Labin, ilustracija
Korisnici medicinskih pomagala, bolničkih kreveta, kolica, štaka i iz programa "Medicinsko pomagalo - pomoć obitelji" Gradskog društva Crvenog križa Labin, dobili su početkom ožujka poziv za potpisivanje ugovora o najmu.
Naime, Skupština društva je 30. prosinca prošle godine donijela odluku o tome da se pomagala više neće posuđivati bez naknade, nego iznajmljivati uz iznos od 15 do 150 kuna mjesečno, iako je riječ o doniranim i rabljenim pomagalima.
Stoga je ova odluka kod nekih korisnika i članova njihovih obitelji izazvala nezadovoljstvo, pa i ogorčenje. Neki je smatraju i protuzakonitom jer se naplaćuje korištenje doniranih pomagala.
Morin Hukić (desno) i djelatnica Barbara Škopac Belušić
Ravnateljica labinskog Crvenog križa Morin Hukić ističe da je takva odluka bila nužna s obzirom na potražnju za pomagalima koja neki nakon prestanka potrebe nisu ni vraćali. S druge strane, pomagala su se uporabom trošila i kvarila, pa ih je trebalo popravljati i nabavljati rezervne dijelove, a potražnja za njima je rasla.
Hukić je napomenula da za one kojima je cijena najma previsoka postoji mogućnost plaćanja pola cijene tako što polovicu sufinancira jedinica lokalne samouprave s kojom Crveni križ sklapa ugovor o tome.
Isto tako je moguće od Centra za socijalnu skrb dobiti 600 kuna mjesečno kao pomoć za njegu u kući, što je namijenjeno upravo u te i slične svrhe, a neke osobe uz to ostvaruju i oko 1.500 kuna invalidnine. Također ističe da zaposlenici i volonteri Gradskog društva Crvenog križa sami pišu projekte kojima dolaze do sredstava za pomagala i donacija te ih besplatno prevoze do korisnika i po potrebi montiraju.
- Program "Medicinsko pomagalo - pomoć obitelji" službeno je nastao 2006. godine, dok su se prva pomagala počela posuđivati još 2003. godine, a 2006. godine imali smo šest pomagala, dok ih danas imamo dvjestotinjak, od čega gotovo 50 bolničkih kreveta, od kojih je 80 posto na elektromotorni pogon.
Program je koristilo više od tisuću korisnika, a zadnjih godina godišnje naša pomagala koristi njih oko 140-150. Neka pomagala donirana su kao rabljena, a dobrim dijelom tijekom godina nova smo kupovali putem projekata, vlastitih sredstava te donacija, kaže Hukić.
Djelatnici Crvenog križa montiraju krevet
- Najtraženiji su bolnički kreveti. Posljednjih godina godišnje izdamo prosječno 36 kreveta, a isto tako prosječno 25 osoba godišnje ne uspije dobiti bolnički krevet jer ih u trenutku njihove potrebe nemamo. Trenutno na krevet čeka osam osoba. Obrtaj posudbe kreveta vrlo je spor, u analizi koju smo radili pred nekoliko godina došli smo do podatka da je prosječno korištenje kreveta 635 dana. Jedan novi bolnički krevet košta oko 5.000 kuna, a riječ je o krevetima koji se mogu razmontirati na četiri dijela i lako su prenosivi, što je vrlo važno jer krevete uglavnom prevoze i montiraju naši volonteri ili mi, djelatnice. Također, lako se dolazi do rezervnih dijelova. Rabljeni kreveti koji su nam svojedobno donirani teški su i ne daju se razmontirati, a vrlo često ne rade im sve funkcije koje su bitne ne samo korisniku, već i osobi koja ga njeguje. Imamo i 10-ak mehaničkih bolničkih kreveta koji velikom dijelu korisnika ne mogu pomoći zbog ograničenih funkcija. Ovog trenutka u potrebi smo rashodovati 20-ak bolničkih kreveta i zamijeniti ih novima. Kombi kojim smo krevete prevozili prošle je jeseni registriran posljednji put, govori Hukić, te ističe da su pri posudbi imali običaj napomenuti da posudionica jest besplatna, ali da donacije naplaćuju kako bi mogli nabavljati nova pomagala.
Posljednjih godina prosječno su godišnje dobivali oko 5.300 kuna donacija građana za tu svrhu, nedovoljno za sve što im je potrebno. Međutim, puno češće nego financijskom donacijom ljudi bi se zahvaljivali kavom i bombonijerom.
- Svjesni smo da je odluka Skupštine neugodno iznenadila dio naših korisnika, međutim riječ je o odluci iza koje stoji višegodišnje praćenje potreba i analiza stanja pomagala. Labinština je do sad uistinu ovim programom imala svojevrstan nadstandard jer smo tijekom godina razvili jednu od većih posudionica u Istri. Na poziv palijativne skrbi Istarskih domova zdravlja višekratno smo pomagali i korisnicima izvan Labinštine, pokušava objasniti Hukić.