Iz tri vanjska otvora u unutrašnjost crkve dopire igra svjetla. Pravi dragulj crkve su sačuvane tranzene s prikazom Golgote, likovima Majke Božje, sv. Petra, sv. Ivana Krstitelja i Evanđelista. Ova crkva se sada koristi kao likovna galerija
Uz župnu crkvu sv. Eufemije, koja dominira gradskom panoramom, u Rovinju i njegovoj okolini svojedobno se nalazilo 57 crkvi i kapela. Neke od njih uništilo je vrijeme, neke su nastradale u ratu, dok su ostale sačuvane, a u nekima se povremeno, najčešće za blagdana svetaca kojima su posvećene, održavaju mise.
Od gradskih crkava osobito je vrijedna ona posvećena Presvetom Trojstvu, na Trgu na lokvi kraj autobusnog kolodvora. Crkva neobičnog, šesterokutnog oblika najočuvaniji je romanički spomenik u Rovinju. Iz tri vanjska otvora u unutrašnjost crkve dopire igra svjetla. Pravi dragulj crkve su sačuvane tranzene s prikazom Golgote, likovima Majke Božje, sv. Petra, sv. Ivana Krstitelja i Evanđelista. Ova crkva se sada koristi kao likovna galerija.
Sv. Franjo i muzejska zbirka
Nakon sv. Eufemije najveća je crkva sv. Franje. Počela se graditi 1702. sa franjevačkim samostanom, dovršena je 1710., a posvećena je tek 1750., kada je dovršen i samostanski kompleks. Prostrana i velika crkva je 1882. dobila i orgulje. Glavni oltar posvećen je sv. Franji Asiškom, a dva druga sv. Petru iz Alcantare i Raspeću Isusovom. Pred ulazom je veliki kameni križ, postavljen za održavanja misija još 1801. godine.
Samostan i crkva su imali svoje uspone i padove, a jedno vrijeme, krajem 19. stoljeća, tu su se mladi redovnici školovali i spremali za odlazak u misije. Uz 300-tu obljetnicu u samostanu je uređena muzejska zbirka. Tu se mogu vidjeti vrijedna raritetna izdanja knjiga. Vrijedna su i brojna umjetnička djela, među njima ikona Majke Božje u tehnici ulja na drvu iz 12. stoljeća i mramorni kip sv. Jeronima iz 17. stoljeća.
Vrijedna je i stara crkva Majke Božje od Milosti uz Ulicu Carducci, kojom se dolazi do mora. Nije poznata godina njena gradnje, ali se prema natpisu može zaključiti da je 1584. preuređena. Kasnije je obnavljana i nadograđivana. Na oltaru je sačuvana čudotvorna slika Majke Božje s Djetetom, naslikana na drvu. Uz oltar su kipovi sv. Josipa i sv. Ane. Ovu su crkvu kao zavjetnu posebno štovali pomorci, pa je u Zavičajnom muzeju sačuvano puno poklonjenih slika.
Među visokim kućama, sa dva ulaza, iz Ulice Silvana Chiurca i Ulice Vladimira Švalbe, nalazi se visoka i prostrana crkva Oratorij Gospe od sedam Žalosti, koju Rovinjci nazivaju Oratorio. Nastala je 1733. na mjestu kapele izgrađene 1482. uz prihvatilište za bolesnike i siromašne. Na vrhu Švalbine ulice je crkva Gospa od zdravlja, podignuta 1779. godine, sa kopijom slike iz istoimene crkve u Veneciji.
Crkve kao galerije
U istoimenoj ulici uz more, na južnom dijelu povijesne jezgre, nalazi se malena crkva iz 14. stoljeća sv. Križa. U neposrednoj blizini te crkvice na obalu je izvučen sarkofag s tijelom sv. Eufemije, o čemu govori natpis na stupu podno crkvice, koji je podignut na stijeni uz more. Ova crkva služi kao likovna galerija. Kao izlagački prostor za organizaciju izložbi Rovinjskog art programa služi i crkva sv. Tome, u Bregovitoj ulici, kojom se stiže do crkve sv. Eufemije. Isprva mala crkva je proširena 1724. godine, kada je nadsvođen i ulazni prostor.
Na završetku Grisije, prije dolaska na plato na kojem je izgrađena crkva sv. Eufemije, nalazi se crkva sv. Josipa, koja također služi kao galerija. Ova je crkva izgrađena 1673. i ima velik drveni oltar s pozlatama i oltarnom slikom s likovima Majke Božje Bezgrešne, sv. Josipa, sv. Eufemije i sv. Brigite. Još jedna crkva, sv. Benedikta, na malom trgu uz Vrata na obali, koristi se kao galerija. Slična je namjena i crkve sv. Karla na pola trgovačke ulice Carera. U susjednoj Ulici Vladimira Gortana nalazi se crkva sv. Martina. Spominje se već u 16. stoljeću, kada je njome upravljao bratovština zemljoradnika. U blizini je i crkva sv. Nikole, kojom su upravljali mornari iz svoje rovinjske bratovštine.
Sv. Eufemija i u uvali Saline
Uz cestu prema groblju cijelo se područje naziva Končeta prema istoimenoj crkvici iz romaničkog doba. Crkvom sa lopicom većom od same crkvene zgrade je upravljala bratovštine Majke Božje Bezgrešnog Začeća. Sjevernije od Rovinja kraj uvale Saline nalazi se crkva sv. Eufemije, koja je s vremenom ostala bez krova, ali je svake godine istražuju arheolozi. Iako je izgrađena u 12. stoljeću, nosi ime po rovinjskoj zaštitnici, čije su tijelo Đenovežani vratili Rovinju 1410. godine, uplovivši po nevremenu u uvalu Saline.
Nedaleko od ove nalazi se crkva sv. Kristofora. Izgrađena još u 11. stoljeću ova je crkva dobro očuvana. Zahvaljujući konzervatorima, sačuvani su i ostaci crkve sv. Tome, na sjevernom području Rovinja. Riječ je o najstarijoj rovinjskoj crkvi, izgrađenoj u 6. stoljeću u obliku križa sa tri izbočene apside.
Sjeveroistočno od Rovinja, u istoimenom polju nalazi se crkva sv. Ciprijana. Na istočnoj strani Rovinja, uz cestu prema Balama, nalazi se crkve sv. Brigite, koju je 1621. podigla istoimena bratovštine. U Sarižolu, pet kilometara od grada, nalazi se jednobrodna malena bazilika s polukružnom apsidom, građena u 12. stoljeću.
Sv. Damjan i papa Aleksandar III
Oko Rovinja se mogu vidjeti i crkve koje su ostale bez krova. U istoimenom polju prema Rovinjskom Selu nalazi se crkva sv. Cecilije iz 10. stoljeća, po konstrukciji slična onoj sv. Kristofora. Kod rta Gustinje su ostaci romaničke crkvice sv. Damjana, u kojoj je prema predaji misu služio papa Aleksandar III 1177. godine, kada je iz Zadra putovao u Veneciju. U obližnjim Polarima ostaci su gotičke crkve sv. Ivana i Pavla iz 14. stoljeća. U podnožju brda Montero, sjeverno od Rovinja, nalazi se ruševna crkva ranogotičkog stila akvilejskog mučenika sv. Prota iz 13. stoljeća.
Na Crvenom otoku sačuvana je crkva sv. Andrije, izgrađena u sklopu benediktinskog samostana iz 6. stoljeća. Od samostana na obližnjem otoku sv. Ivan ostali su tek zvonik i dva zida. Od samostana na otoku sv. Katarina, nasuprot povijesnoj jezgri, danas nema materijalnih ostataka, iako su sačuvane razglednice na kojima dominiraju te sakralne građevine.