Halo, Glas Istre

CRNI PETAK JAČI OD KORONE "Gdje su tu zdrava pamet, Stožer, sanitarna inspekcija, inspekcija rada? Koga je briga za živote "malenih"?

| Autor: Duška PALIBRK
Ilustracija (foto: Damjan Tadic / CROPIX)

Ilustracija (foto: Damjan Tadic / CROPIX)


Pod naslovom "Crni tjedan i crna korona" jedna prodavačica iz Pule, zaposlena u velikoj prodavaonici pod krovom velikog tržnog centra, pismeno nam se požalila na "nehumane uvjete rada u ovo teško vrijeme kada broj zaraženih koronavirusom stalno raste". 

- U susjednim zemljama trgovački centri rade skraćeno te su zatvoreni tijekom vikenda, a kod nas mjere protiv širenja Covida ne vrijede jer je dobit važnija od zdravlja djelatnika i kupaca. Konkretno, radim u trgovini u sklopu jednog tržnog centra u Puli, gdje od četvrtka, 19. studenog, djelatnici rade duplu smjenu od 9 ujutro do 9 navečer, 12 sati nose maskicu na licu i borave u prostoru koji se nalazi u podrumu i nema prozora pa ni mogućnosti prozračivanja. Crni petak i Crni tjedan su jači od korone. Jači su od zdravlja i dostojanstva radnika. Gdje su tu zdrava pamet, stožer, sanitarna inspekcija, inspekcija rada? Koga je briga za živote "malenih", piše nam Estella.

Upravo jučer tržišna inspekcija Državnog inspektorata javlja da pojačano nadziru posebne oblike prodaje pod nazivom "Black friday" ili "Crni petak". Međutim, ova se inspekcija ne bavi uvjetima u kojima rade trgovci ni radničkim pravima, već pravima potrošača da ne budu zakinuti u ovakvim akcijama sniženja cijena. Inspektori rada teško da će sami zalaziti u trgovine, jer ih u cijeloj zemlji ima na kapaljku. Stožer se, pak, bavi globalnom situacijom i pojedinačni slučajevi teško dopiru do njih. Zato smo upitali u Sindikatu Istre, Kvarnera i Dalmacije kome da se trgovci obrate za pomoć, evo kada ih primoravaju da zbog raznih akcija rade i duplu šihtu, posebno u sadašnjim okolnostima pandemije.

- U trgovačkoj djelatnosti izuzetno je niska sindikalna organiziranost i to je velik problem. Čim nisu sindikalno organizirani, radnici se ne mogu ni obraniti od takvih poslodavaca kojima je u interesu samo profit, a ne zdravlje i sigurnost radnika. Ljudi su puni straha, da se niti sindikalno ne organiziraju, ali moraju shvatiti da ako ne budu imali bar malo hrabrosti, da će se loši poslodavci još gore ponašati prema njima. Još u ovom momentu mi je čak i malo razumljivo, jer je potreba za radnom snagom u ovo doba korone mala, međutim, što je značilo prije godinu dana jednom trgovcu da dopušta da ga poslodavac izrabljuje. Takav posao je mogao raditi bilo gdje. Nažalost, radnici se obrate za pomoć sindikatu tek kada se njima nešto desi, kada dobiju otkaz, a tada je najčešće kasno, kaže Marina Cvitić, predsjednica SIKD-a.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter