Alida Perkov, Jessica Acquavita i Tamara Kiršić (snimio Milivoj MIJOŠEK)
"Osnovni razlog zbog kojeg se danas okupljamo je prije svega taj da ukažemo da naše žene trebaju više nego ikad postati vidljive u našem društvu. Podržavanjem ženskog poduzetništva, osobito mikro i malog poduzetništva koje je prisutno u 99 posto slučajeva, gradimo našu malu zajednicu", kazala je u pulskom Circolu dr. sc. Alida Perkov, predsjednica Kluba poslovnih žena BPW Pula ususret današnjem Međunarodnom danu žena i obilježavanju 21. obljetnice rada Kluba.
Tom je prilikom prikazan kratak promotivni film u kojem sudjeluje 30-ak poduzetnica i članica ove asocijacije, a koji je premijerno prikazan lanjskog studenog. To je, naglasila je Perkov, najveće dostignuće Kluba u 2021. godini.
Pričajući o dugogodišnjem uspjehu pulskog BPW-a, Perkov ističe da su za to zaslužni timski rad, sloga, uzajamnost, solidarnost te međusobna podrška i pomoć.
- Unutar naše udruge koja broji oko dvjesto članica i počasnih članica, uzajamno nastojimo najprije konzumirati sve proizvode i usluge koje naše žene nude. Veliki trgovački centri s međunarodnim proizvodima svakako predstavljaju oštru i nemilosrdnu konkurenciju, a ako ne dozvolimo i ne omogućimo da naše male poduzetnice i poslovne žene koje nude svoju robu i usluge ostvare svoj dohodak, gubimo značajan segment na tržištu poduzetništva. Podsjetimo, trećina mikro i malih poduzetnika čine žene, a jednaka je situacija i s obrtništvom, poentirala je Perkov.
Osvrnula se i na ratna zbivanja u Ukrajini i kazala da Udruga pruža pomoć putem humanitarnih institucija: "Posebno smo solidarne s našim hrabrim kolegicama iz Ukrajine i našim klubom BPW Černihiv koji nas svakodnevno izvješćuje o situaciji na terenu".
Prema njenim riječima, potrebno je više investirati u socijalnu infrastrukturu koja podrazumijeva cjelodnevno zbrinjavanje djece u vrtićima i bolesnih roditelja, djedova i baka. Naime, u slučaju bolesti žena najčešće napušta svoj posao i posvećuje se brizi o svom roditelju ili djetetu, veli. Kao pozitivnu promjenu koja je nastupila nedavno, izdvojila je rad od kuće.
Jessica Acquavita, zamjenica istarskog župana, iskazala je zadovoljstvo zastupljenošću žena u administraciji Istarske županije.
- Od 14 upravnih odjela, devet vode žene. U Skupštini imamo lijep broj vijećnica, s time da su potpredsjednica i predsjednica žene. No, razne studije su pokazale da još uvijek postoji i puno predrasuda prema ravnopravnosti spolova, stoga se mora dosta raditi na tome i globalno, ali moramo krenuti i lokalno, od nas. Istarska županija podržava ovakva druženja i BPW, konstatirala je Acquavita.
Jelena Vitasović, članica poslovnog kluba žena BPW Pula, TV i radio novinarka, ukazala je na nedovoljnu zastupljenost žena u medijima, u poduzetništvu, gospodarstvu i politici.
- Agencija za elektroničke medije prije nekoliko dana održala je okrugli stol, uz našu zastupnicu u Europskom parlamentu Sunčanu Glavak, a tema je bila vidljivost žena u medijima. Ispalo je da su u našim najvećim medijskim kućama i na nacionalnim televizijama žene u informativnom programu zastupljene s nekih 30 posto. Ako ne vidite dobre primjere i uspješne žene te njihova dostignuća u svakodnevnom životu, vi niti nemate uzor niti priliku poželjeti biti takva osoba. Žene uglavnom govore o socijali, zdravstvu i obrazovanju, što su izuzetno važne teme. Ipak, kada su neke gospodarske, političke i poduzetničke teme i rasprave, onda u središnjim informativnim emisijama, koje su najgledanije, uglavnom govore muškarci, napomenula je Vitasović.
Tamara Kiršić iz Istarske razvojne agencije (IDA) koja je dugogodišnji partner Udruge, ukazala je na to da je Agencija provela više od 1.600 poduzetničkih projekata realiziranih uz pomoć gotovo milijardu kuna kreditnih sredstava. Nešto više od 35 posto otpalo je na žene poduzetnice. Kroz poduzetničke inkubatore prošlo je 90 poduzetnika početnika, a među njima su više od 50 posto činile žene, otkrila je Kiršić.