(Snimio Merlo de Graia)
Poduzetnički duh s kojim mnoge osobe krenu u poslovne vode, s vremenom nailazi na razna iskušenja i prepreke, tako da samo oni najuporniji i najvještiji opstaju na zahtjevnom ekonomskom tržištu.
Da bi olakšali rad i razmjenjivali poslovna iskustva, obrtnici su osnivali svoja udruženja koja se bave njihovom tekućom problematikom i pomažu im pri raznim poslovnim izazovima. Tako su se i obrtnici s područja Bujštine daleke 1968. godine organizirali, i u Radničkom domu u Bujama, sjedištu tadašnjeg kotara, osnovali Udruženja zanatlija, ugostitelja i prijevoznika koje početkom 1993. godine mijenja naziv u Udruženje obrtnika Bujštine.
(Snimio Merlo de Graia)
Danas udruženje broji 1.365 obrtnika podijeljenih u devet cehova i predstavlja treće udruženje po broju članova u Istri, sa stalnom tendencijom rasta članstva.
- To je pokazatelj da je obrtništvo vrlo prilagodljiv dio gospodarstva, koji je ujedno i generator razvoja lokalne zajednice. U našem smo udruženju uvijek bili otvoreni za svaki oblik suradnje s lokalnom samoupravom i s našim članstvom kojem kroz servisne usluge nudimo razne edukacije, organiziramo seminare i ostale aktivnosti bitne za njihov rad i napredak. Iako živimo u izazovnim ekonomskim vremenima s mnogo prepreka, snaći ćemo se kao što smo i mnogo puta do sada.
Zahvalni svim našim članovima, a posebno umirovljenicima koji su otišli, ali isto tako ostavili neizbrisiv trag u našoj zajednici. Posebno smo ponosni na dugogodišnje članove koji su svojom kvalitetom, ustrajnošću i znanjem postali primjer mlađim generacijama kako se može biti uspješan poduzetnik, rekao je Merim Šabanović, predsjednik Udruženja obrtnika Bujštine.
Slijedi priča o obrtnicima jubilarcima sa područja Bujštine koji su gotovo cijeli svoj radni vijek proveli u svojoj obrtničkoj djelatnosti odolijevajući izazovu vremena i promjeni zakona, otvorivši obrt u jednoj državi (Jugoslaviji), a nastavljajući raditi i živjeti u drugoj (Hrvatskoj) ne mijenjajući adresu boravka.
Priznanje UOB-a za gotovo pola stoljeća obrtništva, točnije 45 godina uspješnog poslovanja dobili su tako Alfredo Sinković i Silvio Simonović. Ugostiteljski obrt "K ribaru" u Novigradu, Sinković je s majkom Emom preuzeo od Vladimira Božića daleke 1979. godine. Uz ukusnu hranu i marende, mnogi objekt pamte i kao mjesto dobre zabave gdje se uz glazbu znalo i zaplesati.
Pored ugostiteljstva, Alfredo se "za svoju dušu" bavi slikanjem, izradom stvari od drveta, svira usnu harmoniku, a velika strast su mu motocikli tako da je prije četvrt stoljeća u njegovom "K ribaru" osnovan i Moto klub "Indians MC". Kao treći član generacije ugostiteljski obrt nasljeđuje Alfredova kćerka Lara koja tako nastavlja dugogodišnju obiteljsku tradiciju.
(Snimio Merlo de Graia)
Još jedan jubilarac sa 45-godišnjom obrtničkim stažom dolazi iz Novigrada. Silvio Simonović, vlasnik obrta za Morski ribolov "Ribon", ribarstvom se počeo baviti još 1964. godine, u vremenu kada je to bio jedan od glavnih izvora egzistencije lokalnom stanovništvu.
Najprije je dvije godine bio zaposlen u Mirni Rovinj, kasnije deset godina u Delamarisu u Izoli, sve dok se 1979. godine nije odlučio osamostaliti otvorivši ribolovni obrt "Ribon". Krenuo je sam sa "svićom", ostima dugim sedam metara i barkom na vesla. Bila su to interesantna vremena i neprocjenjiv doživljaj za pasioniranog ribara poput Silvija iza kojeg je 60 godina života na moru bez kojeg ne može i u osmom desetljeću života. Obrt "Ribon" danas vodi njegov sin Sebastjan.
Marija Černeka, vlasnica ugostiteljskog obrta "Kornarija" iza sebe ima 40 godina poduzetničkog iskustva. Prvi ugostiteljski objekt sa suprugom Frankom otvorila je u sklopu Doma kulture u Marušićima, da bi se 2002. godine preselili u Grožnjan gdje i danas drže restoran Pintur u neposrednoj blizini kultnog Belvedera.
Mnogobrojni svjetski umjetnici bili su gosti Marijine kuhinje kojoj je osnova domaća autohtona hrana spravljena na tradicionalan način. Terasa restorana Pintur bio je i svojevrstan ured legendarnog jazz glazbenika Boška Petrovića koji je za vrijeme festivala bio stalni gost omiljenog restorana. Marija i Franko i nakon 40 godina s istim žarom i entuzijazmom uživaju u svom poslu.
Za kategoriju obrtnika 35-godišnjaka priznanja su dobili ribar Darko Krota iz Umaga i Đurđica Beletić vlasnica Obrta za ugostiteljstvo, maslinarstvo i uljarstvo "Torci 18".
Darko Krota je dugo odolijevao zovu prirode i radio posao kovinotokara u Tvornici cementa Umag, dok krajem 1989. godine nije otvorio obrt za morski ribolov pod svojim imenom. Iako nije bio ribarske struke posjedovao je određeno iskustvo od ribarenja na barci sa ocem.
Prvo što je naučio nakon otvaranja obrta bilo je šivanje mreža. Godinama je bio član sportskog ribolovnog društva Umag, te je pomagao kao barkaiol članovima i vodstvu udruge prilikom održavanja raznih natjecanja u udičarenju, a kao mlad bavio se i jedrenjem. Premda je još uvijek aktivan na moru, u posao je polako ušao i njegov sin koji bi trebao nastaviti obrtničku obiteljsku tradiciju.
Tranquilino Beletić i supruga Đurđica su 1989. godine uz restoran u Novigradu otvorili i prvi privatni pansion u Istri naziva "Torci 18". Tijekom ratnog razdoblja od turizma se živjelo skromno s nestabilnim prihodima, pa je obitelj Beletić odlučila iskoristiti raspoložive resurse u vidu vlastitog maslinika i 2000. godine pokrenuti uljaru "Al Torcio" u novigradskom naselju Strada Contessa.
Osim svjetskih priznanja za kvalitetu maslinovog ulja, Beletići su pioniri u Hrvatskoj po proizvodnji ekstra djevičanskog maslinovog ulja najviše kvalitete. Svoju ljubav prema poslu Tranquilino, doajen novigradskog i istarskog ugostiteljstva i maslinarstva, prenio je na ostatak svoje obitelj, tako da nakon njegove smrti uz suprugu Đurđicu obiteljsku tradiciju nastavljaju i sinovi Karmino i Kristijan.
Bilo je to pet poticajnih priča o tradiciji, obitelji i poslu kojem su pojedinci posvetili cijeli svoj život dajući primjer mlađim generacijama da se trud i rad u vlastitom aranžmanu također isplati.
- Obrtništvo je oduvijek bilo temelj razvoja naših zajednica i gospodarstva. Kroz stoljeća, naši obrtnici su oblikovali identitet ovog kraja, čuvajući tradiciju, ali i stvarajući nove vrijednosti koje su prepoznate diljem regije. Udruženje obrtnika Bujštine već više od pet i pol desetljeća aktivno doprinosi tom razvoju, pružajući podršku svim obrtnicima na ovom području, rekao je predsjednik Šabanović.