Plava Laguna i Carel Adriatic već drugu godinu za redom dobitnici su Zlatne kune. Uz održavanje kontinuiteta stabilnosti i uspješnosti u današnjim neizvjesnim i promjenjivim uvjetima poslovanja, ovakvo priznanje poticaj je svim gospodarstvenicima koji dijele krizne uvjete poslovanja
(Snimio Milivoj Mijošek)
Županijska komora Pula-HGK dodijelila je plakete Zlatna kuna istarskim tvrtkama koje su na temelju poslovnih i financijskih pokazatelja iskazale najbolje poslovne rezultate u 2019. poslovnoj godini. Porečka Plava Laguna dobitnik je Zlatne kune u kategoriji velikih trgovačkih društava, a Carel Adriatic d.o.o. iz Labina najuspješniji je u kategoriji srednjih trgovačkih društava. Najuspješnije malo trgovačko društvo je E. C. S. d.o.o. iz Buja.
Plava Laguna i Carel Adriatic već drugu godinu za redom dobitnici su Zlatne kune. Uz održavanje kontinuiteta stabilnosti i uspješnosti u današnjim neizvjesnim i promjenjivim uvjetima poslovanja, ovakvo priznanje poticaj je svim gospodarstvenicima koji dijele krizne uvjete poslovanja.
Prema javno dostupnim podacima, Plava laguna je prošle godine ostvarila ukupni godišnji prihod u iznosu od 1,1 milijardi kuna, dok su za isto vrijeme ostvarili 205,5 milijuna kuna neto dobiti. Tvrtka je u prošloj godini imala 2.046 zaposlenih. U Plavoj laguni ističu da je u hotelima i apartmanima podignuta ljestvica punjenja, a većim dijelom je to učinak značajnijih investicijskih projekata, posebice Park Resorta.
- Izazovi prouzročeni pandemijom neminovno su zahtijevali adekvatnu prilagodbu i brzu reakciju s ciljem zadržavanja financijske stabilnosti, stabilnosti radnog okruženja te očuvanja
radnih mjesta. Rad u objektima prilagođen je novim uvjetima, realizirane su investicije započete prije pojave pandemije i regulirani su ugovorni odnosi s poslovnim partnerima i ostalim dionicima, izjavio je predsjednik Uprave Plave Lagune Dragan Pujas. Po njegovim riječima, u prvih devet mjeseci ove godine, ostvareno je 1,56 milijuna noćenja što je na razini 34 posto prošlogodišnjih brojki.
- Hoteli i apartmani bilježe smanjenje od 74 posto, dok segment autokampova ostvaruje nešto bolje rezultate uz smanjenje noćenja za 58 posto u odnosu na prethodnu godinu. Poslovni prihodi u kumulativnom razdoblju iznose 433,3 milijuna kuna, što je manje za 61 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.
Plava Laguna će, oslanjajući se na stabilne financijske pokazatelje, zaokružiti 2020. godinu uz pokriće svih operativnih troškova, te će se posvetiti operativnoj pripremi naredne poslovne godine, s obzirom na to da rizik likvidnosti ne predstavlja bitnu ugrozu u narednom periodu, zaključio je Pujas.
U 2019. godini Carel Adriatic povećao je broj linija i broj proizvoda koji se proizvode u labinskom pogonu. Tvrtka se bavi proizvodnjom elektroničkih komponenata. Politika Carel Grupe prema kojoj se svaki proizvod proizvodi na barem dvije lokacije, kako bi se u slučaju nepredviđenih okolnosti osigurao kontinuitet proizvodnje, praksa je koja se pokazala iznimno korisnom u ovim pandemijskim uvjetima.
Kao dio strategije suočavanja s krizom, u cilju kontinuirane opskrbe kupaca, preuzet je dio proizvodnje iz talijanske tvornice, te je time dodatno povećan broj linija i proizvoda, što je rezultiralo i povećanim zapošljavanjem kroz cijelu godinu. Ova bujska tvrtka na kraju 2020. godine zapošljava 195 zaposlenika, što predstavlja povećanje od 34 posto u odnosu na prethodnu godinu, te je tako nastavljen trend zapošljavanja. Prema javno dostupnim podacima ova je tvrtka u 2019. godini imala 257,3 milijuna ukupnih godišnjih prihoda te su ostvarili neto rezultat poslovanja u iznosu od 32,9 milijuna kuna.
- Tvrtka se usmjerila na maksimiziranje prodaje, zadržavanje kupaca i stvaranje novih prilika, a raspoloživim resursima upravljalo se na način da bi se mogli iskoristiti za dobivanje brzih
rezultata aktivnosti nužnih za opstanak. Sigurnost i zaštita zaposlenika stavljeni su na najvišu razinu, poštovale su se odluke nadležnih institucija o organizaciji rada, ojačana je interna
komunikacija. Upravo radi održavanja kontinuiteta poslovanja, uvedena je digitalizacija gdje god je to bilo moguće, istaknuo je direktor tvrtke i član uprave Raffaele Rossi.
Dodao je da završna faza suočavanja s krizom uključuje pregled primijenjenih strategija kako bi se dobio uvid u mogućnosti na tržištu koje će se tek otvoriti te da bi se osnažio koncept kontinuiteta poslovanja i oporavka od kriznih razdoblja, kroz reorganizaciju proizvodnje i čitavog lanca opskrbe.
Bujska tvrtka E. C. S. dio je grupe međunarodne kompanije ITW (Illinois Tool Works), a bavi se proizvodnjom plastičnih komponenta za kabliranje koji obuhvaćaju razne djelatnosti industrijskih sektora poput automobilske, građevinske i elektrotehničke industrije. U svom 15 godina uspješnom poslovanju, E. C. S. je usmjeren isključivo na izvoz, a referentno tržište je Europska unija.
U pogledu prometa i profitabilnosti, 2019. im je bila izuzetna godina, dijelom uvjetovana povoljnom kombinacijom prodajnih cijena proizvoda i trendom smanjenja troška sirovine. Ta je tvrtka prošle godine, prema javno dostupnim podacima, ostvarila
ukupni prihod u iznosu od 52,9 milijuna kuna i neto dobit u iznosu 7,8 milijuna kuna te su u 2019. imali 29 zaposlenih.
- Iako je pandemija snažno utjecala na promet u ovoj godini, jasno postavljeni ciljevi, financijska i organizacijska stabilnost, omogućili su da se odlučno suočimo s tim izazovom. Tvrtka potiče
poduzetnički duh u svakoj akciji i projektu i strateški je usmjerena prema kupcima. Bitno nam je osigurati ljude, jer to znači osigurati posao, ističe član uprave Simone Favero.
Naglasio je da se opseg poslovanja u posljednjem tromjesečju 2020. godine približava onom u istom kvartalu 2019. godine. Procjenjuje se da će do kraja godine ukupan prihod iznositi 31,7 milijuna kuna, a neto dobit 3,2 milijuna kuna.
Predsjednica HGK – ŽK Pula Jasna Jaklin Majetić osvrnula se na godinu na izmaku rekavši da će se konkretni podaci o uspješnosti istarskog gospodarstva znati tek kada se podnesu godišnja financijska izvješća.
No već sada možemo reći da je poslovna godina u uvjetima Covid pandemije bila vrlo specifična. Nakon uspješne 2019. i dobrih najava za 2020. nastupio je šok koji je početkom godine prouzročio zastoje i štete gotovo svim sektorima. Tvrtke su gotovo preko noći morale prilagoditi svoje poslovanje dotad neviđenim ograničenjima i neizvjesnosti, a većina uslužnih djelatnosti gdje postoji osobni kontakt, bila je obustavljena. Kreativnost, masovno korištenje digitalnih i telekomunikacijskih resursa i povećana briga za sigurnost zaposlenika, omogućile su oporavak nakon popuštanja mjera i poboljšanja epidemiološke situacije polovinom godine, a djelatnosti vezane za turizam izvukle su maksimum iz kratke i zahtjevne turističke sezone, navela je Jasna Jaklin Majetić. Istaknula je da je kraj godine, nažalost opet donio ograničenja i zabrane u sektoru usluga.
- Veseli nas spoznaja da je i u ovakvim uvjetima određeni broj tvrtki održao ili čak povećao proizvodnju u odnosu na prethodnu godinu, poglavito u sektoru prerađivačke industrije i građevinarstva. Opet se kao jedan od bitnih faktora stabilnosti pokazala usmjerenost ka izvozu i poslovna suradnja s partnerima u inozemstvu. Kako će gospodarstvo u Istri funkcionirati na početku sljedeće godine, ovisit će o epidemiološkoj situaciji i to ne samo zbog mogućih mjera i ograničenja već i zbog opasnosti da uslijed širenja zaraze, tvrtke privremeno ostanu bez radnika. Izvozno orijentirane tvrtke će ovisiti i o stanju u zemljama svojih kupaca i poslovnih partnera. Očekujemo da će i razdoblje koje je pred nama od gospodarstva zahtijevati brze i odlučne prilagodbe uvjetima na tržištu i u društvu, ocijenila je Jasna Jaklin Majetić.