Kako valorizirati buzetsku starogradsku jezgru (Milivoj MIJOŠEK)
U sklopu ovog EU projekta ne sklapa se konkretno javno-privatno partnerstvo, ali se za pojedine pilot akcije u svakoj zemlji izrađuje dokumentacija potrebna prije potencijalnog sklapanja takvog ugovora
Prva u nizu hrvatskih radionica za lokalnu samoupravu s područja Istarske županije na temu javno-privatnog partnerstva u revitalizaciji baštine, održana je jučer u Buzetu u sklopu europskog projekta RESTAURA - Revitalising Historic Buildings through Public-Private Partnership Schemes / Revitalizacija povijesnih građevina kroz model javno-privatnog partnerstva. Predviđeno ih je u Hrvatskoj održati još tri, za Karlovačku županiju, Bjelovar i za Grad Zagreb.
Razvoj starog grada Buzeta
Riječ je o projektu odobrenom u okviru prvog Javnog poziva programa Europske unije Interreg Central Europe 2014.-2020., a kojemu je Grad Buzet, uz Institut za razvoj i međunarodne odnose iz Zagreba, jedini hrvatski partner.
Projektne aktivnosti započele su u lipnju 2016. godine i traju do lipnja 2019. godine, a usmjerene su na revitalizaciju kulturne baštine i održivo upravljanje turističkim potencijalom buzetske starogradske jezgre. Projekt objedinjuje četiri države centralne Europe: Poljsku, Slovačku, Sloveniju i Hrvatsku u kojoj sudjeluju javne i privatne institucije; lokalna uprava, znanstvene i obrazovne ustanove, udruženja JPP-a, nevladine organizacije, razvojne agencije.
- U okviru ovog projekta izradili smo niz dokumenata u ovom području zato da se na neki način smanji ta stigma javno-privatnog partnerstva, koje je dosta loše percipirano u medijima, što donekle ima neko utemeljenje u nekim projektima koji su se kod nas radili, a nisu dobro završili. Vani model javno-privatnog partnerstva jako dobro funkcionira u revitalizaciji baštine. Tako imamo izvrsne projekte iz Britanije, Nizozemske ili drugih zemalja, i Restaura pokušava takav model koji u zapadno europskim zemljama, ali i drugdje u svijetu jako dobro funkcionira, prenijeti na naše područje, istaknula je Daniela Angelina Jelinčić, iz IRMO-a, voditeljica projekta za hrvatske partnere.
Kako sklopiti ugovore o partnerstvu
Izrađeni su priručnici za javno-privatno partnerstvo, opisano je stanje u zemljama projektnim partnerima kako bi doslovce korak po korak objasnilo kako sklopiti ugovore o javno-privatnom partnerstvu.
- U sklopu ovog projekta ne sklapa se konkretno javno-privatno partnerstvo, ali se za pojedine pilot akcije u svakoj zemlji izrađuje sva dokumentacija potrebna prije sklapanja ugovora o javno-privatnom partnerstvu. Što se tiče Grada Buzet pilot akcija je Palača Bigatto iz 17. stoljeća. Danas je ona Zavičajni muzej, a takva će biti buduća namjena, rekla je Jelinčić.
Ukupna vrijednost projekta je 2.096.281 eura, a Gradu Buzetu pripada 204.500 eura, s time da se projekt sa 85 posto sufinancira iz programa INTERREG Central Europe, dok je 15 posto vlastitih sredstava.
U Buzetu sutra započinje i dvodnevni sastanak projektnih partnera iz Poljske, Slovačke, Slovenije i Hrvatske. (G. ČALIĆ ŠVERKO)