BPW Pula
U okviru Globalnog tjedna poduzetništva Ujedinjene Nacije proglasile su Svjetski dan poduzetnica 19. studenoga kako bi se skrenula pozornost na specifičnosti ženskog poduzetništva i na izazove s kojima se susreću poduzetnice.
Istra je među vodećim Županijama s poslovnim subjektima u ženskom vlasništvu, zajedno s Gradom Zagrebom i Splitsko-dalmatinskom županijom. BPW Pula u zadnjih 20 godine promiče i potiče aktivnu ulogu žena u poduzetništvu i surađuje s lokalnim institucijama vodeći računa o specifičnostima ženskog poduzetništva i potpori koju ono treba. Poslovno informiranje, educiranje i lobiranje su njene osnovne smjernice, vrlo često u suradnji s jedinicama lokalne i područne samouprave. U 20 godina BPW je održao 240 sastanaka, s 9.600 kumulativno nazočnih poduzetnica, saznajemo od predsjednice dr.sc. Alide Perkov.
Ostvareni su kontakti s poduzetnicama od Finske i Irske, preko srednje Europe do Italije, Grčke i Turske. Organizirana se četiri međunarodna foruma u Puli s oko 1.000 uzvanica iz Hrvatske i inozemstva. Zadnji Forum u Puli, 3.listopada 2020., održan je u hibridnom obliku, kao kombinacija fizičkih susreta i virtualnih komunikacija. Ove pandemijske godine na Svjetski dan poduzetnica BPW Pula organizira on-line predstavljanje i poslovne susrete. U prvom planu su upravo mikro i male obrtnice, poduzetnice i poslovne žene. Svoje su virtualno sudjelovanje najavili partneri BPW Pula: predstavnici Istarske Županije, grada Pule, Obrtničke komore i Istarske razvojne agencije. Tako će tridesetak poduzetnica predstaviti svoje proizvode i usluge preko Zoom platforme. Ujedno se na web stranici www.bpw.hr nalazi web katalog istarskih poduzetnica s opisom proizvoda i usluga te kontakt podacima na hrvatskom, talijanskom i engleskom jeziku.
Snimka Zoom poslovnih susreta bit će dostupna na web stranicama BPW Pula.
Za žene je specifično da u poduzetništvo kreću zbog potrebe za popunjavanjem kućnog proračuna, ili zbog gubitka radnog mjesta, ili kao nasljeđe, a sve češće i zbog poduzetničkog nerva, s ciljem da se dobra poduzetnička ideja realizira na tržištu. Poduzetnice su najviše zastupljene u stručnim, znanstvenim i tehničkim djelatnostima (pravne i računovodstvene djelatnosti, upravljačke djelatnosti i savjetovanje u vezi s upravljanjem, promidžba i istraživanje tržišta), trgovini na veliko i malo, ostalim uslužnim djelatnostima, djelatnostima smještaja i pripreme i usluživanja hrane. Za poslovne subjekte u ženskom vlasništvu je specifično to što puno sporije rastu i duže ostaju u mikro segmentu. To je prvenstveno zbog balansiranja privatnog i poslovnog života. Veća fleksibilnost je često i razlog pokretanja vlastitog biznisa i žene se onda nađu u začaranom krugu. Brinu se za obitelj i istovremeno rade na razvoju biznisa. Na današnji dan valja istaknuti neke statističke podatke. Raste udio veleposlanica, od 3 posto u 2000. na 31,7 posto u 2019., a ujedno dužnosnici i visoki državni i javni službenici bilježe porast udjela žena s 20 na 27 posto. Prema zadnjim podacima udio neto plaća žena u plaćama muškaraca je 87 posto: žene imaju prosječnu plaću 5.716 kuna, a muškarci 6.164 kuna.