Tvrtka Adriadiesel istarskoj je javnosti (između ostalog) poznata po kaznenoj prijavi koju je protiv nje te predsjednika uprave Nenada Končara, te članova uprave Tomislava Varge, Danijela Hruškovca i Borisa Tolića početkom 2019. podnio Uljanik d.d. tereteći ih za zloporabu povjerenja u gospodarskom poslovanju. Županijsko državno odvjetništvo u Puli je, međutim, početkom ove godine odbacilo tu kaznenu prijavu
Nenad i Danko Končar
Tomislav Varga i Boris Tolić nisu više članovi Uprave Adriadiesela iz Karlovca. Oni su 23. veljače podnijeli pisane ostavke u toj krovnoj tvrtki te u još tri povezane tvrtke pod kontrolom Nenada Končara – u Adriadiesel-energiji, Adraidiesel remontima i Adriadiesel Green Energyju. Za potonju je prošlog tjedan Fina podnijela zahtjev za otvaranje stečaja zbog blokade računa teške 4,2 milijuna kuna. Račun je blokiran od prosinca prošle godine a tvrtka je u veljači ove godine predložila otvaranje predstečajnog postupka.
Trgovački sud taj je prijedlog odbio zbog nejasnoća u vezi s obvezama tvrtke u predstečajnoj nagodbi za Adriadiesel, koja je postignuta 2015.
Naime, kako piše Lider.hr Adriadiesel Green Energy osnovan je 2019. izdvajanjem iz Adriadiesela i u vlasništvu je Adriadiesel-energije. S druge strane, od veljače ove godine vlasništvo Adriadiesel energije prepisano je s matičnog Adriadiesela na Adriadiesel Green Energy, pa su sad tvrtke Adriadiesel-energija i Adriadiesel Green Energy međusobno jedna drugoj vlasnik.
Fina je za Adriadiesel u ljeto 2019. zatražila pokretanje stečajnog postupka, ali je taj prijedlog odbačen jer je u međuvremenu dug od 4,13 milijuna kuna bio podmiren. U međuvremenu je Adriadieselov račun u više navrata bio blokiran i deblokiran, a u blokadi je i od 26. veljače, piše Lider.hr.
Veza s Uljanikom i stočarom
Tvrtka Adriadiesel istarskoj je javnosti (između ostalog) poznata po kaznenoj prijavi koju je protiv nje, predsjednika uprave Nenada Končara, te članova uprave Tomislava Varge, Danijela Hruškovca i Borisa Tolića početkom 2019. podnio Uljanik d.d. tereteći ih za zloporabu povjerenja u gospodarskom poslovanju - poticanjem i prijevarom. Županijsko državno odvjetništvo u Puli je, međutim, početkom ove godine odbacilo tu kaznenu prijavu.
Kako smo pisali u veljači ove godine u kaznenoj prijavi Uljanika d.d. bilo je navedeno da je ta tvrtka s Adriadieselom u rujnu 2016. godine sklopila ugovor kojim se ta karlovačka tvrtka obvezala isporučiti pomoćne agregate s TESU generatorima za novogradnju 526, odnosno famozni, nedovršeni brod za prijevoz stoke koji se još uvijek nalazi na pulskom navozu na uljanikovom otoku. Ugovoreni rok isporuke bila je sredina rujna 2017. godine, a ugovorena cijena 2,22 milijuna eura za pomoćne agregate bez TESU generatora, odnosno 2,82 milijuna s generatorima. Od tog iznosa je Uljanik, što izravno, što eskontiranjem mjenica isplatio iznos od 1,88 milijuna eura dok je ostatak od 333 tisuća eura dospijevao na naplatu prije isporuke ispitane opreme. Adriadiesel, u kojem je inače pulska brodograđevna kompanija imala gotovo 30 posto udjela u vlasništvu, nije pristupio izradi pomoćnih agregata u svojim proizvodnim pogonima, već ih je naručio od kineskih dobavljača za 1,7 milijuna eura od kojih je Kinezima platio 425 tisuća eura, a ostatak od 1,27 milijuna ostao dužan.
Kako dobavljač bez plaćanja nije želio isporučiti agregate, a Adriadiesel u tom trenutku nije imao sredstva za to, tako je u ljeto 2018. godine "u interesu dovršetka posla" zaključen sporazum kojim se Uljanik obvezao preuzeti dug od Adriadiesela te platiti 1,27 milijuna eura kineskom dobavljaču agregata.
Istim ugovorom se Adriadiesel obvezao vratiti Uljaniku novčani iznos od najmanje 1,381.550 eura "na ime povrata više plaćenih avansa uvećano za eventualno plaćene troškove transporta i ostale usputne troškove dopreme pomoćnih motora iz NR Kine". Nakon što su plaćeni, agregati su u rujnu iste godine stigli u Rijeku, te transportirani u prostore Adriadiesela u Karlovcu. Međutim, Uljanik je zbog neispunjenja ugovornih obveza u siječnju 2019. jednostrano otkazao Adriadieselu daljnju mogućnost obročnog plaćanja te je tog dana dospjela na naplatu cjelokupna novčana tražbina u visini 1.413.351,34 eura. Nakon toga aktivirana je i zadužnica kojom je blokiran račun Adriadiesela i temeljem koje je Uljanik uspio naplatiti nešto više od milijun kuna.
Pozajmice i prijeboj dugovanja
Županijsko državno odvjetništvo u obrazloženju odbacivanja kaznene prijave podsjeća da je u srpnju 2018. godine Kermas energija nesuđenog strateškog partnera Uljanika Danka Končara Uljaniku dala zajam u iznosu 12,6 milijuna eura. Ugovorom o zajmu koji je u kolovozu 2018. godine sklopljen između Kermas energija i Adriadiesela te su dvije tvrtke utvrdile da su povezana društva koja imaju višestruke obvezno-pravne odnose s Uljanikom. Kermas energija je zatim cesijom ustupila Adriadieselu 1,7, od 12,6 milijuna eura svojih potraživanja prema Uljaniku koje je karlovačka tvrtka u stečajnom postupku nad Uljanikom d.d. prijavila kao svoju tražbinu da bi tako mogla izvršiti prijeboj spornog duga. Županijsko državno odvjetništvo u Puli zaključilo je da iz sklopljenih ugovora proizlazi da se potraživanje Uljanika prema Adriadieselu trebalo podmiriti tom cesijom tako da se umanji potraživanje koje Kermas energija ima prema Uljaniku za danu pozajmicu. Što se tiče neisporučenih motora, oni se još uvijek nalaze u Karlovcu, a ŽDO je zaključilo da su oni i dalje formalno u vlasništvu Uljanika, te da bi prema sklopljenom ugovoru u trenutku njihove isporuke Adriadieselu trebalo podmiriti već spomenutih 333 tisuće eura.