS postrojbe upale su u malo selo Kresini nedaleko Žminja i pobile 57 nedužnih građana i spalile sve kuće. Ta je tužna obljetnica na dostojan način obilježena i ove godine, nakon 76. godina od stradanja Kresinskih žrtava. 

Nedužni civili nikome nisu bili na putu 

Događaj i dan danas budi jezu, a tijekom prigodnog govora Romano Božac, potpredsjednik SABA Istarske županije, upečatljivim je tonom dodao da nedužni civili nikome nisu bili na putu. Stari 91-godišnji Ivan Kresina ubijen je na njivi, 10-godišnjem Josipu Kresini SS-ovci slomili su ruke i noge, tukli ga i potom bacili živog u vatru. Marija Kresina je u trenutku upada nacista držala u naručju jednogodišnjeg brata: ubijeni su s dva metka; 31-godišnja Tereza Kresina spaljena je u kući s kćerkicama, petogodišnjom Arianom i dvogodišnjom Miletom. Šestomjesečnu Anđelku Kresina bacili su živu u spaljenu kopu od trukinje. Dvije sestre bačene su žive u sijeno i zapaljene; jednu su kuću zaključali, potom zalili benzinom i zapalili s cijelom obitelji, u drugoj su ubili tri majke sa petero djece…

Romano Božac detaljno je opisivao događaj iz dalekog listopada 1943. godine, a učinio je to pred kapelicom zajedničke grobnice koja je podignuta odmah izvan sela u udubini koju mještani zovu Valica.

Pred spomenikom koji je podignut na ulazu u selo s imenima svih stradalih i pred zajedničkom grobnicom, pjevali su i svirali narodnu, domaću pjesmu učenici žminjske Osnovne škole "Vladimir Gortan". Bio je to najdirljiviji trenutak dana obilježavanja jedne od najtragičnijih stranica istarske povijesti. 

Oprostili su im ali neće zaboraviti 

Branko Oplanić, predsjednik Udruge antifašističkih boraca iz Rovinja, rekao je da to "nisu bili vojnici već zvijeri, krvoločna banda".

- Rommelovi SS-ovci djelovali su pod plaštom ideologije koja je rasizam pretvorila u državnu politiku. Zato, sjećanje na Kresinske žrtve zadržava moralnu i ljudsku težinu, bez obzira na vremensku distancu, rekao je Oplanić.

Na susretu su bili prisutni i predstavnici udruga antifašističkih boraca i boraca Domovinskog rata iz cijele Istre, a u ime Općine Žminj svim se prisutnima obratio i načelnik Željko Plavčić koji je zaključio da se "s pijetetom sjećamo svih stradalih te da smo oprostili, ali da se taj događaj ne zaboravlja".

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter