(Foto: Istarska županija)
Naš planet se suočava s velikim promjenama, nažalost negativnim, a sve su one posljedica čovjeka. Svijest o nužnosti hitnih promjena je globalno prisutna, ali s riječi treba preći na djela i to čim prije. Svoj doprinos želi i mora dati i Istarska županija, kojoj je dugoročno održivi razvoj prioritet i u tom smislu važnu ulogu imaju projekti i programi koje provode županijski Upravni odjel za održivi razvoj i Javna ustanova Natura Histrica.
Upravni odjel za održivi razvoj Istarske županije trenutno provodi dva europska projekta usmjerena na zaštitu prirodnih vrijednosti Istarske županije - projekt WASTEREDUCE, usmjeren na zaštićena i Natura 2000 morska područja te projekt transPlant kojim Istarska županija želi zaštititi ugrožene biljne vrste i njihova staništa na Ćićariji, našem najvrjednijem prirodnom području.
(Foto: Istarska županija)
Projekt WASTEREDUCE, koji se provodi u okviru Programa Interreg Italija – Hrvatska 2021.-2027., počeo je u veljači 2024. i traje do kraja srpnja 2026. godine. Okuplja osam javnih i privatnih partnera iz Italije i Hrvatske koji svojim znanjem, iskustvom i prijenosom znanja djeluju u borbi protiv onečišćenja, odnosno s ciljem smanjenja utjecaja otpada na okoliš zaštićenih i Natura 2000 područja te, posredno, s ciljem očuvanja njihovih ekosustava.
Vodeći partner projekta je Institut za poljoprivredu i turizam Poreč, a hrvatski partneri su Istarska županija, Javna ustanova Natura Histrica i Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce iz Splita. Partneri iz Italije su Sveučilište u Trstu, višekomunalno poduzeće ETRA, Regionalna agencija za prevenciju i zaštitu okoliša Veneto te ETIFOR - konzultantska tvrtka Sveučilišta u Padovi na području usluga ekosustava. Ukupna vrijednost projekta je 1.657.742,23 eura, a budžet Istarske županije je 208.380 eura.
(Foto: Istarska županija)
Pitanje morskog otpada i njegovog utjecaja na zdravlje ljudi i ekosustava općenito, tema je u kojoj postoje još puno nepoznanica. Rješavanju tog problema u Natura 2000 područjima Istarske županije projektom planira se pristupiti nizom aktivnosti usmjerenih na osvješćivanje šire i dijela stručne javnosti o samom problemu, ali i provođenjem konkretnih akcija kojima će se inovativnim pristupom direktno pozitivno utjecati na problem mikro i makro otpada na izabranim mikro lokacijama.
U sklopu projekta u Puli je organiziran Eko gastro event »Plastika u moru« čiji su sudionici bili učenici četvrtih razreda iz četiriju osnovnih škola, Kaštanjer, Centar, Vidikovac i Monte Zaro. Održano je interaktivno predavanje biologinja iz Aquariuma Pula, Tamare Sović Čalić i Nikoline Premate, koje su na jednostavan način objasnile kako plastika dospijeva u more, koje sve vrste plastike postoje i kakve prijetnje one predstavljaju za morski svijet. Istaknule su važnu ulogu morskih beskralješnjaka u morskom ekosustavu te provjerile znanje školaraca o morskim namirnicama koje već poznaju te ih se potaknulo da razmisle o novim namirnicama iz mora koje imaju manji CO2 otisak u usporedbi s uzgojenim kopnenim namirnicama.
(Foto: Istarska županija)
Nakon predavanja učenici su se uputili do edukacijske kuhinje u zgradi Gradske tržnice gdje su ih dočekali profesionalni kuhari Matija Horg i Mina Gavočanov s pripremljenim morskim obrocima prilagođenim upravo djeci. Nakon razgovora s kuharima o ribljoj prehrani i receptima, učenici su degustirali pripremljeni riblji specijalitet. Tijekom provedbe projekta u planu je organizacija još jednog Eko gastro eventa s ciljem poticanja lokalne javnosti na korištenje ribljih jela u svakodnevnoj prehrani.
Također, održana je radionica »Podizanje svijesti o problemima otpada u zaštićenim i Natura 2000 područjima« u Coworkingu Pula, a bila je namijenjena stručnoj javnosti i dionicima projekta. Održane su zanimljive prezentacije od strane stručnjaka na temu zaštite i prikupljanja otpada na morskim područjima.
(Foto: Istarska županija)
Istarska županija će provesti komunikacijsku kampanju projekta WASTEREDUCE s ciljem osvještavanja javnosti o značaju i razlozima zaštite Natura 2000 područja u moru i na obalnom prostoru, kao i o važnosti adekvatnog gospodarenja otpadom na kopnu i moru radi zaštite obalnih i morskih ekosustava. U planu je također nabava pametnih rješenja za prikupljanje i skladištenje otpada na zaštićenim područjima te osmišljavanje i postava izložbe na temu obalnih i morskih Natura 2000 područja, odnosno na temu problematike morskog otpada i općenito abiotskih i biotskih pritisaka, te klimatskih promjena na obalno područje i morski okoliš, uz izradu mobilne aplikacije za korištenje na izložbi.
Također, Istarska županija će provest Istraživanje o trenutnom stupnju uspješnosti pročišćavanja otpadnih voda koje se ispuštaju u more u odnosu na mikroplastiku te će izraditi Akcijski plan smanjenja otpada koji će olakšati provedbu adekvatnih mjera smanjenja otpada na projektnim pilot područjima s ciljem boljeg upravljanja otpadom.
(Foto: Istarska županija)
U EU projektu transPlant, odobrenom u okviru Programa Interreg Slovenija – Hrvatska 2021.-2027., Istarska županija sudjeluje s ciljem nastavka valorizacije i zaštite prirodnih i tradicijskih vrijednosti područja Ćićarije, u segmentu prirode najbogatijeg te gospodarski najslabije razvijenog područja Istarske županije. Također, provedbom komunikacijskih aktivnosti projekta cilj je informirati i educirati stručnu i širu javnost o specifičnostima projektnog područja s obje strane granice te o projektnim aktivnostima kojima se trajno žele zaštititi Natura 2000 biljne vrste i njihova staništa.
Cilj projekta transPlant je trajno poboljšati stanje i zaštitu N2000 vrsta i staništa na prekograničnom projektnom području kroz uvođenje modela zajedničkog planiranja i provođenja integrativne prekogranične zaštite koja kombinira aktivne mjere na trenutnim i zamjenskim lokacijama te u mreži banki sjemena. Projekt se temelji na saznanjima o biologiji vrsta i interakcijama s oprašivačima, promjenama u klimi i vegetaciji u budućnosti, a razvijena je na primjeru tri ciljne vrste projekta i u dijalogu s dionicima i korisnicima prostora.
(Foto: Istarska županija)
Vodeći partner projekta je Prirodoslovni muzej Rijeka, a uz Istarsku županiju partneri su Nacionalni park Risnjak, Općina Matulji, Znanstvenoistraživački centar Slovenske akademije znanosti i umjetnosti, Univerza na Primorskem, Park Škocjanske jame i Zavod Republike Slovenije za zaštitu prirode. Projekt je počeo 1. travnja 2024. godine te traje do 30. rujna 2026. godine. Ukupni proračun projekta je 1.657.929,44 eura, a udio Istarske županije je 229.400 eura.
Najvažnija projektna aktivnost Istarske županije je uređenje Interpretacijskog centra prirodne baštine na Ćićariji u muzejskom prostoru Znanstveno edukacijskog centra Speleo kuća u Vodicama. Prirodoslovni muzej Rijeka biti će zadužen za osmišljavanje koncepta Interpretacijskog centra, dok će Istarska županija opremiti novi centar u postojećem prezentacijskom prostoru u kojem se trenutno nalazi postav usmjeren na speleološke objekte Istre. Interpretacijski centar bit će opremljen suvremenom muzejskom opremom kojom će se posjetiteljima (učenici, studenti, lokalno stanovništvo, outdoor sportaši, turisti i drugi) predstaviti rezultate i aktivnosti provedene ovim projektom.
(Foto: Istarska županija)
Osim interpretacijskog centra u Vodicama, u planu projekta je izrada dva interpretacijska poligona prirodne baštine, i to u Značajnom krajobrazu Lisina na području Općine Matulji te u Parku Škocjanske jame na području Općine Ilirska Bistrica u Sloveniji.
Istarska županija i u ovom projektu je zadužena za provedbu komunikacijskih aktivnosti, a jedna od njih je osmišljavanje i organizacija dvije manifestacije »Festival košnje«, kojima će se promovirati tradicionalni načini gospodarenja travnjacima, tehnike ručne košnje i tradicijske kulture programskog područja. Manifestacija će biti organizirana na području Ćićarije i na području Parka Škocjanske jame.
(Foto: Istarska županija)
Nadalje, u planu je snimanje četiri kratka dokumentarna filma o provedbi projektnih aktivnosti, a to su »Što nam donosi budućnost«, film o projekcijama rasprostranjenosti ciljnih N2000 vrsta u budućnosti, te filmovi o Festivalu košnje, uspostavljenoj mreži banki sjemena te o interpretaciji prirodne baštine.
Također su planirane brojne radionice i stručne ekskurzije za stručnu i širu javnost s ciljem edukacije o specifičnostima zaštićenih staništa na prekograničnom projektnom području te biljnog svijeta na njemu.
(Foto: Istarska županija)
Natura Histrica je javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Istarske županije. Osnovna djelatnost ustanove je zaštita, održavanje i promicanje zaštićenih područja i drugih zaštićenih prirodnih vrijednosti na području Istarske županije u cilju zaštite i očuvanja izvornosti prirode, osiguravanja neometanog odvijanja prirodnih procesa i održivog korištenja prirodnih dobara te nadzor provođenja uvjeta i mjera zaštite prirode na području kojim upravlja. S ciljem osiguranja racionalnog i održivog korištenja prirodnih dobara Natura Histrica nadzire i način obavljanja dopuštenih gospodarskih djelatnosti u zaštićenim područjima.
Kao zasebna pravna osoba, Natura Histrica obavlja svoju djelatnost od 4. srpnja 1996. i prva je takva ustanova osnovana u Republici Hrvatskoj. Rad ustanove financira se iz sredstava županijskog proračuna osiguranih za tu namjenu, proračuna nekih gradova i općina, iz sredstava koje ustanova stekne obavljanjem vlastite djelatnosti te iz drugih zakonom predviđenih izvora.
*Sadržaj realiziran u suradnji s Istarskom županijom