loza nestaje

Istra u proteklom desetljeću izgubila nekoliko stotina hektara vinograda. Nakon kiša, napokon počela sadnja vinove loze

| Autor: Glas Istre
(Foto Vinarija Peršurić)

(Foto Vinarija Peršurić)


Nakon duljeg kišnog razdoblja napokon je počela sadnja vinove loze u Istri. Sade se uglavnom autohtone sorte poput istarske malvazije i terana, koje se i najviše traže. Svaka je sadnja više nego dobrodošla jer je na poluotoku svake godine vinograda sve manje, javlja HRT.

Voli malvazija istarsku crvenicu. Ta se autohtona sorta ovdje sadi na 4 hektara. Nasad se podiže vlastitim novcem. Obitelj Valenta s tisuću je sadnica nadomjestila loze koje se nisu primile pri prošlogodišnjoj sadnji. Njihova je uzdanica teran.  

Prodalo bi se još i terana i malvazije. No, malo je loza pa nedostaje i vina na tržištu.  

Zbog promjene načina života na selu, mali obiteljski vinogradi izumiru, a loza nestaje i zbog bolesti. Tako je Istra u proteklom desetljeću izgubila nekoliko stotina hektara vinograda i pala na 2800 hektara pod lozom.

- Moguće je u sustavu deminimus potpora uvesti i sufinanciranje sadnog materijala, naravno možda je to lakši dio. Puno je teži kvalitetni sadni materijal, govori Ezio Pinzan, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu Istarske županije.

Mnogi se vinari u sadnji oslanjaju na poticajne mjere iz ruralnog razvoja, a podizanje novih nasada potaknula bi brža dodjela zapuštenog državnog poljoprivrednog zemljišta. 

Cijeli prilog pogledajte na poveznici.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter