NOVE ZAKONSKE ODREDBE

Rasprava na Skupštini Udruge privatnih iznajmljivača sjeverozapadne Istre: Tražimo transparentnija i pravednija rješenja

| Autor: Zvonimir Guzić
Privatni iznajmljivači čine 50 posto ukupnog smještajnog kapaciteta (Snimio Milivoj Mijošek)

Privatni iznajmljivači čine 50 posto ukupnog smještajnog kapaciteta (Snimio Milivoj Mijošek)


U sklopu godišnje skupštine Udruge privatnih iznajmljivača sjeverozapadne Istre koja se održala u sali Zajednice Talijana "Fulvio Tomizza" u Umagu, organiziran je i skup na kojem je o novim zakonskim odredbama vezanima za iznajmljivanje nekretnina govorio Vedran Tomić, predsjednik Udruge "Spasimo male obiteljske iznajmljivače" iz Rijeke.

U uvodnom dijelu predsjednica Udruge, koja okuplja iznajmljivače sa područja Bujštine, Dragica Lukin, podnijela je izvješće o radu za proteklu godinu.

Turbulentne promjene

Istaknuta je organizacija niza edukacijskih radionica i inicijativa sa temama za unapređenje turističke ponude, uz to s Pučkim otvorenim učilištem Umag u ponudi je bio i tečaj engleskog jezika koji zbog premalog interesa na kraju nije realiziran.

- Suočeni s turbulentnim promjenama u zakonima o iznajmljivanju, aktivno smo branili naše interese putem dopisa, sastanaka i medija. Kao članica Vijeća Turističke zajednice Umag, bila sam uključena u rasprave i odluke u zaštiti naših članova. U društvu se stvorila neugodna atmosfera prema iznajmljivačima, unatoč našem doprinosu u očuvanju i razvoju destinacije te održivom turizmu. Složili smo se da je jačanje Udruge, na čemu smo počeli aktivno raditi, ključno za ravnopravno djelovanje. Najveći fokus bio je na reakciji na novi zakon, koji smatramo nedorečenim i nedovoljno stručno izrađenim, s potrebom za boljom razradom, rekla je predsjednica Lukin.

(Snimio Zvonimir Guzić)Dragica Lukin (Snimio Zvonimir Guzić)

U kratkom financijskom izvješću doznali smo da je trenutno na računu udruge 5.620 eura od čega je 4.500 eura uplata Turističke zajednice za ovu godinu, dok je u prošloj godini potrošeno 5.764, a od članarina se zaradilo 1.120 eura.

U interaktivnoj raspravi sa članovima udruge i posljetiteljima dotaknuta je aktualna problematika malih iznajmljivača gdje je dominirala tema novog poreza na nekretnine, paušala i komunalne naknade. Prevladavalo je mišljenje da se mali iznajmljivači koji rade legalno i po zakonu dodatno oporezuju, dok se neprijavljivanje i ilegalno ljetovanje ne sankcionira u dovoljnoj mjeri. Bilo je riječi i o nemogućnosti pristupa određenim plažama za legalne goste, na što su iz udruge rekli da je, konkretno u slučaju plaže Kanegra, postignut sporazum s tamošnjim koncesionarom da svi gosti koji pokažu prijavu boravka mogu slobodno proći do mora. Dogovorena je i puno bolja komunikacija među članovima koji su se žalili na nedostatak informacija, što će nakon ove sjednice biti riješeno ažuriranjem baze podataka i preusmjeravanjem svih novosti na elektroničku poštu, za razliku od dosadašnje prakse i slanja podataka klasičnom poštom.

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

U točki razno, kratku prezentaciju iz sigurnosnih mjera iznio je predstavnik policije Vlatko Možar koji je apelirao na suradnju građana u situacijama kad dođe do kriminalnih radnji.

- Svi smo svjesni da su provale i kriminal prisutni u našoj zajednici, čiji opseg se povećava tijekom ljetne sezone. Postoje mjere koje možemo i sami poduzeti da posljedice pljačke ili broj samih provala svedemo na što manju mjeru. Jedna od prevencija je poslikati sve zlatnine ili serijske brojeve vrijednih tehničkih uređaja, jer na osnovu tih slika policija lakše dolazi do počinitelja i dokazuje da je kod njega pronađena ukradena roba, rekao je Možar, istaknuvši da i obična objava na društvenim mrežama gdje cijela obitelj informira javnost o višednevnom odlasku od kuće može navesti provalnika na akciju.

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

U najavi planiranih aktivnosti za ovu godinu Lukin je istaknula da će djelovanje trebati više usmjeriti prema institucijama koje su nosioci kreiranja politike turizma.

- Zbog toga ćemo i u ovoj godini nastaviti s pritiskom na mjerodavna tijela i biti više prisutni u javnim medijima, s ciljem donošenja transparentnijih i pravednijih rješenja za iznajmljivače. Bez obzira na pohvale i podršku koju smo dobili prlikom posjete Hrvatskom Saboru i Odboru za turizam, to se nažalost nije reflektiralo i na krajnje rezultate donesenih mjera, zato nećemo posustati s našim djelovanjem na svim mjerodavnim nivoima, rekla je Lukin.

Smanjenje paušalnog poreza

Povodom izrečenog na skupštinu je bio pozvan predsjednik riječke Udruge "Spasimo male obiteljske iznajmljivače" Vedran Tomić, koji je ukratko opisao aktivnosti svoje udruge koja djeluje na nacionalnom nivou i objasnio trenutnu situaciju oko malih iznajmljivača.

(Snimio Zvonimir Guzić)Vedran Tomić (Snimio Zvonimir Guzić)

- U početku okupljeni oko građanske inicijative koja je kasnije prerasla u udrugu, u studenom smo organizirali prvi prosvjed koji je u Zagreb privukao mnogo ljudi iz cijele Hrvatske. Nakon toga smo imali razgovore u ministarstvu turizma i jedino što smo uspjeli postići bilo je smanjenje minimalnog paušalnog poreza s predloženih 150 eura, na sadašnjih 100 eura, te da domaćini koji žive u kući koju kratkoročno iznajmljuju ne moraju plaćati porez na nekretnine što je po prvotnoj verziji zakona bilo predviđeno. Trenutno stanje oko iznajmljivanja će se u budućnosti sigurno mijenjati tako da će se sve kuće koje budu imale više jedinica, odnosno one etažirane, voditi kao zgrade, a u zgradama ne može postojati jedan domaćin za cijeli objekt. To sve vodi k tomu da će oslobođeni poreza biti samo oni domaćini koji će u kući imati maksimalno dva apartmana, koja nisu etažirana, rekao je Tomić, inače odvjetnik po struci, te dodao da su porezne reforme koje po mjeri stranog kapitala protiv kojih će se oni kao udruga nastaviti boriti. Istaknuo je i podatak da privatni iznajmljivači čine 50 posto ukupnog smještajnog kapaciteta koji iznosi 600.000 jedinica, što je brojka koju se mora respektirati.

- Želimo se povezati s lokalnim udrugama i izvršiti pritisak na Vladu, sve ove mjere su antisocijalne i udarit će na one sa manjim prihodima i to s ciljem da ih se potpuno eliminira iz posla, rekao je Tomić.

Na kraju sjednice dvije udruge su potpisale sporazum o suradnji na osnovu kojeg će zajedno nastupati prema institucijama koje odlučuju o turističkoj politici.

Priznanje za Dragicu Lukin

Predsjednici Udruge privatnih iznajmljivača sjeverozapadne Istre, umaškoj slastičarki Dragici Lukin, prije nekoliko dana stiglo je veliko priznanje u obliku imenovanja u Svjetski odbor za obrazovanje i akademiju u sklopu međunarodne kuharske asocijacije Worldchefs. Time je postala dijelom globalne mreže stručnjaka koji sudjeluju u kreiranju obrazovnih standarda u kulinarstvu.

Ovo priznanje potvrđuje njezin status vrhunske stručnjakinje u području slastičarstva, ali i važnu ulogu koju Hrvatska, a posebno Istra i Umag, imaju na međunarodnoj gastronomskoj sceni. Dragica Lukin inače je i predsjednica Hrvatskog saveza slastičara, a njezin bogati profesionalni život obilježen je brojnim nagradama i priznanjima.

Worldchefs je međunarodna organizacija osnovana još 1928. godine na pariškoj Sorboni i danas okuplja više od 150 udruga kuhara iz cijelog svijeta. Njihovi članovi aktivno sudjeluju u kreiranju smjernica za profesionalni razvoj kuhara, kroz obrazovanje, treninge i velika kulinarska natjecanja kao što su Bocuse d’Or i Global Chefs Challenge.

Članstvo u svjetskim odborima Worldchefsa smatra se iznimnim profesionalnim postignućem i potvrdom stručnosti, jer članovi tih tijela utječu na razvoj i budućnost kulinarstva na globalnoj razini.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter