prva ovogodišnja sjednica

Novigradsko vijeće odredilo paušal po krevetu i porez na nekretnine. Evo koliko iznose

| Autor: Zvonimir Guzić
(Arhiva Glasa Istre)

(Arhiva Glasa Istre)


Na prvoj ovogodišnjoj sjednici Gradskog vijeća Grada Novigrada donesena je odluka o visini paušalnog poreza za djelatnosti iznajmljivanja i smještaja u turizmu koja će iznositi, zakonom propisanih, minimalnih 100 eura godišnje za sve vrste smještaja na cijelom području Grada Novigrada, dok će lokalni porez po četvornom metru korisne površine iznositi 6,25 eura.

Dio poreza ide Županiji

Kako je rekla pročelnica Marija Kantura, odluku o visini iznosa paušalnog poreza predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave donosi sukladno kategoriji u koju je jedinica lokalne samouprave razvrstana prema indeksu turističke razvijenosti. Navela je i da Grad Novigrad spada u prvu kategoriju za koju paušal iznosi u rasponu od minimalnih 100 do maksimalnih 300 eura po ležaju, a oni su se odlučili za zakonom propisan minimalan iznos.

Zakon kaže i da su jedinice lokalne samouprave dužne uvesti porez na nekretnine koji se plaća na godišnjoj razini. Raspon u kojem su lokalne vlasti ovlaštene propisati visinu tog poreza iznosi od 0,60 do 8 eura, a prihod od poreza na nekretnine dijeli se između jedinice lokalne samouprave (Grad 80 posto) i jedinice regionalne samouprave (Županija 20 posto).

- Radi se o porezu koji je i do sada bio u primjeni, samo pod nazivom "porez na kuće za odmor", a sada je uveden pod pojmom, "porez na nekretnine" tako da smo prijašnji iznos od 5 eura povisili na 6,25 eura s tim da se povećanje od 1,25 eura odnosi na onih 20 posto koji pripadaju Županiji, rekla je Kantura.

U otvorenoj raspravi koja je uslijedila nezavisni vijećnik Mato Gavrić je predložio da Grad Novigrad sufinancira dio paušala malim iznajmljivačima s obzirom da je došlo do stopostotnog povećanja u odnosu na prošlogodišnjih 50 eura koliko su iznosila davanja za jedan ležaj.

- Država na sve načine pokušava uništiti nas male iznajmljivače pogodujući velikim korporacijama i velikim hotelskim lancima, rekao je Gavrić i naveo kao dobar primjer Mali Lošinj koji sufinancira svoje iznajmljivače sa 45 posto ukupnog iznosa te je još dodao i da taj udio pomoći može biti od 10 do 15 posto.

Gradonačelnik Anteo Milos je odgovorio da je sada kasno za takve prijedloge s obzirom da se uskoro, zbog izbora, raspušta Gradsko vijeće, a trebalo bi oko svega provesti javno savjetovanje i napraviti dodatne analize. S druge strane je predložio da se ostvarena veća dobit od paušalnog iznosa može preusmjeriti u neke socijalne ili obrazovne programe od kojih će koristi imati cijela lokalna zajednica.

Neodrživi državni nameti

Vijećnik Andrea Zankola iz IDS-a je istaknuo da se radi o svega par stotina eura paušala koji se mogu zaraditi za dva dana iznajmljivanja i da su puno veći problem porezi koje država neprestano nameće privrednicima. Još jedna vijećnica vladajuće garniture, Ilari Miani Dežić istaknula je da može razumjeti revolt zbog povećanja nameta jer su umirovljenici među većinom malih iznajmljivača koji su do apartmana došli svojim radom i trudom i koji im trenutno služe da nekako prežive godinu jer bi, s obzirom na male mirovine, bez te dodatne zarade bili na gradskoj socijalnoj skrbi.

Kod ostalih točaka najviše vremena je potrošeno na prošlogodišnja izvješća i ovogodišnje prijedloge programa ravnatelja javnih gradskih ustanova - Muzeja Lapidarium, Gradske knjižnice, Centra za manifestacije i kulturu, te civilne zaštite. Nakon obrazloženja pročelnika Alena Luka, Vijeće je prihvatilo sporazum o sufinanciranju kreditne obveze na 10 godina kod Zagrebačke banke za izgradnju i opremanje nove zgrade Dnevnog centra za rehabilitaciju Veruda Pula.

Cijela investicija teška je šest milijuna eura, a financirat će je s 30 posto Grad Pula, 30 posto Istarska županija, te sa 40 posto ostali gradovi i općine kao osnivači među kojima je i Grad Novigrad s udjelom od 1,43 posto ili 92.134,23 eura.

Gotov Veliki trg i Strada Kontesa

U svom tradicionalnom izvješću između dviju sjednica Gradskog vijeća, gradonačelnik Milos je nabrojio niz investicija i projekata koji su u tijeku ili pri kraju realizacije. Tako smo doznali da će radovi na Velikom trgu biti završeni kroz nešto više od mjesec dana, dok će cijela starogradska jezgra biti gotova do kraja ove godine s tim da će tijekom turističke sezone radovi biti obustavljeni.

Do Uskrsa bi trebala biti gotova i Strada Kontesa, a za desetak dana i rekonstrukcija zgrade dječjeg vrtića s čime će kapacitet biti povećan za 32 nova mjesta. Uz obnovu šetnice na Rivareli i nekoliko gradskih ulica, radi se i na instalaciji ultra brzog interneta u naselju Šaini. Završen je i natječaj za kupnju dvanaest stanova po modelu subvencionirane stanogradnje (SUS) te je potpisan ugovor s IKB-om o poslovnoj suradnji za posebnu kreditnu liniju za kupce SUS stanova.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter