(Snimila Gordana Čalić Šverko)
Zlatni jubilej, 50. obljetnica osnutka i djelovanja Dječjeg vrtića "Grdelin" Buzet, svečano je obilježen u velikoj dvorani Narodnog doma. Sažeti polustoljetno djelovanje vrtića u nekoliko minuta gotovo da i nije moguće, no ravnateljica Mirjana Matančić u svom je govoru obuhvatila najbitnije i pomalo zaboravljene događaje koji su bili od velike važnosti za izgradnju i daljnji razvitak jedinog gradskog vrtića koji je od početka pa do danas polazilo više od tri tisuće djece.
Početkom šezdesetih godina prošlog stoljeća, kako bi se bar donekle potaknulo razvoj i zaustavilo iseljavanje stanovništva, naglasila je u svom obraćanju Matančić, tadašnji predsjednik Skupštine općine Buzet Željko Marinac sa svojim suradnicima, kreirao je programe razvoja i napretka Buzeta.
Do tada poljoprivredni i stočarski kraj polako se počinje pretvarati u mali gospodarski i industrijski centar. Otvaranjem novih radnih mjesta, u Buzetu se iz drugih krajeva Istre i Rijeke nastanjuje veći broj mladih obitelji s djecom. I mladi Buzećani nakon školovanja vraćaju se u rodni grad gdje im je osigurano zaposlenje. U takvim okolnostima otvorio se problem institucionalnog zbrinjavanja djece predškolske dobi u vrijeme dok su njihovi roditelji bili na poslu.
Davne 1964. godine pri Osnovnoj školi "Vazmoslav Gržalja", osnovan je vrtić u starogradskoj jezgri. Bio je to početak predškolskog odgoja u Buzetu. Imao je samo jednu odgojnu skupinu s 32 djece mješovitog uzrasta. Ubrzo se preselio u jednu osnovnoškolsku učionicu i djelovao do 1968. godine kada se zbog preseljenja odgojiteljice zatvara.
Uz sve nedaće i veliki nedostatak sredstava za gradnju, konačno je krajem 1974. godine izgrađen Dječji vrtić Solidarnosti. Dijelom se gradio i prikupljenim sredstvima solidarnosti po kojoj je zatim dobio ime. U međuvremenu je preimenovan u "Grdelin". Suvremeni objekt zanimljive arhitekture svečano je otvoren 15. prosinca 1974. godine kada je predsjednica Upravnog odbora Fonda za neposrednu dječju zaštitu, pokojna Dragica Jakovljević, presjekla crvenu vrpcu.
Vrtićka zgrada do danas je u tri navrata dograđena. Posljednja dogradnja vrtića sufinancirana je sredstavima Europske unije, a novi dio vrtića u novoj zgradi, s radom je započeo početkom travnja 2021. godine. Ukupna vrijednost ovog EU projekta, iznosila je 10,8 milijuna kuna, a cjelokupna investicija sufinancirana je s 5,9 milijuna kuna iz Europske unije, dok je preostali dio financirao Grad Buzet.
Pola stoljeća rada vrtića, poručila je ravnateljica Matančić, značajno je razdoblje za gospodarski razvitak Buzeta i okolice. Davne 1974. godine vrtić je polazilo 0,80 posto od ukupnog broja djece nastanjene na području Buzeta, dok se danas taj postotak kreće oko 95 posto. Interes za upis djece u vrtić, pogotovo jasličke, uvelike se povećao posljednjih petnaestak godina.
Upravo zbog toga i propisanog Državnog pedagoškog standarda kojim se utvrđuju uvjeti i kriteriji za rad dječjih vrtića kojima je za cilj unaprjeđenje sveukupne djelatnosti na jedinstvenim osnovama uz ravnomjerne uvjete rada odgojno-obrazovnog rada s djecom predškolske dobi, ustanova, koja je nekada imala samo pet djelatnika i 47 polaznika, danas ima 45 djelatnika i polazi je 210 mališana.
- Kroz pola stoljeća postojanja, dječji vrtić bio je i ostao mjesto susreta, upoznavanja, stvaranja prijateljstava i prvih kontakta naših najmlađih s odgojno-obrazovnim sustavom. Kroz njegova vrata prošle su generacije malih sugrađana koji su ostavili neizbrisiv trag u gradu. Sve to realiziralo se zahvaljujući predanom radu naših prethodnika koji su postavili čvrste temelje vrtića na kojima egzistira te se dalje gradi, unaprjeđuje i ulaže u najdragocjenije što imamo - u djecu koja su naša prošlost, sadašnjost i budućnost, naglasila je Matančić.
Zahvalila se svim djelatnicima koji su kroz pedeset godina radili u vrtiću, članovima upravnih vijeća, osnvaču vrtića Gradu Buzetu, a posebno odgojiteljima, odnosno odgojiteljicama jer, kazala je, za uspješan rad s djecom potrebno je mnogo volje, strpljenja, fleksibilnosti i snalažljivosti, a prije svega ljubavi prema odgoju i svemu što on za društvo predstavlja.
- Vrtić prije svega treba odgojiti čovjeka, a čovjek nije samo um..., on ima i volju, osjećaje, savjest i srce. Zato kada pričamo o odgoju i obrazovanju, primarnim djelatnostima u našoj profesiji, treba govoriti i jezikom uma i jezikom srca. Glavni cilj naše profesije je da djecu treba naučiti razmišljati, kritički analizirati sebe i stvarnost oko sebe, razlikovati dobro od zla, prihvaćati svaku osobu u jedinstvenosti i različitosti, razvijati odgovornost za drugoga i za opće dobro. Sve te karakteristike razvijaju se od najranije dobi, a upravo je vrtić mjesto u kojem djeca u današnje vrijeme, sve češće, jako puno borave od svojih najmlađih dana.
Za djecu vrtić je drugi dom jer u njemu provode svoje dane i od tuda sa sobom nose svoja najranija sjećanja, poručila je Matančić. Dodala je da je potrebno imati veliku ljubav za ovu profesiju koja spada u najplemenitija zvanja jer u sebi sadrži obilato davanje i dijeljenje ljubavi.
Uz uvodnu napomenu kako Grad Buzet ima sjajne institucije, da li je riječ o školama, domu za starije ili vrtiću..., ima sjajne zaposlenike, zaposlenice, ravnateljice, pročelnice..., gradonačelnik Damir Kajin zahvalio se svima koji su davali i daju obol vrtiću, jer, kako je naglasio, institucija se stvara, institucija se ne gradi, a vrtić u Buzetu je u pravom smislu institucija koja se stvara punih pedeset godina i u kojoj su odgojene generacije i generacije sjajnih ljudi.
Svečanosti pod naslovom "50 godina ljubavi u nasljedstvo" prisustvovala je i prva vrtićka generacija iz 1974. godine. U svečarskom programu u nekoliko točaka nastupili su polaznici vrtića kojima su se u jednom nastupu pridružile i kantadurke folklorne skupine GD "Sokol" Buzet, a posebno je emotivna bila projekcija fotografija koje su zorno dočarale povijesni hod ove predškolske ustanove.
U povodu obilježavanja 50. obljetnice osnutka i djelovanja Dječjeg vrtića "Grdelin" dodjeljene su Zahvalnice djelatnicama koje su svojim dugogodišnjim i predanim radom doprinijele razvoju i stvaranju vrtića.
Bivšim odgojiteljicama i ravnateljicama vrtića Mariji Črnac i Silvani Pavletić. Posmrtno Vilmi Skukan koja je u vrtiću radila kao kuharica. Potom bivšoj pomoćnoj kuharici i njegovateljici, kuharici Katici Grbac, odgojiteljici Aniti Pernić, kuharici i njegovateljici Ljubici Črnac, te odgojiteljicama Eleni Brajković, Esteri Perčić, Edini Rubić, Eleonori Kajin, Alidi Lukić i Đeni Šćulac.