ZADAJU VELIKE PROBLEME MJEŠTANIMA

DIVLJE SVINJE STVARAJU OGROMNU ŠTETU U OPRTALJSKOM KRAJU: Uništavaju sve što im se nađe na putu. Najvećem proizvođaču istarskog češnjaka razrovale su dva hektara netom posađenog nasada

Došlo je do toga da su se divlje svinje namnožile i toliko su gladne da će pojesti što im se nađe na putu. Ne možemo se obraniti, to je predator koji nema prirodnog neprijatelja. Uvijek je bilo divljači i uvijek će je biti, na žalost u zadnje dvije godine, a posebice ove, postalo je nemoguće, kazao je Dario Antonac kojemu divlje svinje razrovale dvije parcele s 510 kilograma češnjaka koji je posadio prije petnaest dana

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO
(Snimila Gordana Čalić Šverko)

(Snimila Gordana Čalić Šverko)


Najvećem proizvođaču istarskog crvenog i roza češnjaka Dariu Antoncu iz malog sela Kaligarići kod Oprtlja mrak je pao na oči kad je vidio da su mu divlje svinje razrovale dvije parcele, ukupno dva hektara s 510 kilograma češnjaka, posađenog na lokaciji Armanija prije petnaest dana. Šteta je, kaže, totalna.

Prijavio ju je Lovačkom društvu "Vepar" Oprtalj i procijenjena je na oko 40.000 kuna, kolika je otprilike vrijednost sjemenskog češnjaka, gnojiva i insekticida. U to nije uračunato vrijeme utrošeno u sadnju, niti izgubljena dobit, pa je šteta zapravo puno veća jer minimalan prinos na tim površinama bio bi dvije i pol tone češnjaka za koji se po kilogramu može dobiti 60 kuna.

- Divlje svinje u roku od šest, sedam dana nakon sadnje, u šest navrata razbile su električnog pastira, šest puta sam ga krpao. Ne jedu češnjak, ali sve izruju i unište. Idu na gnojivo. Do sada je električni pastir dobro služilo svrsi, ovo je prva godina da su ga probile.

Lovačko društvo po zahtjevu daje repelente i električne pastire. Repelenti ne djeluju, a sada niti pastiri. Došlo je do toga da su se divlje svinje namnožile i toliko su gladne da će pojesti što im se nađe na putu. Ne možemo se obraniti, to je predator koji nema prirodnog neprijatelja. Uvijek je bilo divljači i uvijek će je biti, na žalost u zadnje dvije godine, a posebice ove, postalo je nemoguće. Jedna stvar je sigurno ta da u ovom dijelu oprtaljske općine živi jako malo stanovnika, malo ih se bavi poljoprivredom, a te životinje moraju jesti. Svi koji imaju štetu prozivaju lovce, ali lovci nisu krivi, oni su amateri i lov je njihov hobi, ali tu je lovoovlaštenik, lovačko društvo i lovački savez.

Apeliram ne samo na lovačko društvo, nego više na lovački savez, da se dopusti veći odstrel divljih svinja, ali i da se u lovište unosi više hrane za divljač, kaže Dario Antonac.

Antonac je najveći proizvođač istarskog crvenog i roza češnjaka, dobio je deklaraciju, a ima i markicu s oznakom IQ i veliku potporu županijskog odjela. Čak se želio, sada više ne zna hoće li, kandidirati za sjemenskog proizvođača.

U sezoni kakva je bila ovogodišnja, jedna od najboljih, proizvede pet tona češnjaka, od toga 1,4 tona sadnog materijala, ostalo sve proda. Češnjak se dobro prodaje i postiže realno dobru cijenu, međutim nastavili li se ovako sa štetama od divljih svinja razmišlja da li da se i dalje bavi time.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter