Kako navodi premijer Plenković, Ministarstvo zdravstva kao glavne nedostatke projekta "Cjeloviti pristup poboljšanju hitne medicinske službe na prekograničnom području" smatra ograničeno radno vrijeme bolnice u Izoli za primanje hitnih pacijenata građana Republike Hrvatske – koji se primaju samo radnim danom od 7 do 14 sati - te postavljanje dobne granice od 70 godina starosti kod dijagnoze cerebrovaskularnog inzulta odnosno moždanog udara
Liječenje hitnih pacijenata iz zapadne Istre u bolnici u slovenskoj Izoli i dalje je pod upitnikom. Kako je vidljivo iz odgovara Vlade na zastupničko pitanje SDP-ova saborskog zastupnika Željka Jovanovića, postoje značajna ograničenja u provedbi tog pilot-projekta te će o njima polovicom listopada razgovarati hrvatski ministar zdravstva Milan Kujundžić i njegov slovenski kolega Aleš Šebeder.
Kako se navodi u odgovoru na zastupničko pitanje kojeg je potpisao premijer Andrej Plenković, Ministarstvo zdravstva kao glavne nedostatke projekta "Cjeloviti pristup poboljšanju hitne medicinske službe na prekograničnom području" smatra ograničeno radno vrijeme bolnice u Izoli za primanje hitnih pacijenata građana Republike Hrvatske – koji se primaju samo radnim danom od 7 do 14 sati - te postavljanje dobne granice od 70 godina starosti kod dijagnoze cerebrovaskularnog inzulta odnosno moždanog udara.
Neravnopravnost
Upozorava se kako je Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje kao nacionalni osiguravatelj u postupku analize zahtjeva postavio pitanje moguće neravnopravnosti među pacijentima s obzirom na spomenuto vremensko ograničenje u kojem će usluga hitnog zbrinjavanja biti dostupna, odnosno pitanje nemogućnosti Opće bolnice Izola da osigura dostupnost odgovarajućeg liječenja kroz 24 sata. Ukazano je i da projektom nije uređen prijevoz pacijenata građana Republike Hrvatske u zdravstvenu ustanovu više razine te da nije definiran protokol za državljane trećih zemalja.
O tome je s predstavnicima Zavoda za hitnu medicinu Istarske županije, HZZO, grada Umaga i Istarske županije razgovarano još u lipnju. Tom prilikom je ministar zdravstva Milan Kujundžić najavio kako će se definirati prijedlog izmjena projekta s pravnog, stručnog i financijskog aspekta. Ministar je detaljno upoznao nadležne s važećim propisima u području zdravstvenog osiguranja kojima je regulirano pružanje prekogranične zdravstvene zaštite te je upozorio na probleme u provedbi projekta koji nisu pravno riješeni.
Na sastancima u lipnju predstavnici HZZO zamolili su za pojašnjenja na koje se osobe projekt odnosi - na građane/državljane Republike Hrvatske ili na sve osobe koje se zateknu na tom području - te pojašnjenje vezano uz mogućnost pružanja zdravstvene zaštite osiguranim osobama u Općoj bolnici Izola izvan radnog vremena. Postavljeno je i pitanje cijena zdravstvenih usluga i obveze sudjelovanja osiguranih osoba u troškovima sukladno slovenskim pravnim propisima. Uvidom u cjenik Opće bolnice Izola utvrđeno je da se, u usporedbi s cijenama sukladno hrvatskim propisima, radi o znatno višim cijenama zdravstvenih usluga.
Problem s turistima
S obzirom kako se radi o turističkom području, HZZO je upozorio i na problem pružanja zdravstvene zaštite osiguranim osobama drugih država članica Europske unije, kao i ugovornih država, za koji je potrebno dogovoriti postupak obračuna troškova zdravstvene zaštite te uključiti Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Potrebno je s problemom upoznati i Europsku komisiju, s obzirom na to da se radi o korištenju zdravstvene zaštite na način koji nije reguliran Uredbom Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2004. o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti.
Postojeći pilot-projekt ne rješava te probleme, pa je još u lipnju na sastanku zaključno zatraženo od predstavnika Zavoda za hitnu medicinu Istarske županije da dopune prijedlog projekta i dostave ga Ministarstvu zdravstva, Hrvatskom zavodu za hitnu medicinu te HZZO-u – navodi se u odgovoru na zastupničko pitanje SDP-ova Željka Jovanovića kojem je u ime Vlade odgovorio premijer Andrej Plenković.