(Snimio Zvonimir Guzić)
Svečanom sjednicom u zgradi Zajednice Talijana u Brtonigli obilježena je jubilarna 25. godišnjica od osnutka Društva gljivara Boletus Bujština. Mnogobrojni članovi i gosti među kojima su bili i predstavnici raznih prijateljskih društava iz Istre, Slovenije i Italije, načelnik Općine Brtonigla Neš Sinožić, ujedno i sam član društva, te Milan Antolović, bivši pročelnik za poljoprivredu Istarske županije koji je bio među osnivačima Boletusa, došli su uveličati slavlje gljivara Bujštine.
Kroz izvješće o radu predsjednik Boletusa Željko Ružić, koji tu funkciju obnaša već četvrti mandat od 2012. godine, osvrnuo se na četvrt stoljeća aktivnosti gljivarskog društva koje je osnovano 14. siječnja 2000. godine u Marušićima pokraj Buja, gdje je bilo i prvotno sjedište.
- Na skupštini 2005. godine sjedište je premješteno u Brtoniglu gdje je i danas. U tom prvotnom periodu bile su osnovane i podružnice Boletusa u Umagu, Bujama, Brtonigli i Novigradu, koje su 2015. godine ukinute nakon donesenog Zakona o udrugama od strane državne uprave. Jedna od najvećih manifestacija koje organizira naše društvo su Dani gljiva u Brtonigli u mjesecu listopadu, u sklopu aktivnosti imamo i gljivarske izložbe na raznim događanjima u Bujama, Umagu, Novigradu, Brtonigli, Oprtlju, Grožnjanu, te održavamo edukativne radionice kako za odrasle tako i za djecu.
Udruga se financira najvećim dijelom iz donacija gradova i općina, po predviđenim natječajima za aktivnosti, nešto od članarina, a dio sredstava ostane nakon organizacije gljivarskih manifestacija u našoj organizaciji. Često se održavaju prijateljska druženja sa gljivarima iz ostalih dijelova Hrvatske, tako da se znaju organizirati odlasci do Delnica, Skrada, Vrbovskog, Karlovca, Čakovca, Svetog Ivana Zeline i drugih mjesta, a odlična je i prekogranična suradnja s gljivarskim društvima iz Trsta, Kopra i Sežane, sažetak je Ružićevog izvješća o radu.
Na skupštini je predstavljen i bogat program aktivnosti za ovu godinu od čega slijede prijave na javne natječaje za financiranje programa iz proračuna gradova i općina, tu su organizacije predavanja o gljivama, izleti, sudjelovanje na lokalnim manifestacijama i organizacija raznih izložbi i Dana gljiva. Društvo danas broji 176 članova od čega je 62 aktivna člana, potpomažućih je 107, ima troje zaslužnih, te po dvoje maloljetnih i počasnih članova.
Dodijeljene su i plakete jubilarnim članovima u dvije kategorije. U jednu spadaju aktivni članovi, dok su u drugoj oni s plaćenom članarinom, ali nisu toliko prisutni u samom radu društva. Boletus u svom djelovanju aktivno surađuje s udrugama, ustanovama i zajednicama iz Istre dajući svoj doprinos u očuvanju okoliša, edukaciji o gljivama i podizanju ekološke svijesti.
Na kraju skupštine, skupu se obratio bivši pročelnik poljoprivrede Antolović koji je s Ružićem 2014. godine osnovao Istarski mikološko-gljivarski savez sa sjedištem u Pazinu.
- Sve gljivarske udruge, uključujući i tartufare, napravile su veliki iskorak u edukaciji stanovnika Istre, tako da imamo puno manje trovanja opasnim gljivama. Ovom prilikom bi se prisjetio i pokojnog profesora Romana Bošca koji je svojim djelovanjem i opisom preko 2.000 tisuće gljiva u svojim knjigama dao veliki doprinos razvoju gljivarstva. Ponosan sam što sam prisutan kod vas od samog početka rada društva i zahvalan sam vam na dugogodišnjoj uspješnoj suradnji po pitanju gljivarstva, obratio se domaćinima Antolović.
Načelnik Sinožić je dodao da će društvo i dalje imati potporu Općine Brtonigla ne samo zato što je njegovo sjedište tu, već je naglasio da sve aktivnosti didaktičkog karaktera treba poticati kako bi stanovništvo bilo što bolje educirano u svim aspektima društvenog života. Istaknuo je i brisanje granica i širenje prijateljstva sa susjednim srodnim udrugama kao još jedan bitan razlog zbog čega treba podržati rad gljivara.
Prigodnim domjenkom i slavljeničkom tortom u prostorijama Turističke zajednice Brtonigla, obilježeno je prvih 25 godina Društva gljivara Boletus Bujština.
Željko Ružić, osim čelne uloge u Društvu gljivara Boletus, obnaša i ulogu predsjednika u Istarskom mikološko-gljivarskom savezu, te nam je vezano za tu ulogu istaknuo stavove po pitanju gljivara stranaca.
- Mi kao županijski gljivarski savez dajemo podršku Udruzi tartufara Istre u nastojanju da se zabrani branje ne samo tartufa, nego i nadzemnih gljiva stranim državljanima. Apeliramo na institucije da porade na tome problemu, jer branje gljiva sa sobom nosi i odgovornost. Nedovoljno educirane osobe u gljivarstvu mogu biti vrlo opasne po cijelu zajednicu, rekao je predsjednik Ružić.
Nagrađeni neaktivni jubilarci: Vilma Šorgo i Antonio Zancola za 10 godina članstva, Nevio Žužek, Đorđo Černac i Blaž Zubak za 25 godina članstva
Nagrađeni aktivni jubilarci: Mauricio Fabris i Sonja Primožić za 10 godina aktivnog članstva, Fulvio Nemac i Vlado Smolica za 20 godina aktivnog članstva, te Dragutin Zdjarski, Lino Bazjak i Željko Ružić za svih 25 godina aktivnog članstva.
Priznanja za uspješnu suradnju dobili su: Općina Brtonigla, Turistička zajednica Brtonigla, Zajednica Talijana Brtonigla, Zajednica Talijana Nova Vas, Gljivarsko društvo Martinčica Labin, Gljivarsko društvo Žurdana Poreč, Gobarsko društvo Sežana, Gobarsko društvo Slovenske Istre Koper, Associazione micologica Bresadola Trieste, Associazione micologica Giuliana Trieste i Milan Antolović.