Zahuktala se gradnja kompleksa u Baratu nedaleko Kanfanara (snimio: Milivoj Mijošek)
Prođete li u selu Barat kraj Kanfanara prve redove zgusnutih kuća, gdje vlada potpuna tišina zbog koje se čini da tu nitko ne živi, i spustite se malo niže, primijetit ćete da taj mir ubrzo zamjenjuje buka kombija, kamiona, miješalica i radnika koji ovdje intenzivno rade na novom stambenom kompleksu Tomislava Horvatinčića.
Godinu dana i tri mjeseca prošla su od kad je ovaj zagrebački poduzetnik proglašen krivim za smrt talijanskog nautičkog para Salpietro i osuđen na četiri godine i deset mjeseci zatvora. Horvatinčić je još na slobodi - nakon što je konačno operiran u inozemstvu, unazad deset dana ponovo je tražio odgodu odsluženja kazne jer mu je zbog, kako piše u službenom nalazu, izražene atrofije mišića preporučeno obavljanje fizikalne terapije i rehabilitacije. Ovaj je novi zahtjev za odgodom kazne samo nastavak pravnih smicalica koje Horvatinčić koristi kako bi ostao na slobodi. Prošle je godine to zatražio zbog operacije, premda su ga novinari više puta snimili u šetnji ili na kavi u gradu. Takvu su nam informaciju potvrdili i u Kanfanaru gdje je, kako nam je rekao mještanin koji je htio ostati anoniman, Horvatinčić barem jednom mjesečno svraćao u caffe bar Dvigrad. Ovdje je posljednji put viđen netom prije posljednjeg zatvaranja kafića u studenom 2020. Najčešće bi, kaže mještanin, bio u društvu nekoliko projektanata i djevojke Anice Đerđa Dilber, a društvo bi uglavnom na stol rasprostrlo nacrte i planove nekretnina u Baratu.
- Nešto se sporije kretao, što i nije čudno s obzirom na njegove godine. Osim toga, izgledao je sasvim normalno, nije se činilo da je bolestan. Ljudi su mu znali nešto dobaciti usput, ali na takve stvari uopće nije reagirao, kazao nam je anonimni mještanin.
Još jedna nekretnina u Istri
Osim gradnje kompleksa u Baratu, saznali smo da Horvatinčić, odnosno tvrtka Hoto Istra čiji je on jedini osnivač, posjeduje još jednu nekretninu u Istri, u selu Marići, također blizu Kanfanara. Za nju je 2019. godine, kada ju je kupio, podigao kredit u iznosu od 865.000 eura. Ovdje smo pronašli stariju kuću i poveću oranicu. Ukoliko je suditi po onome što je Horvatinčić učinio u Baratu, gdje su kupljene kuće najprije srušene, da bi se zatim krenulo u novogradnju, za očekivati je da će se i ovdje voditi istom praksom. Kamena će kuća vjerojatno biti srušena do temelja, da bi se zatim na njenom mjestu podigla nova građevina, vjerojatno kuća za odmor koju će ljeti posjećivati turisti.
Naš slučajni pronalazak ove dodatne nekretnine ostavlja otvoreno pitanju o konačnom broju zemljišta i nekretnina u posjedu Tomislava Horvatinčića u Istri. Za komentar o nekretninama Horvatinčića u Istri upitali smo načelnika Kanfanara Sandra Jurman. Potvrdio nam je da Horvatinčić posjeduje spomenute nekretnine, no odmah zatim se ogradio od teme rekavši da nije u detalje upoznat sa situacijom.
- Za nekretnine u Baratu sam saznao tek prije dva mjeseca kada je to postalo aktualno. O tome da je kupio kuću u Marićima sam saznao nešto ranije. Mi s njim i nemamo dodirnih točaka, u njegovo su nas ime kontaktirali isključivo u vezi s HEP-ovim priključkom za struju u Baratu, rekao nam je Jurman.
Horvatinčić je svoj kompleks u Baratu počeo graditi kupivši manja ili veća zemljišta od čak četiri obitelji - Radetić, Zgrabljić, Živolić i Tomašević, koja je do nedavno glasila kao dobrostojeća obitelj koja u Baratu možda i najbolje živi. Kuće na tim zemljištima najprije su srušene do temelja, a zatim se krenulo s novogradnjom. U selu je Horvatinčiću prvi susjed Boris Ružić, dizajner interijera koji se bavi i arhitekturom. Na upita što misli o tome da mu je Horvatinčić susjed, Ružić nam je otkrio da mu je upravo on dizajnirao građevine u Baratu.
- Strogi je uvjet za svakog tko gradi i investira u Istru, neovisno o tome tko je investitor, da poštuje podneblje i sve tradicionalne arhitektonske konture te da gradi kako je to narod nekad činio. Na meni je da to potičem, rekao nam je Ružić.
Htjeli smo čuti i mišljenje drugih mještana ovog sela. Tražeći izjavu ili komentar nekog od njih, ubrzo smo shvatili kako nema smisla kucati na vrata novoizgrađenih kuća za odmor, u kojima netko boravi isključivo u ljetnom tromjesečju. Jednog smo čovjeka ipak sreli pred ulazom u kuću za odmor s četiri zvjezdice, ispred koje je bio parkiranim auto zagrebačkih registracija. Nije htio s nama podijeliti svoje mišljenje, dodavši tek da je "jako ružno" to što smo napisali za Horvatinčića.
Cijeli je Barat, zapravo, kontrast između takvih novih i uglavnom praznih građevina i nekoliko starijih kamenih kuća u kojima se još mogu pronaći stalni stanovnici.
"Ovdje u Baratu je više bazena nego duša", poentira stariji gospodin dok sa ženom stoji na trijemu ispred takve kuće starijeg kova. Par nam govori da je Horvatinčić viđen i ovdje u Baratu, no ne sjećaju se tko ga je vidio. Tko zna, kažu, koliko je puta prošao bez da ga je itko vidio. "Nema ovdje više ljudi, morete anka goli pasati po česti u podne, ma nidan vas neće vidit". Dodaju kako je nekad selo imalo i do 400 ljudi, dok danas broji tek njih 52.
Samo da ne ulaže u selo
- Nemam problema s tim da Horvatinčić ovdje gradi kuću. Najbolje da on gradi svoje, da ne počne ulagat i u selo jer će počet gazdovat i kupovat narod!, kazao nam je mještanin Miroslav Todorić.
Drugi se mještani uglavnom slažu s ovakvom konstatacijom, istarski sindrom dobrodošlice svim ljudima, "samo da su pravi".
Jedan rječiti mještanin, koji je također htio ostati anoniman, rekao nam je da Horvatinčić njeguje tradiciju i, za razliku od Općine Kanfanar, nema ništa protiv domaćih životinja na manje od pedeset metara od "izvora značajnih za naselje", što u prijevodu znači svaka kuća za odmor.
- Nemam niš protiv njega. Ovdje u Općini Kanfanar je prije nekoliko godina donesena odluka da se domaće životinje ne smiju držati pedeset metara od izvora značajnih za naselja, što on ne podržava. Čak je i pitao 'koja se to budala žali na domaće životinje'. Tu se s njim slažem, premda je to možda samo njegov način da se približi domicilnom stanovništvu, rekao nam je mještanin.