PAZIN

KAO 180 NOGOMETNIH TRAVNJAKA: Eksploatacijsko polje još je veće, prostire se na površini od 132 hektara

| Autor: Anđelo DAGOSTIN
Eksploatacijsko polje prelazi cestu Lindarski Katun - Zabrežani (A. DAGOSTIN)

Eksploatacijsko polje prelazi cestu Lindarski Katun - Zabrežani (A. DAGOSTIN)


Tijekom ove godine očekuje se javna rasprava izmjena Prostornog plana Grada Pazina gdje će se ovaj novi kamenolom ponovo naći na dnevnom redu

Nedavno je tijekom javne rasprave o gračaškom prostornom planu iznesena jedna od većih novosti koje se tiču ovih izmjena, a riječ je o uvrštavanju u prostorni plan potencijalnog kamenoloma Funčići. Radi se o "planiranom eksploatacijskom polju Funčići za eksploataciju arhitektonsko-građevnog kamena", kako stoji u sažetku za javnost s javne rasprave i odmah je izazvalo interes javnosti.

Isplativa sirovina

To se eksploatacijsko polje tek malim dijelom nalazi na području općine Gračišće, a najvećim na području Grada Pazina. S obzirom da je kamenolom još 2016. godine bio ucrtan u županijski prostorni plan zatražili smo pojašnjenja od županijskog Upravnog odjela za održivi razvoj. U prethodnom smo članku objasnili da se radi o zaista ogromnom eksploatacijskom polju, međutim, prema karti županijskog prostornog plana mogli smo tek pretpostaviti da se radi o površini od oko stotinu hektara, a sada smo dobili precizan odgovor.

- Prema Prostornom planu Istarske županije površina za iskorištavanje mineralnih sirovina "Funčići" na području Općine Gračišće iznosi oko 21 hektara, a na području Grada Pazina oko 111 hektara. Ukupna površina iznosi oko 132 hektara, odgovorili su nam iz Kabineta župana.

Usporedbe radi, izračunali smo površinu nogometnog travnjaka NK Pazinke te došli do izračuna da se radi o površini na koju bi stalo čak 180 takvih igrališta.

IZ Istarske županije napominju da je potrebno voditi računa da je važeći PPIŽ strateški dokument prostornog uređenja (1:100.000) te je razgraničenje prostora prema namjeni prikazano shematski. Prostornim planom uređenja Općine i Grada provodi se detaljnije razgraničenje prostora prema namjeni. Zanimalo nas je koja je tvrtka, ustanova ili pojedinac predložio uvrštavanje eksploatacijskog polja u županijski prostorni plan?

- "Kamen" d.d. Pazin, tvrtka koja se bavi eksploatacijom, preradom i primjenom arhitektonsko-građevinskog kamena, odgovorili su jasno iz Kabineta župana, a na pitanje radi kojih je razloga prihvaćeno uvrštavanje, iz Istarske županije odgovaraju da je "sukladno Zakonu o rudarstvu, rudno blago dobro od interesa i u vlasništvu Republike Hrvatske, a arhitektonski kamen je gospodarski vrlo isplativa sirovina za Republiku Hrvatsku i Istarsku županiju".

Neobnovljiv resurs

Na temelju kojih je pretpostavki ondje utvrđeno da se nalazi arhitektonski kamen pogodan za dugotrajnu eksploataciju i jesu li prethodno obavljena sondiranja ili neka druga istraživanja, zatražili smo također Županiju za odgovor.

- Sukladno "Rudarsko - geološkoj studiji potencijala i gospodarenja mineralnim sirovinama Istarske županije" na navedenom je području utvrđeno nalazište arhitektonsko-građevnog kamena. Sukladno zakonu, površina za iskorištavanje mineralnih sirovina određuje se prostorno-planskom dokumentacijom da bi se mogle detaljnije istražiti (istražni prostor), odnosno iskorištavati (eksploatacijsko polje), jer mineralne sirovine predstavljaju neobnovljiv prirodni resurs određen geološkim okolnostima. Tek nakon uvrštenja obuhvata površina za iskorištavanje mineralnih sirovina u prostorno-plansku dokumentaciju, moguće je započeti s istražnim radnjama, odnosno ispitivanjima koja će odrediti kakvoću materijala, odnosno utvrditi eksploatacijsko polje unutar površina za iskorištavanje mineralnih sirovina, a temeljem studije utjecaja na okoliš sukladno posebnom propisu, odgovaraju iz Županije.

Zanimalo nas je zbog čega je odobreno eksploatacijsko polje Funčići na udaljenosti od 200 metara od granice eksploatacijskog polja do granice najbližeg susjednog građevinskog područja, a ne 500 metara. Iz Istarske županije su nam odgovorili da se limit od 500 metara odnosi na sve kamenolome osim planirana i potencijalna eksploatacijska polja arhitektonsko-građevnog kamena, u kojima se koristi metoda miniranja samo za uklanjanje pokrivke i jalovine.

- Napominjemo da eksploatacijsko polje Funčići nije aktivno. Određeno je PPIŽ-om što znači da je time omogućeno pokretanje svih zakonom određenih postupaka za njegovo aktiviranje, ističu iz Županije.

Vodozaštitno područje

Zanimalo nas je i kako otvaranje novog kamenoloma korespondira s tim da je to područje smješteno u zaštitno područje Natura 2000 i vodozaštitno područje. Odgovorili su nam da županijski prostorni plan daje opće uvjete eksploatacije mineralnih sirovina, a da će ih detaljnije odrediti općinski (Gračišće) i gradski prostorni plan (Pazin).

Opći uvjeti za eksploatacije mineralnih sirovina kažu da se "ne smiju ugrožavati krajobrazne vrijednosti na način da se eksploatacija izvodi potpunim uklanjanjem istaknutih morfoloških elemenata" te da "planirana i potencijalna eksploatacijska polja ne smiju zadirati u područja ekološke mreže, zaštićenih dijelova prirode, odnosno zaštićenih kulturnih dobara, kao ni u područja evidentiranih arheoloških lokaliteta".

- Površina za iskorištavanje mineralnih sirovina Funčići u cijelosti se nalazi u četvrtoj zoni sanitarne zaštite izvorišta vode za piće u Istarskoj županiji - zoni ograničene zaštite, sukladno Odluci o zonama sanitarne zaštite izvorišta vode za piće u Istarskoj županiji. Površina za iskorištavanje mineralnih sirovina se dodiruje s ekološkom mrežom KL2001365 Pazinština, kao i značajnim krajobrazom područja između Lindara i Žminja. Ova ograničenja iz PPIŽ koja su prikazana shematskim prikazom razgraničavaju se kroz izradu Prostornog plana uređenja Općine Gračišće i Prostornog plana uređenja Grada Pazina, odnosno postupku izrade studije utjecaja na okoliš koja je uvjet za izdavanje lokacijske dozvole eksploatacijskog polja arhitektonsko - građenog kamena "Funčići", kažu nadalje iz Županije.

Kažimo još i to da se tijekom ove godine očekuje javna rasprava izmjena Prostornog plana Grada Pazina gdje će se ovaj novi kamenolom ponovo naći na dnevnom redu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter