SUSTAV NAVODNJAVANJA u PETROVIJi

BOLJI DANI ZA ISTARSKE SELJAKE: Novim sustavom navodnjavanja do nižih cijena vode za usjeve

(D. MEMEDOVIĆ)

(D. MEMEDOVIĆ)


Izgradnjom tog sustava, prema svim izračunima, cijena korištenja vode iz vodovoda, u odnosu na današnje cijene, znatno smanjile pa bi nova po litri iznosila oko osam lipa, dok iz studije izvodljivosti proizlazi da bi se fiksna cijena za korištenje sustava ili upravljanje sustavom kretala oko 800 kuna po hektaru na godišnjoj razini

Poljoprivredni proizvođači Umaštine na javnoj raspravi prilikom prezentiranja županijskog projekta Sustava javnog navodnjavanja te predugovora o korištenju sustava za područje Petrovije i bliže okolice, izrazili su svoju najveću dvojbu i bojaznost priključivanju na sustav. I to zbog neizvjesne izgradnje nove tvornice Podravka – Povrće. Jer riječ je, pretežito, o uzgajivačima industrijske rajčice na obuhvatu predviđenom za izgradnju sustava navodnjavanja.

Investicija teška 81 milijun kuna

Sustav javne odvodnje u Petroviji, kao sastavni dio plana navodnjavanja Istre, predstavili su resorni županijski pročelnik Ezio Pinzan i Ivana Mihalić Fabris viša stručna suradnica za vodoprivredu iz Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodoprivredu Istarske Županije te izrađivači projekta. Za taj projekt već je izrađena studija utjecaja na okoliš, elaborat zaštite okoliša, te je ishođeno rješenje Ministarstva zaštite okoliša kao i pravomoćna lokacijska dozvola. Dok je trenutno u izradi projektna dokumentacija za građevinske dozvole, a potom slijedi apliciranje za dobivanje sredstava iz Europskog fonda. Kad se u ulozi nositelja projekta pojavljuje Županija, projekt se u 100 postotnom iznosu financira sredstvima iz EU.

- Bez vas i bez vašeg interesa za ovaj iznimno složeni zahvat na području Istre, nikada ga ne bi uspjeli realizirati. Ne smatrate li da bi vam sustav mogao donijeti brojne benefite ili koristi u daljnjem povećanju i razvoju kvalitete proizvodnje onda je sav ovaj naš trud neisplativ, naglasio je u uvodnom slovu Pinzan.

Cijena vode osam lipa po litri

Upoznao je prisutne da se cjelokupnim zahvatom na prostoru Istre planiraju navodnjavati poljoprivredne površine na kojima se planiraju uzgajati ratarske kulture (ozima pšenica, lucerna i kukuruz), industrijska kultura (uljana repica), povrtlarske kulture (rajčica, kupus) i višegodišnje drvenaste kulture (maslina, vinova loza i breskva). U sklopu projekta već je tako izgrađen i koristi se sustav odvodnje, navodnjavanja na poljoprivrednom obuhvatu u Valturi čijom primjenom se prate nedostaci i prednosti korištenja sustava. Projekt u Valturi stajao je 70 milijuna kuna.

Po spremnosti za korištenje, odnosno izgradnju je sustav na Poreštini težak 73,5 milijuna kuna, a nakon javne prezentacije u Umagu slijedi predstavljanje zahvata u Ćepić polju i riječnim dolinama Mirne te Raše koji je procijenjen na 50 milijuna kuna, nabrojao je Pinzan. Predmetnim sustavom navodnjavanja ili pilot projektom u Petroviji planirano je cjelogodišnje navodnjavanje na 513 ha poljoprivrednih površina, a sam SN podrazumijeva izgradnju niza hidrotehničkih objekata

Pomidoraji su međutim skeptični zbog odgađanja izgradnje nove tvornice Podravke

Jedini preduvjet za izgradnju SN Petrovija je potvrda pristupa sustavu potpisom predugovora, a broj krajnjih korisnika mora biti veći od 70 posto. Stoga su na kućne adrese poslani predugovori o izgradnji i korištenju sustava. Izgradnjom SN-a, prema svim izračunima, cijena korištenja vode iz vodovoda, u odnosu na današnje cijene, znatno smanjile pa bi nova po litri iznosila oko osam lipa, dok iz studije izvodljivosti proizlazi da bi se fiksna cijena za korištenje sustava ili upravljanje sustavom kretala oko 800 kuna po hektaru na godišnjoj razini.

Ugovori o zakupu zemlje su konzumirani

Prisutni su sa zanimanjem slušali o fazama građenja prvog pilot projekta na području Petrovije. Nakon svega što su čuli nije bilo dvojbi i većih primjedbi na buduće visine cijena i samo tehničko funkcioniranje sustava, kao i nesagledivu potrebu izgradnje istog, ali pojavila su se kontradiktorana pitanja u odnosu na rok korištenja SN iz predugovora i rokove iz ugovora sa lokalnom zajednicom, a tiču se davanja zemlje u zakup jer trenutni su ugovori o zakupu konzumirani.

Naime, jedan uvjet iz predugovora SN predviđa da poljoprivrednici moraju iskazati interes za korištenjem sustava najmanje pet godina po izgradnji, a njihov je položaj što se tiče zakupa zemlje još nejasan. Otvorenu bojazan izrazili su i oko izmještaja i izgradnje novog pogona tvornice Podravka čija se Uprava već godinama ne izjašnjava gdje namjeravaju graditi novi objekt, a svi proizvođači rajčice na poljima u Petroviji su kooperanti Podravke pa su zbunjeni kakva ih sudbina očekuje s nastavkom proizvodnje rajčice.

Kamen spoticanja

Svake godine odgađaju početak izgradnje čime su kooperanti pomalo ucijenjeni jer, uložili su ogromna sredstva u opremu i razvoj proizvodnje na poljima rajčica, dok su otkupne cijene sve niže i neizvjesnost raste, pa je sve to glavni „kamen spoticanja“ glede nastavka proizvodnje i navodnjavanja tih poljoprivrednih kultura u Petroviji, pojasnio je predsjednik Mjesnog odbora Petrovija Nadio Krt. Apelirao je na poljoprivrednike da potpišu predugovore jer u krajnjem slučaju postoje i druge poljoprivredne i povrtlarske kulture koje mogu proizvesti ovisno o potrebama na tržištu.

Predviđena zaobilaznica

Mihalić se suglasila s izjavom Krta poručivši da je budućnost u proizvodnji domaće, autohtone i zdrave hrane pri čemu im je obrazložila da potisivanje predugovora nije obvezujuće već ono u ovom trenutku ima svrhu pratećeg dokumenta kojim se u EU potvrđuje potreba i interes za izgradnju SN IŽ. Zaključno je dogovoreno da će se potpisivanje predugovora odraditi u što kraćem roku, kroz nekoliko mjeseci. Prilikom diskusije utvrđen je zanimljiv moment u kojem je konstatirano da je izostalo upozorenje Grada Umaga prema izrađivaču SN-a da je na većem dijelu obuhvata gdje je predviđena izgradnja infrastrukture sustava navodnjavanja u planu PPUG Umag već predviđena izgradnja zaobilazane prometnice. (Sanja BOSNIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter