Dr. Ante Ivančić (Milivoj MIJOŠEK)
Istra je bila pionir u razvoju palijativne skrbi u zemlji. Još 2005. godine u Puli je započeo volonterski djelovati palijativni tim, a od 2011. palijativna skrb organizirana je u Istarskim domovima zdravlja, s prvim specijalističkim mobilnim palijativnim timom u Hrvatskoj koji danas ima šest zaposlenih i još 10 specijalista vanjskih suradnika
U petak, 4. listopada, u Poreču se otvara 4. konferencija o palijativnoj skrbi s međunarodnim sudjelovanjem, koju organiziraju Istarski domovi zdravlja i Hrvatsko društvo za palijativnu medicinu, ove godine pod nazivom "Izvrsnost u palijativnoj skrbi". Do nedjelje u hotelu Parentium Plava laguna okupit će se više od 300 stručnjaka raznih profila, liječnika, medicinskih sestara, socijalnih radnika, psihologa, duhovnika, volontera, predstavnika ministarstava i regionalnih ureda za zdravstvo iz Hrvatske te Austrije, BiH, Italije, Poljske, Slovenije, Srbije i Velike Britanije. Pokrovitelji su Ministarstvo zdravstva, Istarska županija i Grad Poreč.
Utjecaj
Prethodne tri konferencije, kao najveći skupovi o palijativnoj skrbi održani do sada u Hrvatskoj, snažno su utjecale na razvoj palijativne skrbi u nas, a Istra je postala tradicionalno mjesto susreta i razmjene iskustava stručnjaka za palijativnu skrb. Dr. Ante Ivančić, ravnatelj IDZ-a i predsjednik Organizacijskog odbora konferencije, ističe da se u Hrvatskoj posljednjih godina dogodio uzlet palijativne skrbi. Palijativni timovi su formirani u mnogim sredinama pa je došlo vrijeme i za razgovor o izvrsnosti kao putu za dosizanje najviših razina kvalitete.
- Od pozvanih predavača posebno bih istaknuo dr. Nigela Sykesa, dugogodišnjeg direktora hospicija "St. Christopher" u Londonu iz kojeg je krenula ideja o palijativnoj skrb, i dr. Anne Sykes koja će govoriti o palijativnoj skrbi u obiteljskoj medicini u Britaniji. Ponovno dolazi prof. Piotr Krakowiak, svećenik, voditelj hospicijskog pokreta u Poljskoj, koji će govoriti o suosjećajnim zajednicama te o razlikama između duhovnosti i religioznosti. Dr. Juliana Verebes iz Sveučilišne bolnice u Grazu, dr. Samanta Serpentini iz Italije i dr. Ana Borovečki iz Zagreba, govorit će o etičkim dilemama pri kraju života, dok se pedijatrijskom palijativnom skrbi bave dr. Jasminka Stepan Giljević iz Klajićeve bolnice i dr. Johann Baumgartner iz Graza, najavljuje dr. Ivančić.
Principi
Istra je bila pionir u razvoju palijativne skrbi u zemlji. Još 2005. godine u Puli je započeo volonterski djelovati palijativni tim, a od 2011. palijativna skrb organizirana je u Istarskim domovima zdravlja, s prvim specijalističkim mobilnim palijativnim timom u Hrvatskoj koji danas ima šest zaposlenih i još 10 specijalista vanjskih suradnika.
"Metode rada i modeli koje smo uvodili bile su putokaz mnogima u Hrvatskoj, a konferencije organiziramo vodeći se principima izvrsnosti u kojima je liderstvo jedan od važnih odrednica", zaključuje Ivančić.
atf
Metode rada i modeli koje smo uvodili bile su putokaz mnogima u Hrvatskoj