BUZET

Klub liječenih alkoholičara obilježio desetljeće djelovanja: Ponosna sam i zadovoljna što sam danas trijezna građanka

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO
Desetljeće rada buzetskog kluba

Desetljeće rada buzetskog kluba


Djelovanje klubova liječenih alkoholičara u zajednici ima izuzetan značaj za prevenciju alkoholizma, ali i liječenje samih alkoholičara. U njima se radi i na stručnoj pomoći, ali i na njihovoj međusobnoj samopomoći

 

"Obilježavajući deset godina postojanja Kluba liječenih alkoholičara slavim i svoj deseti rođendan, ponosna i zadovoljna što sam danas trijezna građanka. I dok god sam živa i dok dišem zahvaljivat ću Gospodinu što me čuva, blagoslovi i zajedno s klubom i njegovim članovima nosi na krilima apstinencije." Poručila je to u emotivnom nastupu Andreja Bartolić, predsjednica udruge Kluba liječenih alkoholičara Buzet koji je prosinačkom skupštinom u Narodnom domu obilježio desetljeće djelovanja.

Međusobna pomoć

Socijalna radnica i voditeljica Kluba Gordana Vreš, Andreji Bartolić je uručila priznaje za deset godina uspješne apstinencije, a isto takvo priznanje za pet godina apstinencije dobio je Rino Flego.

        - Djelovanje klubova liječenih alkoholičara u zajednici ima izuzetan značaj za prevenciju alkoholizma, ali i liječenje samih alkoholičara. U njima se radi i na stručnoj pomoći, ali i na njihovoj međusobnoj samopomoći. Kroz svoja iskustva pijenja i poslije apstinencije oni si međusobno pomažu na svakodnevnoj razini. Iako se sve više govori o težini tog problema, nekako mi se osobno čini kao da stagniramo na tom području liječenja. Mali je odaziv ljudi, kao da imaju osjećaj srama ili stigmatizacije u društvu i zato se rjeđe uključuju u ovakve zajednice, istaknula je Vreš.

        Klub liječenih alkoholičara svoje djelovanje započeo je 2009. godine s nekoliko članova i stručnom djelatnicom socijalnom radnicom Gordanom Vreš. Bio je to početak trnovitog puta kojim su kročili oni koji traže slobodu od ovisnosti o alkoholu. U ovih deset godina kroz vrata kluba prošle su 32 osobe koje su trebale pomoć i informacije ili ih je u klub uputio psihijatar alkoholog ili im je izrečena takva sudska mjera. Danas klub broji pet redovnih članova koji se svakog ponedjeljka okupljaju u gradskom prostoru. Tijekom ove godine održano je 45 sastanka i vođen zapisnik o dolascima u klub, o apstinenciji ili recidivu. Iako ih je malo, sasvim ih je dovoljno za malu terapijsku zajednicu gdje se osjeća ugodna povezanost. Povezani su istom dijagnozom i slomljeni godinama pijenja alkoholnih pića. U toj maloj grupi crpe snagu za svaki novi dan, za razne izazove i kušnje.

Ima i recidivista

Početkom godine javili su se na natječaj za financiranje programa i projekta od interesa za Grad Buzet koje provode organizacije civilnog društva te su im odobrena sredstva za nastavak djelovanja u lokalnoj zajednici. Cilj im je sačuvati i njegovati apstinenciju svakog liječenog alkoholičara kao i edukativnim programom osvijestiti članove obitelji o ozbiljnosti ove bolesti, a to se može postići jedino redovnim dolascima u klub. Jer bolest ovisnosti o alkoholu čini čovjeka slabim i posrnulim u svim životnim situacijama tako da dolazi i do recidiva. Ove su godine na ponovno liječenje u PB Rab bila upućena tri člana što sadašnji, što oni koji su prestali dolaziti u klub, a tri su pohađala dnevnu bolnicu na odjelu psihijatrije KBC Rijeka.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter