U sklopu ovogodišnjih Dana Brazila u Puli jučer je u pulskoj Gimnaziji održan susret članova hrvatske zajednice iz Sao Paola s gimnazijalcima na temu "Ostati ili otići: iseljavanje nekad i danas". Razgovor je zamišljen kao oblik razmjene iskustava i činjenica koje je nužno uzeti u obzir u razmatranju odlaska ili ostanka u Hrvatskoj - jednog od glavnih pitanja današnjice.
Što zapravo gimnazijalci znaju danas o Brazilu pitao ih je Milan Puh koji je i sam bio učenik pulske Gimnazije prirodoslovno-matematičkog smjera prije 15-ak godina, u međuvremenu je završio portugalski jezik u Zagrebu i otišao na magisterij, a onda i na doktorat na fakultet u Sao Paolo gdje je danas profesor i bavi se portugalskim jezikom. No, kako kaže, pridružio se i hrvatskoj zajednici u Brazilu koja je najbrojnija upravo u Sao Paolu i broji od 60 do 100 tisuća članova. S njim su u Hrvatsku došli i potomci hrvatskih iseljenika, a, kako je naglasio, njihovi su se preci put Brazila otisnuli na kraju 19. i početku 20. stoljeća u potrazi za plodnom zemljom gdje su zamijenili crnce - Brazil je zadnja zemlja koja je 1889. godine ukinula ropstvo te su crnce na plantažama kave i pamuka zamijenili Europljani.
Dakle Brazil: glavni grad je Brasilia, četvrta najveća država na svijetu, jedina država u Južnoj Americi gdje se govori portugalski jezik, gdje postoji najveća zajednica Japanaca u svijetu izvan Japana s dva milijuna članova, potom jedna od najvećih sirijsko-libanonskih zajednica, potom zajednice Nijemaca (u Brazilu je i najveći Oktoberfest na svijetu, izvan Njemačke), Poljaka, Ukrajinaca… Brazil je i karneval, vuvuzele, nogomet, capoeira, samba. Sve to znali su pulski gimnazijalci, a potom poslušali odakle su potomci Hrvata došli, kako i zašto su svojedobno njihove obitelji otišle iz Hrvatske, ali i želju pojedinaca da bi se ipak mogli vratiti i živjeti ovdje, jer se živi mirnije, osjećaj je i da se živi puno sigurnije nego u Brazilu, a plaže su predivne kamenite, za razliku od brazilskih pješčanih. (S. Z. T.)