ROVINJ

Dajana Medić, nova ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa: Ono što Rovinju treba, a nemamo, jest POMOĆ U KUĆI STARIJIM, BOLESNIM I USAMLJENIM OSOBAMA

| Autor: Nina ORLOVIĆ RADIĆ
Dajana Medić (Nina ORLOVIĆ RADIĆ)

Dajana Medić (Nina ORLOVIĆ RADIĆ)


Želja mi je i proširiti mrežu volontera, ali i "natjerati" sugrađane da uvide smisao volontiranja. Riječ je o radu koji nema cijene, ali to ne znači da zato što je besplatan, mora biti i neprimjetan. Dakle, željela bih poraditi i na vidljivosti volontera, kaže Medić

Od početka godine ravnateljsku dužnost u Gradskom društvu Crvenog križa Rovinj preuzela je Dajana Medić, diplomirana politologinja i volonterka od malih nogu. Medić, naime, nije nepoznato lice svojim sugrađanima pa će je se mnogi sjetiti i kao osnovnoškolku koja je, sudjelujući u Akcijama solidarnosti, obilazila domove i kuće Rovinjaca, prodajući novčane bonove Crvenog križa.

I kasnije, kao srednjoškolka i zagrebačka studentica slobodno je vrijeme kratila volontirajući i pomažući pa danas sa životnom potvrdom i iskustvom može tvrditi kako joj je volontiranje stubokom izmijenilo pogled na svijet, a život, kako veli, obogatilo, upotpunilo i učinilo kvalitetnijim. Povratkom u rodni grad, vraća se na mjesto odakle je i sve počelo - Gradsko društvo Crvenog križa gdje 2015. godine postaje voditeljica mladeži i volontera.

Tri iznimna projekta

Iza nje su tri iznimna projekta koja je ponudila svojim mladim sugrađanima i koja su zaživjela.

- Nakon što sam kroz projekte međunarodne suradnje uspostavila kontakte i sama prošla edukativne tečajeve vezane za teme koje, po mom mišljenju, najviše tište ili bi se trebale ticati naše mlade, ali i ostale sugrađane, Crveni križ Rovinj ponudio je i pokrenuo tečajeve koji se tiču prevencije i zaštite mladih od trgovine ljudima. U suradnji s MUP-om, od 2016. godine, radimo i na projektima koji se tiču prevencije nasilja na društvenim mrežama, a godinu dana kasnije u sklopu istog projekta provodimo i anketu među tristotinjak učenika šestih razreda osnovne škole o tome koliko vremena provode na društvenim mrežama i što im one, bilo pozitivno ili negativno, nude, prisjetila se Dajana Medić i dodala da je trenutno najangažiranija u Odboru za pripremu edukacijskih materijala vezanih za klimatske promjene.

- Posljednje dvije godine upravo klimatskim promjenama posvetili smo pažnju na način kakav taj globalni problem i zaslužuje. U suradnji s Klubom podvodnih aktivnosti radimo na edukaciji, ali i na konkretnim akcijama kao što su čišćenje podmorja i sadnja drveća, objašnjava nam Medić.

Projekt gerontodomaćice

Govoreći o planovima i daljnjem radu Gradskog društva na čijem je sada čelu, Medić se osvrnula na ideju, odnosno plan i projekt zapošljavanja gerontodomaćica.

- Ono što nemamo u Rovinju jest pomoć u kući starijim, bolesnim i usamljenim osobama. Takav način pomoći našim sugrađanima iz dana u dan sve je izraženiji jer potrebe za skrbi i njegom, a nerijetko samo i za lijepim riječima i druženjem, postoje. Smatram, da bi osiguravanjem gerontodomaćica uvelike pomogli našim starijim i bolesnim sugrađanima, pa je to i jedan od najvažnijih projekata za koji ću se zalagati kroz osmišljavanje i pripremu, osiguravanje sredstava i pronalaženja partnera, odnosno uspostavu veza između starijih, bolesnih usamljenih te žena koje su spremne raditi kao gerontodomaćice. Ponavljam, takav vid pomoći u kući kojeg nema, ne samo Rovinj, već i susjedne općine Bale i Kanfanar, jednostavno je nužan, smatra Medić navodeći kako je jednočlanih, staračkih i ruralnih obitelji sve više, poglavito izvan gradskih i oku vidljivih centara.

- Uz ovaj projekt, želja mi je proširiti mrežu volontera, ali i "natjerati" sugrađane da uvide smisao volontiranja. Riječ je o radu koji nema cijene, ali to ne znači da zato što je "besplatan" mora biti i neprimjetan. Dakle, željela bih poraditi i na vidljivosti volontera na način da se i drugi ljudi, na način koji to mogu i koliko to žele, posvete drugom ljudskom biću. U bližnjoj budućnosti plan nam je organizirati tečajeve za spasioce na moru i to za kategoriju juniora, što znači da bi na tečaju, koji bi trajao devet sati, učenici osmih razreda osnove škole dobili diplomu juniora - spasioca na moru. Očekujem da prvi tečajevi krenu do lipnja ove godine, veli nam Dajana Medić.

Darivanje krvi

Govoreći o dobrovoljnom darivanju krvi, akciji koju mnogi vežu za jedinu aktivnost Crvenog križa, Medić smatra da se i na tom polju mora učiniti više. Jer, kako se čini, besplatno je darivanje sve manje popularno, a potreba za krvlju sve češća i više izražena.

- Razloga za konstantnim opadanjem darivatelja krvi ima više: od sveopće društvene klime, preko manjka adekvatnog prostora za organizirano darivanje do (ne)dobivanja slobodnog dana/sata od strane poslodavaca za ispunjavanjem ovog humanog čina. Također, valja uzeti u obzir da je način života takav da su pojedinci sve sebičniji i da imaju sve manje vremena za svijet izvan svojih okvira. S druge strane, sve češće se zaboravlja da krv nema alternative i da se svi mi jednom možemo naći u situaciji   da nam ta, još uvijek nezamjenjiva tekućina, zatreba. Na toj jednostavnoj činjenici treba se graditi humanitarna politika, odnosno iznaći način da se što veći broj ljudi angažirano posveti dobrovoljnom darivanju krvi, kaže na kraju nova ravnateljica Crvenog križa Rovinj.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter






}