(M. MIJOŠEK)
Dobivanje europske oznake izvornosti za istarsko maslinovo ulje pozitivna je stvar, jer će zasigurno povećati prodaju i mogućnosti izvoza, smatra maslinar Igor Kocijančić, ali najvećim problemom smatra one koji ulje upitne kvalitete prodaju na crno uz cestu, na tržnicama ili kućnom pragu. "Puno je škartega ulja u prodaji. Bude zmišano z drugim uljima, staro ili ki zna otkud, najčešće Tunisa ili Španjolske. Nešto je manja cijena, pa se sve proda, naročito po sezoni", kaže Kocijančić
Dobivanje europske oznake izvornosti za istarsko maslinovo ulje pozitivna je stvar, jer će zasigurno povećati prodaju i mogućnosti izvoza. Takvo priznanje znači i veću kontrolu proizvoda što potrošaču s pravom daje veće povjerenje, kaže Igor Kocijančić, istarski maslinar koji ima 5.500 stabala maslina na području Kaštelira i Nove Vasi u porečkom zaleđu. O tome hoće li oznaka izvornosti povećati prihode istarskih uljara Kocijančić nije previše siguran, pa smo iskoristili priliku da ga pitamo kako se trenutno kreću cijene istarskog maslinovog ulja.
Ima svakakvih cijena, od 60 kuna po koliko prodaju neki koji nemaju registrirani OPG, pa do 120, 150, čak i do 200 kuna po litri. Ako plaćaš radnike, berbu, uljaru, bocu, obaveze i drugo mislim da cijena ne može biti ispod sto kuna. Ako daješ ispod sto kuna bolje da ga nisi ni dela", smatra Kocijančić.
Oznaka će pomoći, ali neće riješiti glavni problem istarskih maslinara - nelojalnu konkurenciju. Naime, Kocijančić najvećim problemom smatra one koji ulje upitne kvalitete prodaju "na crno" uz cestu, na tržnicama ili kućnom pragu. Za razliku od uljara s registriranim Obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvom koje inspekcija redovno obilazi, što je u redu, inspekcije ne kontroliraju redovno kvalitetu maslinovog ulja koja se prodaje po štandovima, jer takvoj kontroli treba prethoditi prijava tog prodavača, objašnjava Kocijančić. "Puno je škartega ulja u prodaji. Bude zmišano z drugim uljima, staro ili ki zna otkud, najčešće Tunisa ili Španjolske. Nešto je jeftinija cijena, pa se sve proda, naročito po sezoni", kaže Kocijančić napominjući da takvi prodavači ostvaruju dvostruke zarade.
Brendiranje Istre
- Sretan sam i ponosan što smo uspjeli zaštititi istarsko ekstra djevičansko ulje oznakom izvornosti na razini Europske unije. Zaštitu izvornosti dobili smo po teritorijalnom principu što znači da je jedno istarsko maslinovo ulje, a oznaku izvornosti moći će koristiti maslinari iz hrvatskog, slovenskog i talijanskog dijela Istre, poručio je istarski župan Valter Flego nakon što je drugi istarski proizvod, nakon istarskog pršuta, u utorak dobio oznaku izvornosti.
Rezultat je to hrvatsko-slovenske poljoprivredne suradnje čiji je prvi uspjeh bio zajednička europska zaštita istarskog pršuta koja je postignuta prije četiri godine što se sad, unatoč "ratu" oko istarskog terana koji još traje, ponovilo s istarskim uljem.
- Maslinari imaju sada mogućnost koristiti ovu oznaku koja im omogućuje bolju vidljivost, veću cijenu za proizvod i lakši plasman ulja na području cijele EU. Potrošači u EU prepoznaju što oznaka nosi te takve proizvode rado kupuju i po većoj cijeni, jer im jamče podrijetlo i kvalitetu proizvoda. To se odnosi i na turiste koji dolaze u našu županiju i tijekom boravka kupuju proizvode s oznakom izvornosti, nastavlja župan Flego dodajući da to potvrđuje tradiciju proizvodnje maslinovog ulja, dokazanu svjetsku kvalitetu, ali nagovještava buduću, još veću, proizvodnju maslinovog ulja u Istri. Zaštita proizvoda oznakom izvornosti potaknut će proizvodnju, trajno će brendirati Istru kao maslinarsku regiju i time na najbolji način promovirati Istru kao bio regiju, zaključio je Flego.
Proces zaštite
Inače, naziv Ekstra djevičansko maslinovo ulje "Istra" zaštićen je oznakom izvornosti u Republici Hrvatskoj od svibnja 2017. godine, a sada i na području cijele Europske unije. Proces zaštite naziva "Istra" započeo je u lipnju 2013. godine, kada je Klaster istarskih maslinara, gospodarsko interesno udruženje uzgajivača maslina, prerađivača maslina i trgovaca maslinovim uljem iz Vodnjana, podnio Ministarstvu poljoprivrede zahtjev za zaštitu oznake izvornosti pod nazivom "Istarsko ekstra djevičansko maslinovo ulje". Ministarstvo poljoprivrede je u travnju 2015. godine donijelo prvo rješenje o prijelaznoj nacionalnoj zaštiti naziva "Istarsko ekstra djevičansko maslinovo ulje", a u srpnju iste godine Europskoj komisiji je upućen zahtjev za registraciju naziva zaštićene oznake izvornosti "Istarsko ekstra djevičansko maslinovo ulje" na razini Europske unije. Objavom navedene uredbe Komisije naziv "Istra" upisuje se u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla te postaje zaštićen na području cijele Europske unije.
"Istra" (Zaštićena oznaka izvornosti) je ekstra djevičansko maslinovo ulje dobiveno izravno iz ploda masline (Olea europaea L.) isključivo mehaničkim postupcima i to od sljedećih sorti maslina: buga (sinonim: črna), buža, črnica, drobnica, istarska belica (sinonimi: istrska belica, istarska bjelica, bianchera), karbonaca, mata, plominka, puntoža, rošinjola, štorta, žižolera, frantoio, leccino, maurino, moraiolo, pendolino i picholine. Ekstra djevičansko maslinovo ulje "Istra" (ZOI) sadrži najmanje 80 posto udjela ulja dobivenog od navedenih sorti maslina koje u ulju mogu biti zastupljene pojedinačno ili u različitim omjerima. Područje proizvodnje ekstra djevičanskog maslinovog ulja "Istra" (ZOI) ograničeno je na dio hrvatskog i slovenskog područja istarskog poluotoka uključujući područje istarskog poluotoka koje se nalazi u Primorsko-goranskoj županiji. (Anđelo DAGOSTIN)