INSTITUCIJA KOJA UBRZANO RASTE

Hrabrost je riječ koja najbolje ilustrira rad Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli


"Hrabrost je riječ koja najbolje ilustrira rad Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli i čitave akademske zajednice u Hrvatskoj, jer nikad nije bilo hrabrije izabrati znanje umjesto površnog informiranja, znanost umjesto predrasuda", poručila je prof. dr. sc. Branka Ramljak, izaslanica premijera i državna tajnica u Ministarstvu znanosti i obrazovanja, s današnje svečane proslave 12. rođendana jednog od najmlađih sveučilišta u Hrvatskoj. Pulska akademska zajednica svoj dan obilježava 16. travnja, na datum rođenja biskupa Jurja Dobrile.

Kako je rekao rektor prof. dr. sc. Alfio Barbieri, danas je pulsko Sveučilište u fazi ubrzanog razvoja. Zapošljava 200-tinjak djelatnika i obrazuje više od 4.000 studenata. Izraslo na ekonomskom i pedagoškom fakultetu čija tradicija seže u 1960-e godine, Sveučilište danas okuplja čak 12 sastavnica, od fakulteta, odjela i odsjeka do znanstvenih centara i Sveučilišne knjižnice, šireći studijske programe od društvenih prema tehnološkim i prirodnim znanostima te biomedicini.

"Registrirali smo svoje prvo intelektualno vlasništvo, printani 3D mikroskop, a uskoro ćemo na ekspediciju u Afriku s kolekcijom printanog školskog pribora", istaknuo je prof. Barbieri.

Brojni gosti

Svečanosti su prisustvovali brojni rektori, prorektori, dekani i pročelnici sa sveučilišta od Osijeka do Dubrovnika, pa dalje do Trsta i Austrije, Slovenije te Bosne i Hercegovine, potvrđujući živu znanstvenu suradnju istarskog sveučilišta s čitavom regijom i Europom. Prof. dr. sc. Vlado Guberac, predsjednik hrvatskog Rektorskog zbora i rektor osječkog Sveučilišta koje nosi ime drugog velikog hrvatskog biskupa, Josipa Jurja Strossmayera, posebno je naglasio važnost međunarodne afirmacije i suradnje, ali uz očuvanje hrvatske tradicije, "na tragu biskupa Dobrile, preporoditelja istarskih Hrvata".

"Biskup Juraj Dobrila znao je prepoznati i narodu dati ono što mu je trebalo u tom trenutku. Bio je uspješan u sve tri svoje misije, duhovnoj, socijalnoj odnosno humanitarnoj te edukativnoj, odgojnoj", rekao je porečko-pulski biskup Dražen Kutleša.

Gradonačelnik Pule Boris Miletić prisjetio se osnivanja Sveučilišta i svog prvog potpisanog ugovora na toj funkciji, s ministrom Božidarom Kalmetom, o izgradnji studentskog kampusa. Sada Pula ima jedan od najmodernijih studentskih domova, za koju godinu s još dva nova paviljona koji se grade bespovratnim sredstvima europskog Socijalnog fonda, a uskoro će im pripasti i zgrada Mornaričke bolnice. Sve to, rekao je istarski župan Valter Flego, nije slučajnost, već rezultat dobre strategije i zajedničkog djelovanja.

Na svečanosti su uručena priznanja zaslužnim profesorima i studentima Sveučilišta. Akademik prof. dr. sc. Goran Filipi nagrađen je za cjeloživotnu posvećenost etimologiji i romansko-slavenskim jezičnim prožimanjima u Istri. Prof. dr. sc. Danijela Križman Pavlović u svom je dekanskom mandatu pridonijela razvoju međunarodne suradnje i istraživačkog rada na Fakultetu ekonomije i turizma Dr. Mijo Mirković. Izv. prof. dr. sc. Mirjana Radetić Paić, voditeljica odjela, danas Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti, zaslužna je za formiranje triju odsjeka, dislociranog izvanrednog studija predškolskog odgoja na talijanskom jeziku u Umagu i doktorskog studija iz pedagogije. Docentica umjetnosti Sofija Cingula unaprijedila je Odsjek solo pjevanja i klavira Muzičke akademije u Puli, a iza prof. dr. sc. Elis Deghenghi Olujić, donedavno prorektorice, dugogodišnji je znanstveno-nastavni rad, posebno obilježen uvođenjem istarskih zavičajnih književnih sadržaja u kolegije talijanske i dječje književnosti. Tea Grujić dobila je priznanje za izniman doprinos radu Sveučilišne knjižnice i izdavačkoj djelatnosti Sveučilišta.

Najbolji studenti

Najbolji studenti, dobitnici Rektorove nagrade su Toni Svijetlica, Ivan Štiković i Danijel Petrović s FET-a, studentica Muzičke akademije Ema Ulemek, Romana Macuka s Fakulteta za interdisciplinarne, talijanske i kulturološke studije, Melani Kečkeš s Filozofskog fakulteta, Mateja Bukovac s Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti te Petko Radulović, student Fakulteta informatike. Posebna priznanja za izvannastavne aktivnosti pripala su studentici Filozofskog fakulteta Dolores Matika za sudjelovanje u radu Centra za interdisciplinarna arheološka istraživanja krajolika te studentu FET-a i predsjedniku Studentskog zbora Davoru Jačimoviću za poticanje razvoja sporta te vođenje muške košarkaške reprezentacije Sveučilišta koja je na međusveučilišnom natjecanju u Barceloni osvojila zlatnu medalju.

Irena Semenjuk s Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti istaknula se nastupom na Festivalu znanosti te glazbenim aktivnostima, kao i Kvartet 2X2 koji čine Ana Mikac, Karolina Matjašec, Stjepan Horvat i Paulo Rušnov. Studentica Fakulteta za interdisciplinarne, talijanske i kulturološke studije Katja Petrovski suautorica je najbolje poslovne ideje i plana na Burzi poduzetničkih ideja 2016., Alexander Spankus posebno je dobar student na Odjelu za prirodne i zdravstvene studije, a Lara Fuček nagrađena je kao voditeljica studentskog tima čiji je 3D mikroskop "uScope" u finalu natjecanja European startup awards 2017.

Svečanost su svojim nastupima uljepšali studenti Muzičke akademije u Puli, harmonikaši Stjepan Horvat, Paul Rušnov, Monika Nekić, Petar Hlašć, Vanja Živanović, Domagoj Dobrila i Leonardo Leljak, pijanistice Ana Žalac i Andrea Rojnić, Kvartet 2x2, solistice Ana Mikac i Karolina Matjašec te članovi Akademskog mješovitog zbora pod ravnanjem Domenika Briškog. (Duška PALIBRK, snimio Neven LAZAREVIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter