Kupalište Hidrobaza, jedno od najvećih ulaganja Grada Pule (Neven LAZAREVIĆ)
U Istarskoj županiji u prvih šest mjeseci ove godine u javnu je turističku infrastrukturu uloženo 2,3 milijuna eura, izračunali su u Upravnom odjelu za turizam prema podacima dostavljenima iz istarskih gradova i općina. Najviše ulaganja, nešto iznad pola milijuna eura, bilježi Grad Pula, a odnosi se na biciklističku infrastrukturu kao što su odmorišta s punjačima za e-bicikle i ostale uređaje te sa solarnim nadstrešnicama, nabavku električnih bicikala za javnu upotrebu te uređenje kupališta Hidrobaza i kupališnog objekta i sanitarnog čvora na Valkanama. Najznačajniji realizirani projekti vezani za javnu turističku infrastrukturu su uređenje plaža u Poreču, spomenute plaže Hidrobaza, plaže Val de Lesso u Rovinju, šetnice uz more u Vodnjanu, Centra za posjetitelje Maraston u Vižinadi, Eko muzeja maslinovog ulja u Tar-Vabrigi te spremišta za bicikle u Tribanu.
Najviše ulažu Pula i Rovinj
U drugom dijelu godine planirane su investicije u javnu turističku infrastrukturu veće od 11 milijuna eura, a najviše planira uložiti Grad Rovinj, više od 3,5 milijuna eura, i to u biciklističke trake, rekonstrukciju kazališta "Antonio Gandusio", dječje igralište Valdibora, rekonstrukciju Šetališta Vijeća Europe, izletište Cave di Monfiorenzo, izgradnju šetnice ispred novog hotela Park te šetnice i bazenske tehnike uz Delfin. Uz to, najvažniji planirani projekti u Istri su ulaganja lučkih uprava Poreča, Pule, Rapca, Umaga-Novigrada i Rovinja u uređenje i sanaciju obala i luka na područjima tih gradova, izgradnja sportskog centra Saline u Vrsaru, ulaganje u plaže i rekonstrukcija gradske rive u Poreču, centar za posjetitelje u Barbanu, izgradnja šetnice u Plominu, obnova Kaštela Morosini-Grimani u Svetvinčentu, Eko muzej maslinovog ulja te Kuća tradicijske gastronomije u općini Tar-Vabriga.
Investicije koje se trebaju realizirati 2019. godine, prema prikupljenim podacima iz gradova i općina, trebale bi iznositi više od devet milijuna eura, a najveći iznos bi trebao biti investiran u Gradu Vodnjanu - 1,7 milijuna eura za dvoranu/multimedijalni centar "Torcio" i uređenje plaža. Uz to, najznačajniji projekti su sportsko-rekreacijski centar u Fažani, obnova Kaštela Morosini-Grimani u Svetvinčentu, rekonstrukcija rive i izgradnja sportskog centra "Saline" u Vrsaru.
- Jedinice lokalne samouprave, kao važni dionici sveg, pa tako i turističkog razvoja na lokalnom i regionalnom nivou, navedena ulaganja provode dijelom iz vlastitih proračuna, ali i uz sufinanciranje Ministarstva turizma, javnih poduzeća te europskih i drugih fondova. Svi ovi projekti realiziraju se u skladu sa smjernicama Master plana razvoja turizma Istre koji je izrađen za razdoblje 2015.-2025. godine te doprinose provedbi operativnih strategija iz istog plana kojima se definira razvoj prioritetnih turističkih proizvoda istarskog turizma - sunce i more, kratki odmori, sport i aktivnosti te touring i kultura. Na taj način se podupire održivi razvoj turizma i podizanje kvalitete destinacije, čime se osigurava zadovoljstvo posjetitelja, kao i lokalnog stanovništva, kaže županijska pročelnica za turizam Nada Prodan Mraković.
Veća ulaganja u ostalu infrastrukturu
U tekućoj godini, naglašava, prevladavaju ulaganja u ostalu infrastrukturu, uglavnom prometnu, u iznosu iznad 26 milijuna eura, dok ulaganja u javnu turističku infrastrukturu, pretežno uređenje plaža, prelaze 13 milijuna eura. Sljedeće godine, prema planu investicija, također se planira više investirati u ostalu infrastrukturu (prevladavaju komunalna i prometna infrastruktura) i to oko 13 milijuna eura, dok se u javnu turističku infrastrukturu (obnova starogradskih jezgri, kulturno-povijesne baštine i izgradnja sportsko-rekreacijskih sadržaja) planira uložiti oko devet milijuna eura. U ovoj i sljedećoj godini lokalna i područja samouprava u Istri uložit će oko 62 milijuna eura u javnu turističku i ostalu infrastrukturu. (Duška PALIBRK)