Ekipa Mecha Pingvini iz Buzeta (Snimila Gordana Čalić Šverko)
Poduzetnički inkubator Verzi u baroknoj palači starogradske jezgre Buzeta još uvijek nije u cijelosti zaživio u svojoj primarnoj funkciji, ali je zato otvorio svoja vrata najboljim mogućim privremenim stanarima, osnovcima koji upravo kroče svojim prvim STEM koracima. U organizaciji Centra za tehnološki razvoj i STEM obrazovanje Pozitron te uz potporu Općine Vižinada i Studija Sonda, tijekom rujna u Sonda Kreativnom centru započele su pripreme djece i mladih za FIRST LEGO League Challenge natjecanje koje će se u veljači iduće godine održati u Zagrebu. Osim u Vižinadi, radionice se organiziraju i u Buzetu u Poduzetničkom inkubatoru Verzi gdje je osnovana buzetska ekipa "Mecha Pingvini" uz podršku Osnovne škole "Vazmoslav Gržalja" Buzet.
U Buzetu sve pršti od entuzijazma, rada i zabave. Deset osnovaca i osnovki od petog do osmog razreda; David Greblo, Emil Luka Ladović, Dora Majer, Fran Črnac, Heli Šavko, Lana Krbavčić Ratoša, Linda Kert, Marin Rehak, Marko Marušić i Mia Majcan, ambiciozno je shvatilo pripreme za robotičko natjecanje.
Državno natjecanje je u veljači, a svjetsko u travnju iduće godine. Od 34 hrvatske ekipe tri su istarske, iz Fažane, Vižinade i Buzeta. Zadnje dvije pripremaju se u sklopu aktivnosti Centra Pozitron.
- Mislim da su nam šanse dosta velike jer smo dobra ekipa, znamo surađivati i organizirati se, uvjeren je buzetski petaš Fran Črnac, dok njegov vršnjak David Greblo pojašnjava zašto su svojoj ekipi nadjenuli upravo naziv "Mecha Pingvini". Radi se o spoju riječi mecha, uvriježenom nazivu za divovske robote i riječi pingvin, kao Pinguentum, Buzet.
- Privuklo me je programiranje, ali i robotika. Informatika je budućnost, kaže sedmašica Heli Šavko. Govoreći o konceptu natjecanja, sedmaš Marin Rehak napominje kako se temelji na četiri područja, a najpoznatije je po vožnji LEGO robota. No, to je svega 25 posto natjecanja, ostali dio uključuje dizajn samog robota, inovacije u projektu i temeljne vrijednosti koje se usvajaju tijekom cijelog projekata, a to su timski rad, inovacije i najvažnije od svega, zabava. - Važno je i projektno učenje, odnosno stjecanje iskustva tijekom rada na projektu, a već smo sada naučili puno o poduzetništvu, marketingu, suradnji i programiranju, zadovoljan je Rehak. Osmaš Emil Luka Ladović ističe pak da su jako bitne i financije jer bez njih ne mogu na natjecanje.
- Za samofinanciranje imamo više načina kako uključiti zajednicu. Možemo pitati prijatelje, rodbinu, učitelje, školske kolege, njih najviše, jer bi skupljenim sredstvima mogli potaknuti da se robotika ne uči samo kao izvanškolska aktivnost, već i uvede u školu kao izvannastavna aktivnost. Trebamo prikupiti 95.000 kuna za edukacijske setove, financiranje odlaska na natjecanje, prijavu i prijevoz. Napisali smo i zamolbe za sponzorstva i donacije koje šaljemo firmama i poduzetnicima, rekao nam je Emil Luka Ladović i dodao da su se uz klasične metode odlučili i za prikupljanje sredstava preko "crowdfunding" platforme kao inovativnog načina u buzetskom okruženju.
Radionice se, zahvaljujući podršci Grada Buzeta, održavaju u odlično opremljenom prostoru Poduzetničkog inkubatora Verzi koji buzetskoj ekipi pruža odlične uvjete rada.
Uz učiteljicu matematike i informatike buzetske osnovne škole Martinu Brojan, jedan od dva voditelja, mentora ove male ekipe je i Dragan Kranjčić. Po struci diplomirani inženjer građevine, zaposlen u Istarskom vodovodu kao voditelj službe razvoja i investicija, kaže da su se za sudjelovanje u jednom takvom natjecanju odlučili sasvim slučajno.
- Supruga, zaposlena u školi, trebala je osmisliti jednu izvannastavnu aktivnost. Gledajući kćerku i mene u igri s legićima rekla je da bi možda mogli tako nešto raditi i u školi. Istu večer na Internetu sam pronašao da LEGO ima razrađen STEM sustav edukacije. Igrom slučaja, Lovro Šverko, predsjednik Centra Pozitron, je moj prijatelj i znam da se bavi robotikom. Nazvao sam ga i doznao da je upravo objavljen natječaj u Hrvatskoj za prijavu na natjecanje i da postoji ideja da se oformi ekipa u Vižinadi. Što zbog roka, što zbog nekog osobnog izazova, u jako kratkom vremenu uspjeli smo se organizirati i skupiti odličnu ekipu i u Buzetu. Ekipa je već samostalno osigurala i stol za robotsku igru, donaciju buzetskog stolara, kaže naš sugovornik.
Martina se nadovezala i pojasnila da natjecatelji imaju zadanu temu, a vezana je za izvore energije.
- Projektom je obuhvaćen istraživački rad i inovativna rješenja problema. Članovima ekipe kroz eksperimentiranje i projektno učenje, omogućavamo da se bave otkrivanjem i usvajanjem znanja iz područja STEM-a, ali i da uče o timskom radu i međusobnoj suradnji. Mogli bi reći da slaganjem kockica grade svoje znanje, istaknula je Martina.
Dvije ekipe mladih robotičara, istraživača i znanstvenika na ovom će natjecanju sudjelovati prvi put, a iz Centra Pozitron ponosno ističu kako je to ujedno i prvi put da jedna udruga na natjecanju ima više ekipa iz više gradova.
Radionice će se provoditi tijekom jeseni i djelomično u zimskom razdoblju svake subote, a djeca će istraživati obnovljive izvore energije, identificirati energetske probleme u svojoj lokalnoj zajednici te za jedan od njih osmisliti, dizajnirati i izraditi projekt koji će ponuditi konkretno rješenje. Pritom će, također, timskim radom sudjelovati u dizajniranju i programiranju robota čiji će zadatak biti izvršenje unaprijed definiranih zadataka u skladu s pravilima natjecanja čija je tema ove godine SuperPowered - SuperPogon. Ta će se rješenja prezentirati u veljači iduće godine na državnom natjecanju FIRST LEGO League Challenge koje će se, u organizaciji Hrvatskog robotičkog saveza, održati na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu.
Priprema za natjecanje je mnogo više od samog dizajniranja i programiranja robota te znanstveno-istraživačkog rada. Radi se o projektnom natjecanju u kojem će ekipe razvijati i svoje komunikacijsko-prezentacijske vještine, a poseban naglasak je na razvijanju poduzetničkog duha kod djece i mladih pošto svaka ekipa mora sama prikupiti potrebna sredstva za troškove sudjelovanja na natjecanju.
U sklopu radionica, obje ekipe će također imati jedinstvenu priliku posjetiti Zvjezdarnicu Tičan gdje će, koristeći LEGO robotičke setove, moći izgraditi i programirati svemirsku sondu i solarne panele te tako naučiti više o solarnoj energiji.
STEM radionice za sve uzraste
Centar za tehnološki razvoj i STEM obrazovanje - Pozitron iz Vižinade nastao je kao inicijativa nekoliko entuzijasta sa željom za pružanjem što kvalitetnijeg obrazovanja djece i mladih u području računalstva, robotike, 3d printanja, programiranja i ostalih područja djelovanja. Članovi udruge su mahom nastavnici stručnih predmeta iz područja računalstva s velikim iskustvom u projektnom radu. U suradnji s Hrvatskim robotičkim savezom i Srednjom školom Zvane Črnje Rovinj, Pozitron organizira razne STEM radionice za srednjoškolce. U planu je i organizacija radionica za sve uzraste, od vrtića do srednje škole te za umirovljenike, u suradnji s udrugom Sonda, Zajednicom Talijana Vižinada te Općinom Vižinada i ostalim subjektima. Lani su polaznici robotičkih radionica Centra Pozitron predstavljali Hrvatsku na svjetskom prvenstvu iz robotike FIRST Global Challenge 2021 kao Team Croatia te su u suradnji s ekipom iz Australije osvojili treće mjesto u svojoj kategoriji.
Opremanje učionice za robotiku u Buzetu
S ciljem da se dogodine omogući, osim samog natjecanja, što većem broju učenika STEM obrazovanje kroz izvannastavnu aktivnost, u Buzetu se početkom listopada pokreće kampanja prikupljanja sredstava buzetske ekipe "Mecha Pingvini" znakovitog imena "BUZET - reSTART siSTEMa" koja će biti usmjerena na poduzetnike, ali i sve sugrađane i šire, putem "crowdfunding" platforme www.gogetfunding.com, kako bi se prikupila sredstva potrebna za opremanje učionice za robotiku u Osnovnoj školi "Vazmoslav Gržalja" Buzet.