labin

ČLANOVI LABINSKOG DRUŠTVA J. B. TITO PRISUSTVOVALI KOMEMORACIJI U SELU LIPA

| Autor: Branko Biočić
Nazočni na komemoraciji u Lipi

Nazočni na komemoraciji u Lipi


Prije 78 godina u jednom danu ubijeno 269 mještana sela Lipa

Dana 30. travnja članovi Društva Josip Broz Tito Labinštine, cijeli jedan autobus, prisustvovali su komemoraciji nastradalim stanovnicima sela Lipa i pritom položili cvijeće na spomenik poginulima. Događaj se zbio prije 78 godina. Tog 30. travnja 1944.godine je jedinica nacista uz jedan broj fašista koji su im se priključili nakon kapitulacije Italije, oko 16 sati upala u selo.

Ulazili su u kuće, pljačkali i ubijali stanovnike. S obzirom da su u selo došli sa namjerom da ga potpuno unište i da pobiju sve mještane, a vidjeli su da im to ide sporo, naredili su ljudima da svi izađu iz kuća i postroje se u selu. Među mještanima se pojavila sitna nada da neće proći kao ovi koje su nacisti dotad ubili, već da će ih možda odvesti u neki od logora koji su postojali u NDH.

ghfh

Spomen - obilježje u selu Lipa

Međutim kad su svi izašli, nacisti su ima naredili da idu do kraja sela gdje su ih zatvorili u jednu kuću i zaključali. Nada da će tu ostati zaključani dok ih ne povedu dalje, se brzo izjalovila jer su zločinci počeli pucati po toj kući i bacati bombe. Vjerojatno su vidjeli da im to nije dovoljno efikasno, pa su kuću polili benzinom i zapalili.

Najveći dio od 269 mještana poginulih tog popodneva je bio živ spaljen u toj kući. Među njima je bilo 96-tero djece, a najmlađa curica je imala 6 mjeseci. Nakon toga je potpuno spaljeno čitavo selo, a slijedećeg dana i leševi koji su ostali od prvih strijeljanja. Prema zaključcima Ujedinjenih nacija, Lipa i po jedno selo u Češkoj i Francuskoj su proglašena za 3 mjesta koja su potpuno uništena u 2. svjetskom ratu.

Komemoraciji su prisustvovali predstavnici Primorsko goranske županije, lokalnih gradova i općina, udruga antifašista Primorsko Goranske i Istarske županije, predstavnici Društava Josip Broz Tito iz Istarske županije, antifašisti iz Slovenije i Italije.

Bilo je prisutno nekoliko stotina mještana i gostiju. Nakon polaganja 30-tak vijenaca i ikebana, održao se kulturno umjetnički program uz prigodne govore predstavnika lokalnih zajednica i udruga.

U govorima su istaknuta mišljenja da se ovakve komemoracije i sjećanja moraju i dalje odvijati tim prije što smo sve više svjedoci negativnih pojava u našem društvu gdje se negiraju sve žrtve 2.svjetskog rata u Hrvatskoj a partizane na čelu sa drugom Titom, koji su stvorili Hrvatsku u granicama kakvim je sada, se proglašava zločincima.

Svojim neodlučnim stavom toj negativnoj pojavi doprinose i organi vlasti na svim nivoima. Iz tog razloga je potrebno prenositi istinu, posebno mlađim generacijama koje nisu dovoljno upoznate sa činjenicama koje su se dešavale posebno tokom 2.svjetskog rata i poslijeratnog razvoja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter