VIJEĆE BUZETA

Kod Huma se planira novo turističko naselje. Ako ništa, barem su zabranjeni ravni krovovi

| Autor: Gordana Čalić Šverko  
(Snimila Gordana Čalić Šverko)

(Snimila Gordana Čalić Šverko)


Urbanistički plan uređenja Turističkog područja Rujavac u okolici Huma, najmanjeg grada na svijetu, obuhvata oko 1,77 hektara površine, gdje se planira izgradnja turističkog naselja s deset vila i hotelom, maksimalnog kapaciteta 130 ležajeva, jednoglasno su na zasjedanju Gradskog vijeća donijeli vijećnici vladajuće koalicije Nezavisna lista/SDP, vijećnici iz Kajinove kvote s liste SDP-a te vijećnici oporbenog IDS-a.

Zabranjeni ravni krovovi

Amandmanom Kluba vijećnika Nezavisna lista/SDP, eliminirana je mogućnost izgradnje ravnih krovova. Za oblikovanje centralne građevine, vila i pratećih građevina, UPU-om se preporuča primjena suvremenog arhitektonskog izričaja ili suvremena interpretacija regionalnog oblikovnog izričaja, pri čemu se oblikovanje građevine treba prilagoditi ambijentu, a temeljem usuglašenih izmjena sada je predviđeno da krovišta mogu biti (samo) kosa, dvovodna, postavljena sa sljemenom na dužoj strani, nagiba 18 do 22 stupnja.

Kao zainteresirani investitor i većinski vlasnik zemljišta u obuhvatu Turističkog područja Rujavac na Humšćini, zahtjev za pokretanje postupka izrade urbanističkog plana uređenja tog izdvojenog građevinskog područja podnijela je tvrtka Hum Development.

UPU su obrazložile resorna gradska pročelnica Anica Milković Grbac i predstavnica stručnog izrađivača plana APE d.o.o. Zagreb Sandra Jakopec. Turističko područje Rujavac uvršteno je u druge izmjene i dopune Prostornog plana uređenja Grada Buzeta koje su donesene 2018. godine, zajedno s još devet turističkih područja.

- Izuzetno zahtjevan rad na višegodišnjoj pripremi odluke o donošenju Urbanističkog plana uređenja Turističkog područja Rujevac, proces je koji je trajao nevjerojatne četiri godine, institucionalno započeo u prošlom mandatu i zadnjoj sjednici, te se nastavio na dvije sjednice u aktualnom sazivu, te ovotjednim donošenjem odluke s tematskom raspravom, kazao je uvodno predsjednik Gradskog vijeća Davor Prodan, vijećnik Nezavisne liste.

U kreiranju plana sudjelovali su mnogi, svi s vrlo izrazitom aktivističkom notom neposredno među građanima Humšćine, u cilju da se pomire razlike u mišljenju između investitora i projektanta u vezi moguće investicije izgradnje turističkog resorta Rujevac s jedne strane, i lokalnom zajednicom koju predvode članovi Udruge Hum s druge, treća zainteresirana strana je interes gradskog proračuna, a četvrta poštivanje zakonitosti.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

Očuvanje ambijentalne ljepote

- Sve što je bilo u mojoj moći učinio sam da se projekt predstavi na primjeren način javnosti, demokratizira donošenje odluka sa svrhom da se očuva ambijentalna ljepota u ovom slučaju Huma i okolice, u drugoj situaciji bilo kojeg dijela Buzeštine. Nije to odluka o ekstremno opasnoj izgradnji, ali kao i kod svake investicije, ekološka, energetska, vodoopskrbna opasnost postoji i zato treba biti oprezan, jer bi to ona metaforično mogla postati.

Ne želim da se ova urbanistička odluka pretvori u buzetsku inačicu pulske afere "Lungomare - hotel na Valkanama", ogromnim naporima radio sam na spajanju svih osoba zainteresiranih za ovu temu, sa željom da se i dobronamjerni postupci drugih, prijedlozi te sugestije uključe u ovu osjetljivu odluku, da bude manje agresivna i invazivna prilikom prijenosa u prostor, kazao je Prodan.

Gradonačelnik Damir Kajin istaknuo je da je bio na prezentaciji projekta u Humu prije dvije godine kada su neki bili protiv, a prije toga su prodali zemljište investitoru Nikoli Suliću, tvrdeći da su danas u prigodi, da to ne bi učinili.

- Da li je bila javna rasprava? Bila je. Da li je trajala 30 dana? Trajala je. Da li se netko javio na tu javnu raspravu? Nije. Da li je sve učinjeno transparento? Je. Da li su svi u ovome gradu, pogotovo na Humšćini, znali za Rujavac? Jesu. Ništa se ne dovodi u pitanje, niti voda, niti struja.

Želim vjerovati da se nema namjeru zakočiti svaku investiciju u ovom gradu, zar nam nije dosta ovo što se događa s jednim Sparom. Bez investicija teško da ćemo moći kontrolirati i proračunske rashode. Ne usvoji li se taj plan, moguće je da investitor može tužiti Grad, kazao je Kajin i dodao da su od deset turističkih područja, dva ili tri u funkciji.

Humšćina je protiv projekta

- Rođen sam u Humu, na Humšćini, živim tamo i nadam se da će me tamo pokopati, tim je riječim svoje izlaganje započeo Robert Prodan iz Udruge Hum. Podsjetio je da su prije dvije godine, kako je rekao, imali konstruktivan razgovor s investitorom, s gradskim čelnicima, bila je jako žustra rasprava, i Udruga Hum, Homjani i Grašćaki, odlučili su da su protiv prihvaćanja ovog plana.

- Mislili smo da je to riješeno, ali vidim da ide dalje. Svaki čovjek ima pravo na osnovne životne uvjete, to su voda, struja, cesta... Cesta za Hum je već sada preopterećena, potporni zidovi su propali, navodno će se struja riješiti trafostanicom, problem je voda, već sada je problem s njenim pritiskom. Dao sam zahtjev za bazen od 40 kubika, uvjeti su bili da može, ali da ne garantiraju da će infrastruktura omogućiti punjenje bazena. Govorimo o bazenu od 40 kubika.

Tu se radi o deset bazena plus hotelu. Koja to cijev mora biti da to može podnjeti. Pitanje je i pročistača odpadnih voda, mi smo u drugom vodozaštitnom području. Glavni krivac ove situacije je Mjesni odbor Roč. U MO-u su trebali predstaviti ovaj program od samog početka, oni su bili naši borci koji su trebali biti na prvoj liniji protiv te izgradnje. Ne znam zašto, uopće nema kontakta između MO-a koji je IDS i žitelja Humšćine.

Humšćina je protiv projekta Rujavac. To je previše megalomanski projekt koji će narušiti vizuru kraja. Kažu svi, ne vidi se nigdje, no odluka koja se donosi direktno utječe na nas, na našu djecu i ostale. Ravni krovovi nisu jedino što nas muči, iako su jako ružni za ovaj kraj. Glasajte, ali da li ćete moći poslije mirne duše doći u Hum, u konobu, i da li će vas Humljani prihvatiti, to ovisi o vama i ishodu sjednice, poručio je vijećnicima Robert Prodan.

U županijskom planu, uzvratila je Jakopec, iznimno su strogi uvjeti, za stvari koje i mještani traže, a to je da se osigura prometni pristup, cesta mora imati profil i uređenost kao da je županijska. Također i dodatno je u UPU uvršteni kriterij da je trafostanica unutar zone, a predviđen je i kriterij da pročistač mora biti unutar obuhvata, zatvoreni sustav isključivo za tu zonu. Investitor svu infrastrukturu rješava sukladno posebnim uvjetima, kazala je Jakopec te dodala da će biti izgrađeno 20 posto zone iznimno niskom visinom, a osvrnula se i na ravne krovove.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

Kocke u prostoru

- Velika je hajka u Istarskoj županiji i šire krenula na ravne krovove. Važnije od ravnog krova je sam gabarit kuće, istarski je jedan naprama dva. Kad poštujete gabarit, ravni krov je manji problem nego kada imate kocku u prostoru. Naravno, slažem se da bi u nekim djelovima možda ravni krov trebalo isključiti, ali na tome treba poraditi kroz izmjene prostornog plana, istaknula je Jakopec.

Humšćina do sada ima izgrađenih dvanaest bazena, u planu ih je još petnaest, mimo ovog projekta, znači, kazao je IDS-ov vijećnik Kristijan Jermaniš, oni nisu problem, a ovi jesu. Kada se pokrenuo projekt, današnji gradonačelnik bio je jako protiv, a sada potiče da ga treba podržati, primjetio je Jermaniš. Kajin je uzvratio kako je to bilo pitanje transparentnosti te dodao kako ne može netko doći na zadnju sjednicu Gradskog vijeća u mandatu bez ikakve procedure i nametati određenu obvezu.

Predsjednik Kluba vijećnika Nezavisna lista/SDP Nenad Šćulac kazao je kako su na ovom području sasvim neprimjereni ravni krovovi i mišljenja je da bi ih trebalo u potpunosti zabraniti te je ispred Kluba podnio amandman da se brišu odredbe o ravnim krovovima. Gradonačelnik je prihvatio amandman te je on postao sastavni dio odluke.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter