veselko gabričević
Nakon odluke Silvana Hrelje da se više ne namjerava kandidirati za tu funkciju, HSU će početkom prosinca dobiti novog predsjednika stranke. Točnije već za prvi dan prosinca zakazani su unutarstranački izbori na kojima će se za tu dužnost nadmetati trojica kandidata - Tomislav Žagar, Nikola Capar i Veselko Gabričević.
Predizborno vrijeme uobičajeno je razdoblje koje kandidati mogu iskoristiti za obilazak terena i predstavljanje članstvu. S tim ciljem u Istru je ovoga tjedna stigao i jedan od trojice kandidata, umirovljeni general HV-a Veselko Gabričević, no svoj naum nije uspio ostvariti jer su ga, kako kaže, u županijskoj organizaciji stranke dočekala „zatvorena vrata“.
- Rekli su mi da nema potrebe za tim, jer su u županijskoj organizaciji već donijeli odluku za kojeg će kandidata njihovi predstavnici glasati na izborima. Priznajem da sam malo iznenađen i razočaran jer u Istri imam puno nekadašnjih suboraca s ličkog ratišta i prijatelja. Oni me poznaju i vjerujem da bi podržali moju kandidaturu. No, što je tu je, idemo dalje. Vjerujem da mogu pobijediti na izborima, a onda će biti dovoljno vremena i za druženje s njima“, govoreći o tome kako mu je plan za predizborni obilazak Istre „pao u vodu“, pojašnjava Gabričević.
Ovaj umirovljeni general za snažniji angažman u politici odlučio se nakon doista impresivne vojne i ratničke karijere. Legendarni zapovjednik obrane Dubrovnika sa svojom je 163. Dubrovačkom brigadom te dvije gardijske brigade izvršio deblokadu grada i vodio ratne operacije kojima je oslobođen jug Hrvatske. No, to je bio samo jedan od ratnih angažmana generala Gabričević je prije opsade Dubrovnika ustrojio i bio prvi zapovjednik 126. sinjske brigade HV-a, vodio je borbene operacije na ličkom ratištu, te nakon rata, kao zapovjednik Hrvatskog vojnog učilišta, ustrojio Ratnu školu u kojoj se danas sukladno NATO standardima školuju časnici brojnih savezničkih zemalja. Veselko Gabričević do kraja vojne karijere radio je u Glavnoj inspekciji, a potom i u Zapovjedništvu za obuku hrvatske kopnene vojske, gdje je bio angažiran na usklađivanju ustroja sukladno NATO standardima. Kada je i taj posao dovršio, otišao je u mirovinu, te se iz Zagreba vratio u Trilj.
General Gabričević za vrijeme ratnih zbivanja s prvim predsjednikom dr. Franjom Tuđmanom
- Nakon umirovljenja jedno vrijeme sam stvarno mirovao, ali nezadovoljstvo procesima koji se događaju i smjerom u kojem ide ova zemlja nagnalo me je da se ponovno društveno aktiviram. Moji suborci mogu vam potvrditi da sam tijekom rata uvijek bio na strani "malih ljudi", a s tim ciljem ušao sam i u politiku i pristupio HSU-u. Zašto HSU? Pa upravo iz tog razloga što mislim da radom u toj stranci mogu pomoći onima koji su u ovom trenutku među najugroženijima u našem društvu, a to su umirovljenici. Od 1,2 milijuna umirovljenika koliko nas danas ima u Republici Hrvatskoj preko 70 posto prima mirovinu koja je manja od prosječne i koja iznosi 2.570 kuna. Radi se o ljudima od kojih velika većina živi na granici ili u zoni siromaštva. Vjerujem da se njima mora i može pomoći i da je jedan od načina i kroz politički angažman u Hrvatskoj stranci umirovljenika. Međutim tim ljudima ne može se pomoći ako HSU nije uz vlast, bez obzira kojeg je ta vlast predznaka. Rekao bih čak ovako. HSU mora biti interesna stranka i mi se radi svog članstva ne smijemo čvrsto vezivati ni uz jednu ideologiju. Umirovljenici nemaju vremena čekati četiri godine u oporbi jer oni nestaju. Da bi politički mogli njihove ciljeve ostvarivati HSU mora uvijek biti uz vlast, kaže Gabričević. Dodaje da je u zadnje četiri godine HSU strašno izgubio na rejtingu zahvaljujući predsjedniku stranke Silvanu Hrelji koji se izrazito vezao uz SDP.
- Nekad smo u Saboru imali vlastiti Klub, a nakon zadnjih izbora spali smo na jednog saborskog zastupnika. Pokušao sam ga upozoriti da snažno vezivanje uz jednu koaliciju ne može donijeti ništa dobrog stranci, no on je bio uvjeren u suprotno i dogodilo se što se dogodilo. Kandidirao sam se za predsjednika s željom da stranku maknem s tog slijepog kolosijeka na kojem smo zaglavili, te da se HSU probudi i ponovno nešto znači na političkoj karti Hrvatske. Stranka je izgubila kontakt s udrugama, s Maticom umirovljenika Hrvatske i sa SUH-om, a oni su zapravo naša najveća biračka baza. Usitnjavanjem smo izgubili svu snagu kojom bi u političkim procesima mogli utjecati na položaj umirovljeničke populacije. Moj je cilj da se i udruge i umirovljeničke stranke kojih je trenutno 14 ujedine u jednu cjelinu i da na taj način glas umirovljenika ponovno postane respektabilna snaga na hrvatskoj političkoj sceni, poručuje umirovljeni general Veselko Gabričević.
Političko djelovanje HSU-a, smatra general Gabričević, ne bi se smjelo vezivati ni uz lijeve, ni uz desne ideologije, već bi zbog životne dobi populacije koju predstavlja trebalo biti vođeno pragmatizmom. Taj pragmatizam u ovom trenutku nalaže podršku HDZ-u i Vladi Andreja Plenkovića, odnosno, kako kaže, dobrim i pravim potezima koje je ta vlada spremna povući. Da zagovaranje potpore vladajućoj stranci ne znači automatski i odricanje od prava na vlastiti stav o nekim krivim potezima ili pojedinim društvenim anomalijama Gabričević je pokazao kada je lani, govoreći na komemoraciji za strijeljane borce Prvog splitskog partizanskog odreda u Ruduši kod Sinja, otvoreno osudio "Za dom spremni" kao nedvosmisleno ustaški pozdrav, te usput žestoko prozvao tadašnju predsjednicu i aktualnog premijera što i oni nisu učinili isto. Umirovljeni general je na toj komemoraciji govorio da potpredsjednik udruge VEDRA, jedine braniteljske udruge u Hrvatskoj koja otvoreno spaja vrijednosti i tekovine NOB-a i Domovinskog rata.