U Poreču i Umagu radit će liječnici koji su došli iz Makedonije i Srbije. Rade na dozvolu kao stranci, imaju nostrificirane diplome i riješen status boravka. To je vrlo zahtjevna, gotovo nemoguća procedura, ali smo uspjeli isposlovati sve te papire. Medicinske sestre nam najviše dolaze iz Slavonije, a "dobijemo" ih osiguranim smještajem u hotelima, u suradnji s turističkim kompanijama i gradskim TZ-ovima, kaže dr. Ante Ivančić
Arhiva (Snimio Danilo Memedović)
Turistička ambulanta Istarskih domova zdravlja u Rovinju radi već dva tjedna i to s dva liječnička tima, svaki dan od 8 do 20 sati, a od jučer rade i ambulante u Poreču i Labinu. U Labinu je oformljen jedan liječnički tim. Zasad je tako i u Poreču, do početka srpnja kada bi im se trebao pridružiti i drugi tim. Idućeg tjedna trebala bi proraditi i ambulanta za turiste u Umagu, gdje se jedan tim pokazao dovoljan. U Domu zdravlja u Puli planira se turistička ambulanta od 1. srpnja, također s jednim timom.
Ekipiranje timova
Ravnatelj IDZ-a dr. Ante Ivančić kaže da kada je jedan tim u gradu, turistička ambulanta radi od 9 do 17 sati, da se zahvati i jutarnja i dio popodnevne smjene, dok u ostale sate i te "vanjske" pacijente primaju redovne ordinacije obiteljske medicine u domovima zdravlja.
Pitamo dr. Ivančića kako su se uspjeli ekipirati za turističke ambulante kada medicinskog kadra kronično nedostaje, pa i IDZ ima otvorene brojne natječaje za zapošljavanje liječnika i sestara u svojim redovnim djelatnostima, kao zamjene za bolovanja, godišnje odmore i zaposlenike koji su otišli u inozemstvo ili druge ustanove u zemlji.
- U Puli i Rovinju, srećom, imamo mlade doktore koji su baš iz grada, a naše medicinske sestre odlučile su raditi prekovremeno u turističkoj ambulanti. U Poreču i Umagu radit će liječnici koji su došli iz Makedonije i Srbije. Rade na dozvolu kao stranci, imaju nostrificirane diplome i riješen status boravka. To je vrlo zahtjevna, gotovo nemoguća procedura, ali smo uspjeli isposlovati sve te papire. U daljnjoj fazi razgovarat ćemo o mogućnosti da nam ostanu i nakon sezone. Medicinske sestre nam dolaze iz drugih dijelova Hrvatske, najviše iz Slavonije, a "dobijemo" ih jer smo im uspjeli osigurati smještaj u hotelima u suradnji s turističkim kompanijama i turističkim zajednicama gradova, kaže dr. Ivančić.
U turističkim ambulantama se usluge ne mogu dobiti na EU iskaznicu zdravstvenog osiguranja, budući da turističke ambulante nisu ugovorni subjekti i HZZO ih ne želi financirati. Usluge se naplaćuju od putnog osiguranja, što mnogi turisti imaju ili plate uslugu, a iznos refundiraju od svog zdravstvenog osiguranja. Što se tiče prihoda za IDZ, ravnatelj kaže da turističke ambulante zadnjih godina samo pokriju troškove, ali rasterećuju sustav javnog zdravstva, kako ordinacije u domovima zdravlja, tako i bolnički sustav i hitnu medicinsku službu.
Odlaze na Zapad
Obiteljske ambulante su ionako preopterećene, a ljeto je i vrijeme godišnjih odmora, pa bi bez turističkim ambulanti to bilo neizvodivo.
- Nedostaje i liječnika, ali najveći su nam problem medicinske sestre, pogotovo na području Umaga, posebno za rad u stacionaru u ispostavi Umag. Blizu je Slovenija, idu u medicinsku školu u Izoli, jer im je puno bliža nego Pula i ostaju tamo raditi za dvostruko veću plaću. Odlaze i dalje na Zapad. Da nema nekoliko sestara koje su nam došle iz Slavonije, ne bismo mogli funkcionirati, potvrđuje ravnatelj IDZ-a.