MODERNO VELEUČILIŠTE

Institucija kojoj je na prvom mjestu kvaliteta studija i znanstvenog rada

| Autor: Doria Mohorović
(Istarsko veleučilište)

(Istarsko veleučilište)


Znanje i inovacija riječi su kojima se danas opisuje Istarsko veleučilište. Od promjene vodstva 2020. godine, ova je institucija uspješno prevladala brojne izazove, stavljajući u središte svog djelovanja studente i znanost.

U intervjuu za Glas Istre, dekan Istarskog veleučilišta, dr. sc. Daglas Koraca, govori o transformaciji iz ustanove pod zabranom upisa do modernog i uglednog veleučilišta sa znanstvenom akreditacijom i novim studijskim programima, kao i aktualnom projektu obnove stare zgrade kirurgije vrijednom 9,9 milijuna eura.

Akreditacija

Kada ste preuzeli rukovodeću funkciju 2020. godine, Istarsko veleučilište je praktički bilo pod zabranom upisa studenata zbog brojnih nepravilnosti. Kakve su Vas okolnosti dočekale i kako ste ih prevladali?

- Bio je to vrlo izazovan trenutak. Ministarstvo znanosti i obrazovanja izreklo je zabranu upisa studenata zbog niza ozbiljnih nepravilnosti i nedostataka koje su se događale od 2013. do 2018. godine. Među najvećim problemima bili su nedovoljan broj kvalificiranih nastavnika, nepoštivanje odredbi zakona o znanosti i visokom obrazovanju, nepoštivanje standarda kvalitete u visokom obrazovanju, nepostojanje čitavog niza ključnih akata za funkcioniranje veleučilišta, financijski problemi i brojni administrativni propusti koji su doveli u pitanje ukupnu kvalitetu rada institucije. Veleučilište je praktički bilo dovedeno pred rub zatvaranja.

Daglas Koraca (Arhiva Glasa Istre)Daglas Koraca (Arhiva Glasa Istre)

Kada sam stupio na dužnost, postalo mi je jasno da se moraju poduzeti hitne mjere kako bismo osigurali opstanak Veleučilišta. Unatoč ozbiljnosti situacije, nismo se predali. Uz pomoć izvrsnog tima suradnika, sustavno smo pristupili otklanjanju svih uočenih nedostataka. Ključno je bilo redefinirati naš sustav kvalitete u skladu sa smjernicama Agencije za znanost i visoko obrazovanje te ponovno zadobiti povjerenje Ministarstva. Iznimno sam ponosan na to što smo u roku od samo šest mjeseci uspjeli otkloniti sve nepravilnosti, što nam je omogućeno ukidanje zabrane i nastavak upisa studenata već u ljeto 2021. godine. To je bila prekretnica i vjetar u leđa za daljnji razvoj Veleučilišta u instituciju kakva je ona danas.

Jedan od ključnih uspjeha tijekom Vašeg mandata je stjecanje znanstvene akreditacije za Veleučilište. Što to konkretno znači za ustanovu i zajednicu?

- Znanstvenom akreditacijom, koju smo dobili 2021. godine, postali smo jedno od samo četiri veleučilišta u Hrvatskoj koja imaju pravo provoditi znanstvena istraživanja. Pripajanje Centra za istraživanje METRIS Istarskom veleučilištu prethodilo je kao strateški potez kojim smo značajno osnažili naše znanstveno-istraživačke kapacitete. METRIS je danas ključan odjel našeg Veleučilišta koji koristi naprednu laboratorijsku opremu za istraživanja svih vrsta materijala, u raznim gospodarskim granama, kao što su zaštita okoliša, farmaceutika, brodogradnja, prehrambena industrija, općeniti u području industrijskih inovacija. Akreditacija tako nije samo priznanje naše kvalitete, već i prilika za dodatni razvoj. Imamo dopusnicu za obavljanje znanstvenih djelatnosti u području tehničkih znanosti, i to u šest ključnih istraživačkih tema koje su izravno povezane s izazovima suvremenog društva. Među tim temama posebno bih istaknuo istraživanja pametnih materijala i nanokompozita za industrijsku primjenu, tehnologije za smanjenje onečišćenja mora te metode za prikupljanje i analizu mikroplastike. Osim toga, radimo na razvoju polimernih materijala i tehnologija za obradu otpadnih voda. Ove teme nisu samo akademske, već imaju vrlo konkretnu primjenu, primjerice u industriji brodogradnje, proizvodnji lijekova i zaštiti okoliša. Surađujemo s više od 900 klijenata i partnera, uključujući vodeće tvrtke poput Plive, HS Produkta, Tehnomont brodogradilišta Pula, Arheološkog muzeja Istre, Instituta Ruđer Bošković i mnogih drugih. Akreditacija nam je također omogućila pristup brojnim domaćim i međunarodnim projektima. Zahvaljujući sredstvima iz EU fondova, unaprijedili smo opremu i laboratorije, i tako dobili dodatnu podršku znanstvenim istraživanjima i praktičnoj nastavi.

Obnova stare kirurgije

Spomenuli ste laboratorije, možete li nam opisati njihovu ulogu u obrazovanju te znanstvenim istraživanjima?

- U Centru METRIS Istarskog veleučilišta imamo četiri vrhunski opremljena laboratorija - kemijski, biotehnički, mehanički i mehatronički. Svi oni imaju ključnu ulogu u obrazovanju naših studenata, ali i u provedbi znanstvenih i stručnih istraživanja. Oprema koju posjedujemo, poput pretražnog elektronskog mikroskopa, robotske ruke i spektrofotometara, rijetkost je u regiji. Na primjer, u kemijskom laboratoriju provodimo sofisticirane analize materijala za industriju i znanstvene projekte. Mehanički laboratorij koristi se za ispitivanje mehaničkih svojstava materijala, dok biotehnički laboratorij radi na istraživanju antioksidativnih potencijala lokalnih prehrambenih proizvoda. Mehatronički laboratorij posebno je koristan za naše studente jer im omogućuje praktičnu nastavu iz robotike, automatizacije i umjetne inteligencije. Ono što je posebno značajno jest da laboratoriji nisu samo za nastavu. Oni su dio naše uloge u zajednici i gospodarstvu, gdje pomoću naših usluga unapređujemo industrijske procese, kontrolu kvalitete proizvoda i razvoj novih tehnologija.

Vratimo se na rad Veleučilišta. U proteklom razdoblju otvorili ste dva nova studijska programa. Kakvi su njihovi rezultati i zašto su posebni?

- Tako je. Godine 2023. pokrenuli smo preddiplomski studij Menadžment u gastronomiji i kulturi hrane te diplomski studij Mehatronike. Oba programa osmišljena su u suradnji s poslovnom zajednicom kako bi odgovarala potrebama tržišta rada i zadovoljila najviše standarde obrazovanja. Menadžment u gastronomiji povezuje znanja iz ugostiteljstva, turizma i poljoprivrede s ciljem valorizacije istarske gastronomije. Studenti uče kako razvijati jedinstvene proizvode i usluge koje mogu podići turističku ponudu regije. S druge strane, diplomski studij Mehatronike prvi je takav studij u Hrvatskoj, a fokusira se na primjenu novih tehnologija u industriji i priprema studente za rad u područjima automatizacije, robotike i energetike. Zanimljivo je da su oba programa od samog početka izazvala velik interes. Broj upisa udvostručen je u odnosu na prijašnje godine, što potvrđuje da smo "pogodili" s njihovim konceptom. Posebno je važno napomenuti da naši studenti imaju obveznu stručnu praksu u vodećim tvrtkama u regiji, poput Infobipa, BAT-a i Tehnomonta, gdje stječu praktična znanja i često dobivaju posao već tijekom studija. Na proslavi 15. obljetnice METRIS-a krajem ove godine imali smo lijep trenutak kada nam se, kao predstavnik klijenta, tvrtke Tehnomont, obratio i zahvalio naš nekadašnji student, a sada inženjer u kontroli kvalitete.

U narednom periodu ispred Vas je i velik pothvat, obnova zgrade stare kirurgije. Možete li nam više reći o tome?

- Zgrada stare kirurgije u Puli postat će novi dom našeg Veleučilišta. Zahvaljujući sredstvima iz Fonda pravedne tranzicije EU, osigurali smo 9,1 milijun eura bespovratnih sredstava za obnovu zgrade i nabavu jedinstvene laboratorijske opreme. Taj projekt nije samo građevinski pothvat, on predstavlja viziju budućnosti našeg Veleučilišta. Riječ je o strateškom koraku koji će nam omogućiti širenje kapaciteta, bolje uvjete za rad i učenje, te daljnji razvoj istraživačkih i znanstvenih aktivnosti. Nabava najmodernije laboratorijske opreme koja će biti jedinstvena u regiji dodatno će osnažiti našu poziciju kao vodeće institucije u tehničkim znanostima i inovacijama te pokrenuti realizaciju čak 22 istraživačko-razvojno-inovacijska projekta (IRI). Planirani završetak obnove je do 2026. godine, što će podići kvalitetu rada i standard na Istarskom veleučilištu na još jednu višu razinu, sve kako bismo osigurali vrhunske uvjete za naše studente i istraživače.

Projekti

Osim velikih projekata poput spomenute obnove stare kirurgije i pokretanja novih studijskih programa, možete li nam predstaviti neke od drugih inicijativa koje su za Veleučilište značajne?

- Mnogo je projekata na koje smo izuzetno ponosni jer pokazuju našu širinu djelovanja i utjecaja, ne samo u obrazovnom, već i znanstvenom, gospodarskom i društvenom kontekstu. Na primjer, "Prijatelj mora" odličan je primjer kako spojiti inovaciju, ekologiju i obrazovanje. U sklopu tog projekta, studenti i naši istraživači, uz potporu partnera Infobipa i Calucema razvijaju samoploveći robot-brodi simpatičnog naziva "JADRANKO", koji će uskoro prikupljati mikroplastiku iz mora. Ovo je važan doprinos zaštiti okoliša, ali i sjajna prilika da studenti sudjeluju u realnim projektima primjene tehnologije. Pokrenuli smo i znanstveno-stručni časopis "Zbornik Istarskog veleučilišta", 2022. godine. Ovo izdanje omogućuje našim nastavnicima, studentima i vanjskim suradnicima da objavljuju radove koji kombiniraju teoriju i praksu. Časopis se objavljuje svake godine već treću godinu za redom, a s vremenom planiramo njegovu daljnju afirmaciju na međunarodnoj razini. Osim toga, kontinuirano radimo na popularizaciji znanosti i povezivanju s lokalnom zajednicom. Naši "Dani otvorenih vrata" i sudjelovanje na manifestacijama poput Monte Librića ili humanitarnih akcija kao što je "Zlatna ribica" pokazuju našu posvećenost zajednici. Sve ove inicijative možda nisu veliki projekti u financijskom smislu, ali donose izuzetno vrijedan doprinos našoj misiji obrazovanja i društvene odgovornosti.

(Istarsko veleučilište)(Istarsko veleučilište)

Gledajući unatrag, što smatrate ključnim uspjehom za vrijeme svoj prvog mandata na poziciji dekana?

- Teško je izdvojiti samo jednu stvar jer smatram da je naš uspjeh rezultat niza ispravnih odluka i napornog rada cijelog tima. No, ako bih morao izdvojiti, rekao bih da je to sveobuhvatna transformacija Veleučilišta iz ustanove koja je bila suočena s brojnim izazovima u instituciju koja danas uživa znanstveni ugled i povjerenje. Postali smo jedno od samo četiri veleučilišta u Hrvatskoj, od njih 31, s priznatim znanstveno-istraživačkim statusom. Dobivanje znanstvene akreditacije, po kojoj smo danas prepoznati, bio je rezultat našeg sustavnog rada na unapređenju kvalitete - od nastavnih programa i stručne prakse do infrastrukturnih ulaganja. Ta akreditacija otvorila je vrata brojnim suradnjama s gospodarstvom i znanstvenim institucijama, što je za nas ogroman korak naprijed. Uz to, posebno sam ponosan na rast broja studenata. Njihovo povjerenje u naše programe pokazatelj je da smo uspjeli razviti studijske programe koji odgovaraju potrebama tržišta rada, ali i izazovima budućnosti. Na taj način osigurali smo privlačne opcije za mlade koji žele praktična i korisna znanja s kvalitetnom stručnom praksom u vodećim tvrtkama regije. Vjerujem da ćemo u nadolazećim godinama privući još i više pojedinaca koji prepoznaju znanje i inovaciju kao jedinstvene vrijednosti kakve im se pružaju na Istarskom veleučilištu. Sve ovo ne bi bilo moguće bez predanog rada cijelog tima - od nastavnog kadra do administracije i naših partnera. Ponosan sam što smo u ovako kratkom vremenu uspjeli napraviti značajnu razliku, a vjerujem da će temelji koje smo postavili omogućiti još veće uspjehe u budućnosti. Ovi rezultati pokazuju što se sve može postići kad postoji jasna vizija, timski duh i nepokolebljiva predanost ciljevima.

*Sadržaj realiziran u suradnji s Istarskim veleučilištem

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter