ISTARSKA OBRTNIČKA KOMORA

Sada je vrijeme kada moramo razmišljati o zdravlju, ali i DONOSITI KONKRETNE ODLUKE ZA OČUVANJE GOSPODARSTVA

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO
Obrtnike treba uključiti i u budući gospodarski stožer (Milivoj MIJOŠEK)

Obrtnike treba uključiti i u budući gospodarski stožer (Milivoj MIJOŠEK)


Predlaže se Istarskoj županiji da se osiguraju bespovratna namjenska sredstva za pomoć obrtima u teškoćama, da ih se oslobodi od plaćanja koncesija i da se hitno osnuje gospodarski stožer koji će se sastojati od predstavnika gospodarskih asocijacija i pročelnika nadležnih upravnih odjela županije

"Istarska Obrtnička komora ima 7.950 članova, što uz članove njihove obitelji, i radnike daje realnu sliku gospodarskog potencijala obrtništva u Istarskoj županiji koje u ovim uvjetima ne može preživjeti, ali uz pravovremenu i pravu pomoć, moglo bi, ne samo preživjeti, već i doprinijeti općem oporavku gospodarstva", ističe predsjednik županijske Obrtničke komore Robert Momić te dodaje da su nakon prezentacije prvih mjera za oporavak gospodarstva, razmotrili utjecaj pandemije koronavirusa na obrtništvo te predlažu nastavak napora za ublažavanje štetnih posljedica koje ona izaziva.

Nezadovoljni prvim mjerama

Iako je trajanje krize i stvarne razmjere posljedica koje će izazvati teško predvidjeti, već do sada je očito da se prelama na obrtnicima koji u vrijeme ograničenja svoga rada i zamrlog tržišta nemaju mogućnost ostvarivanja dohotka od kojeg žive oni, njihove obitelji i njihovi radnici s obiteljima.

- Odlučili smo se na neki način ponovo zatražiti pomoć jer obrtnici nisu zadovoljni s prvim ponuđenim mjerama. Veliki se dio, naime, odnosi na odgodu ili 50-postotno sniženje obveza. Ako znamo da je Istra prva pogođena "restrikcijama" zbog pandemije korona virusa, da su neke aktivnosti definitivno potpuno stale 15. ožujka, a veliki dio već 10. ožujka, pa i nekoliko dan ranije kada se počeo osjećati pad u prometu, te da obrtnici i gospodarstvenici čine veći dio BDP-a kako na razini Hrvatske tako i Istarske županije, onda je logično da od Vlade, Istarske županije, gradova i općina očekujemo pomoć. Sada je vrijeme kada moramo razmišljati o zdravlju, ali isto je tako vrijeme kada moramo donositi konkretne odluke za očuvanje gospodarstva. Drugim riječima, pokazali smo da se zajednički znamo boriti za zdravlje pa pozivamo da se isto tako zajednički počnemo boriti za gospodarsko preživljavanje. Postojećoj situaciji u skorije se vrijeme ne nazire kraj pa je tim više upravo sada trenutak da se donesu konkretne mjere za spas obrtništva, odnosno gospodarstva u cjelini, upozorava Momić.

Uvažavajući napore Vlade i pozitivne prve najavljene mjere pomoći gospodarstvu, istarska obrtnička asocijacija očekuje nastavak mjera te traži i predlaže Istarskoj županiji da se osiguraju bespovratna namjenska sredstva za pomoć obrtima u teškoćama, da ih se oslobodi od plaćanja koncesija. Prijedlog je da se pri određivanju ovih i budućih mjera uključi predsjednika Obrtničke komore, odnosno hitno osnuje gospodarski stožer koji će se sastojati od predstavnika gospodarskih asocijacija i pročelnika nadležnih upravnih odjela županije.

Oslobađanje od prireza i poreza

Od istarskih gradova i općina ne očekuje se odgoda, već oslobađanje prireza porezu na dohodak, oslobađanje od poreza na potrošnju. Ne očekuje se smanjivanje, već oslobađanje od plaćanja zakupnine za sve poslovne prostore i javne površine u vlasništvu jedinica lokalnih samouprava. Ne traži se odgoda računa, već se predlaže oslobađanje od plaćanja komunalne naknade, naknade za uređenje voda, od plaćanja koncesijskog odobrenja na pomorskom dobru. Obrtnici smatraju da rješenje nije niti obročno beskamatno plaćanje, već oslobađanje plaćanja komunalnog doprinosa, plaćanja odvoza smeća, plaćanja spomeničke rente. Prijedlog je osigurati bespovratna namjenska sredstva za pomoć obrtima u teškoćama.

Osim Županiji, istarskim gradovima i općinama, istarsko obrtništvo istovremeno se, putem Hrvatske obrtničke komore, s prijedlozima obratilo i Vladi. Poruka je ista. Ne traži se odgoda, već oslobađanje, otpis svih odgođenih javnih davanja. Oslobađanje, odnosno otpis zakupa poslovnog prostora kao i javnih površina u vrijeme u kojem se ne koriste. Za obrtnike kojima je ograničen rad, a imaju u zakupu tuđe privatne poslovne prostore, prijedlog je osigurati bespovratnu pomoć za plaćanje zakupnine. Prijedlog je da se omogući oslobađanje od svih ostalih troškova poslovanja posebno u vrijeme kada obrt ne radi, primjerice plaćanje članarine turističkoj zajednici, naknada za uređenje voda, naknada za zaštitu voda, HRT pristojbe i drugo.

Predlaže se ubrzati isplatu svih potpora do 15. travnja. Osigurati bespovratna namjenska sredstva za pomoć obrtima u teškoćama. Dogovoriti s bankama moratorij, odnosno obustavu plaćanja glavnice i kamata na kredite za vrijeme krize. Ukinuti ograničenja za korištenje mjere za očuvanje radnih mjesta na način da se njihovo korištenje omogući i novijim obrtima i obrtima otvorenim uz mjere samozapošljavanja, uz moratorij mjere samozapošljavanja, i sezonskim obrtima. Osloboditi obveze plaćanja pristojbi za prijavu privremene obustave i ponovnog početka obavljanja djelatnosti. Pri određivanju ovih i budućih mjera potrebno je uključiti i predsjednika Hrvatske obrtničke komore, odnosno hitno osnovati gospodarski stožer koji će se sastojati od predstavnika gospodarskih asocijacija i ministara vezanih uz gospodarski resor.

Povećanje potrošnje lokalnih namirnica

"Vjerujem da će sve što se dešava resetirati društvene i moralne vrijednosti i da će to otvoriti oči i pogled da mi kao jedna najaktivnija županija moramo u svim segmentima osigurati samoodrživost gospodarstva. Tu mislim, prije svega, na poljoprivredu, koju prvenstveno treba jačati, a trgovačke kuće obvezati na kupovinu poljoprivrednih proizvoda od domaćih proizvođača, obrtnika, OPG-ovaca, vinara, uljara… Segment ribarstva također je ugrožen, kao i svi drugi, tako da se svi projekti koji promoviraju povećanje potrošnje lokalnih namirnica moraju ozbiljno uzeti u obzir", izjavio je Momić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter